Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Здравейте, имам имот, на който искам да построя склад. Бихте ли ми дали съвет какъв материал да използвам за стените.... може би газобетон е най-подходящ...??? Между другото колко беше цената на газобетона за блокче с дебелина 20 см. ??? Застроената площ ще бъде 300 кв.м като размерите ще са 10 / 30 / h 5 метра. Добре ли е според вас това разпределение на размерите ??? Повечето складове са на височината на рампата....как да стане така, че от кота 0 да достигна тази височина.....с пълнеж ли да е или кухо???
velsi - Почетен майстор
Газобетона е добро решение за стени, но те (стените) няма да ти носят конструкцията. Няма да минеш без колони, трегери... За склад май е най-добре лека покривна конструкция. Площта си зависи от твоите нужди. Размерите също. А за рампата... аз бих копнал още малко и бих го оформил като приземно помещение вместо да насипвам. Помисли си само колко площ ще загубиш, това са все пак 300 кв.м! Най-добре си намери един проектант, кажи му какво искаш и той всико ще ти сметне и обясни.
popoci - специалист
Да ти кажа честно, според мен е най-добре да направиш сградата със сандвич панели или послоен монтаж. За покрива също. С тези системи строежа е много по-бърз. Газобетона е решение обаче за тези размери ще ти глътне много материал и труд - самите стени на газобетона трябва да се укрепят с пояси и колони. По света се произвеждат газобетонни панели , които са идеални за тази цел, но в БГ ги няма още. А пък , ако не ти трябва склада да е топлоизолиран може да го направиш с метална конструкция и ламаринена обшивка. От значение е и какво ще е предназначението на сградата - какво ще складираш в него. В зависимост от продуктите едни конструкции са по-подходящи от други. Това е в следствие от пожарникарските норми.
За нивото , зависи от много фактори. Най-добре е да вкопаеш разтоварната рампа, за да запазиш склада на кота 0.00. Но това зависи от размера на парцела и дали разполагаш с разстояние да изкараш рампата в твоя парцел на нивото на пътя. Обикновенно наклон 1/10-1/12 върши работа - сиреч ако ти трябва денивелация 90см дължината на рампата ще е 9м. По-малък наклон - по-добре. :roll:
Duke_BG - специалист
1-во какво смяташ да складираш ?
2-ро с какви камиони, бусове, коли и т.н. обикновенно ще се доставя и извозва ?
3-то с каква техника ще товариш и разтоварваш ? (то обикновенно е следствие от 1 ама все пак .. )
при 5 м височина то май само мотокар или (мангокар с две ръце :-D ) може да свърши работа - ако е мотокар няма смисъл от рампа , ако е на ръце е добре да я има

Тема "Строеж на склад..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: