Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Армагедон - специалист
Бага сподели някакъв препарат за качествено почистване на мрамор братле :partyman:
от какво са зацапванията по мрамора?
Армагедон - специалист
Едно упорито петно от ръжда, останалата част е набита мръсотия с годините .
ще попитам фирмата от където пазарувам дали имат нещо силно концентрирано защото от другите няма да могат да ти помогнат.Между другото кафето е по-голяма гад от ръждата но има махане.
здравейте хора виждам че пищат и хора дето са запознати и дето не са с обработката на мрамор аз сам нов в форума ви за мен мога да кажа че сам на 30 години сравнително млад но почнах с това да се занимавам от 15 годишен още ако си спомняте когато варвеже продажбата на балустри доста прах сам глътнал през годините но това на страна вийте настина мрамора не хидроскопичен и поема мазнини кафе вино ражда за това които има пари слага гранит въпреки че четох статий на англйски за измама за направата на сив гранит в черен от китайци и индийци за това трябва да се внимава .значи искам да кажа ефтин метод за почистване на марсотиа в мрамора отбелязвам че е не е за петна поели навътре в камъка .метода е такъв зимате казвам най обикновена белина да не е аче или друга тризон най добре ако намерите и една четка за пране на килими сипвате таркъте и миете с вода и така бихте почистили до някаква степен мрамора аз го позлвам за паметници и върши чудесна работа особено за испъкнали букви дето има бучарда издадох една малка тайна а иначе има препарати ако се разровите по сайтовете много и за много пари
sstefanov - майстор
Ако натиснеш клавиша със стрелката, излизат главни букви. А препинателните знаци са в дясната половина на клавиатурата.
маречков - специалист
Тези горните операции дали могат да се приложат за стара, шахматна, бяло/черна мозайка?
dadko - майстор
Да посъживя наново темата, за да не пускам нова:
Някой полирал ли е мрамор по метод "направи сам", без да е викал специализирана фирма за целта и ако може да опише как се е справил.
Имам един коридор за освежаване, правен преди 30 години с "венецианска" мозайка.
Kirilpm - специалист
И аз се интересувам,боря се с една мивка преди 3 години я полирах с водни шкурки като започнах от 80 и стигнах до 800,но беше страшна хамалогия,след това по съвет на майстори я намазах с парафин от аптеката.Мраморът е бял и е много красив като се полира,но хич не е за кухненски плот с употребата се наранява повърхността и се захабява,почва да задържа мръсотии,та ме интересува с какво да го обработя за по дълготраен ефект,полирането ща не ща пак ще го правя на ръка...
lov - майстор
За да ''омекне'' повърхносния слой на мрамора и за да може да се полира се ползва оксалова киселина. Но в какви концентрации и точната технология не мога да кажа. То малко срамна работа, че имах двама работника дето с това се занимаваха. Две години бях началник цех на химическо чистене и пералня и имахме и услугата почистване и полиране на мраморни и каменни настилки. Но имах много други проблеми и ни един път не съм ходил с тях на обект да видя какви са чалъмите. За съжаление и двамата починаха и няма кого да попитам.
Но за финиша се ползват специални импрегнатори като за всеки вид камънни са различни. В къщи имам доста подпрозоречни камъни от врачански камък и гранитни кухненски плотове и ползвам някакъв импрегнатор но не съм обръщал внимание какво е точно. Само знам че трбва да е идеално сухо намазва се с парцалче и яко търкане после. Правя го веднъж на около две години макар че препоръчват на доста по често.
Иначе съм гледал как ги полират в цеха дето си поръчвах камъните. Големите повърхности на вода и специална машина като за мозайка са абразивни камъни но фаските и разните му заобляния на ръка с флекса и различни номера шкурки но са специално за камък. Оборотите не са много високи около хилядата и шкурката е захваната за гумен диск подобен на тези които се ползват на ръчните бормашини.

Тема "полиране на мрамор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: