Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
IJAN - специалист
Е сега ако някой обясни как да ги забъркваме тези разтвори след като са дадени в кубически метри цена няма да имате.Имам на предвид след като ги пазаруваме в кг
sasooooooooo - "специалист"
Еми сметни си ги по формулата за обем!
Човека наготово ти ги дава теб те домързява :?
Стефан - майстор
sasooooooooo написа:
Еми сметни си ги по формулата за обем!
Човека наготово ти ги дава теб те домързява :?
Да не искаш да кажеш, че трябва аритметично да се сборуват цифрите?
svetliopi44 написа:
Варови разтвори
Приготвяне на варов разтвор 1:2-м3
Вар гасена- м3:....0.42
вода-........- м3.....0.17
Пясък пресят-м3.....0.83
....................................................
Тогава от горното трябва да се получи 1,42 м3 варов разтвор.

Аз не съм съгласен, ако е така. :?
8180 - майстор
Стефане,
Ти май ги разбираш тези работи - що не помогнеш, ако има грешка. Темата май е интересна, пък и "Важна" я направиха.
Аз не ги разбирам, но малко спам:

На лекция, професорът пълни колба с чакъл и пита:
- Пълна ли е колбата?
Студентите:
- Да.
После същото с по-ситна фракция и същите въпрос и отговор.
После пясък - същото, колбата все поема.
Накрая люска и една бира...
Там изводът беше - колкото и да е пълен един съд, винаги има место и за една бира. :)

По темата - не знам, но нещо се досещам... :?
Направих един превод на таблица от чехския учебник за зидари:

Но не съм преводач и не знам да-ли е правилно преведено (думите).
Още ще се мъча да направя нещо такъво за бетон.

Прикачен файл

mazilka1.jpg
mazilka1.jpg (88.34 KиБ) Видяна 54081 пъти
ronik - специалист
Трябва ви таблица за обемното тегло на материалите, за да си ги сметнете в килограми. Някой ако намери в нета да я сложи тук, ако не аз ще потърся когато ми се занимава.
Стефан - майстор
svetliopi44 написа:

Стефане умен човек си ...я помисли малко и пак кажи как ще станат работите...мисля,че имаш жокер...
При всички случаи не бих си правил труда да меря обеми и тегла. Тук повечето са практици, и е излишно да се дават теоретични данни, преписани от някъде си.

За себе си аз постъпвам така - две колички/с връх/ пресят пясък, 1,5 колички филц/фракция 15-25/, + 1 голяма торба/50 кг/ цимент. Вода на вкус. Но и това е ориентировъчно - зависи от едрината на пясъка, и за каква цел е бетона.

Моята процедура е следната. На равно и твърдо място насипвам пясъка, и го разстилам с дебелина около 10 см. Върху него изсипвам филца, и го разстилам равномерно върху пясъка. Най-отгоре разстилам равномерно цимента. Започва се разбъркване на сместа от двама, застанали един срещу друг. Обяснявам го като за съвсем незапознати, и за пръв път хващащи лопата. Двамата гребат по малко, до терена, и така, че лопатите да се срещат по средата. Обръщат на една страна/ да кажем на дясно/, като поставят съдържанието върху лопатите на върха на новата купчина. По този начин съдържанието се омесва по-добре. Започва прехвърляне на материала на ляво. По същия начин. Гребе се ниско до земята, по малко, така, че материала от купа да се свлича. По този начин го обръщам 3 пъти. Сместа трябва да сивее, но това се постига с опит. Когато вече е омесено, се разстила/ така, че в краищата да има висока част/, и в средата се сипва вода/количеството се определя опитно/. Изчаква се около десетина минути, като през това време може да се пие бира :lol: Следва засипване отвън навътре, по малко, докато се получи конус. Отново се изчакма няколко минути. Пуши се по цигара. И започва разбъркването до течно състояние пак от двама, и по същия начин. Тук може да си добавя вода, ако е необходимо. Останалите помощници пълнят кофите, и носят до мястото. Там поемат други майстори.

Малко сложно го обясних, ама....
Стефан - майстор
Малко те лъжат спомените.
24 колички са равни на 1 кубик.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
И на двама ви да кажа. Има различни колички. Абсурдно, нооо е така.
Стефан - майстор
n_a,
пак май нещо се изказваш неподготвен. Или това е за бройката постове. Разбираемо е, аз вече нямам претенции. Даже и Емо вече е по-спамер от мен. За Вас просто думите са излишни. :lol:

Тема "Процентно съдържание на разтвори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: