Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
NeoBoss - специалист
забелязах че сте се отклонили от темата а гледам въпреки че е стара темата няма ясен отговор та да кажа на кратко
когато е даден някой раствор във куб.м. просто като правиш разствора на мястото на куб. метри слагаш съда с който пренасяш материала (примерно кофа)
демек ако бише че за бетон ти трябва (примерно) 1кубик цемент , 4кубика пясък и 1 кубик чакъл. Ти си слагаш 1 кофа цемент , 4 пясък и 1 чакъл (една количка материал)

във строителството съм забелязал че почти винаги се работи със обем а не със килограми.... но все пак ако раствора е даден във килограми мисля че няма какво да му се чудим. Ако е даден във процентно съдържание: Примерно във едикойси разствор трябва да има 20% вода. Ти примерно искаш да направиш 5кг от този разствор и се чудиш колко вода да сложиш "Х" . Намирамего като изравним двете съотношения това на търсеното количество към общия обем равен на съотношението което ни е дадено (20% или 20/100) демек: Х/5=20/100 умножават се на кръст и излиза че Х - на 1 демек 20% от 5кг са един литър и така нататък.
Иван Златев - специалист
Искам да питам нещо тук... реших да си изкопая канал за колата.Размерите са 300х90х160,колко бетон ще ми отиде ориентировачно за това,като се има в предвит че стените ще ги правя 10 см дебели.
sdeath - специалист
NeoBoss написа:
забелязах че сте се отклонили от темата а гледам въпреки че е стара темата няма ясен отговор та да кажа на кратко
когато е даден някой раствор във куб.м. просто като правиш разствора на мястото на куб. метри слагаш съда с който пренасяш материала (примерно кофа)
демек ако бише че за бетон ти трябва (примерно) 1кубик цемент , 4кубика пясък и 1 кубик чакъл. Ти си слагаш 1 кофа цемент , 4 пясък и 1 чакъл (една количка материал)

във строителството съм забелязал че почти винаги се работи със обем а не със килограми.... но все пак ако раствора е даден във килограми мисля че няма какво да му се чудим. Ако е даден във процентно съдържание: Примерно във едикойси разствор трябва да има 20% вода. Ти примерно искаш да направиш 5кг от този разствор и се чудиш колко вода да сложиш "Х" . Намирамего като изравним двете съотношения това на търсеното количество към общия обем равен на съотношението което ни е дадено (20% или 20/100) демек: Х/5=20/100 умножават се на кръст и излиза че Х - на 1 демек 20% от 5кг са един литър и така нататък.
Благодаря за полезния отговор !
toraibata - специалист
Здравейте темата която сте отворили много ме заинтересува. За добро или зло ми набутаха един имот занемарен и с приличен неизплатен кредит. Като млад макар че професията ми няма нищо общо със строителството ми се наложи да правя доста сериозни неща .Сега трябва да започна с монтажа на нова входна врата на имота .Трябва да кофрирам и излея 2 колонки с желязна арматура 20х25см. Намерил съм кофражни дъски 25смх2,5см х4м . Смятам че колонката ще се налее с бетон обем 100л или 0,1куб.м .Доколкото си спомням навремето съм ги правил с пропорция 1кофа цимент 2 кофи чакъл и три кофи пясък. При кофа с обем 10л. това количество ще има обем 50л удвояваме го и би трябвало колонката да се напълни. Искам да съгласувам тези сметки за тази цел актуални ли са. Ако някой може да даде идея за по добра мярка ще му бъда благодарен.
estorm - специалист
Когато ми се е налагало да бетонирам нещо бъркам в бетонарката /140л е/ 1 кофа цимент 7 лопати пясък /2 кофи/ и 8 лопати чакъл. Това разбъркано с водата ми пълни една 90л. количка точно без да излива от нея. Една 50кг торба цимент /ползвам марка 42,5/ излиза 4 кофи. Чудя се колко колички правят 1 кубик.
От тези пропорции съм доволен. Имам едни пътеки над 10г. направиха и нямат признаци на ронене.
ArturDent - Почти Безобиден
estorm написа:
Това разбъркано с водата ми пълни една 90л. количка точно...
...Чудя се колко колички правят 1 кубик.
Е сега... въпроса се свежда до: колко литра има в един кубик... ами (1000) хиляда
Демек 1000л/90л = 11.11111 колички за кубик.

Пък и старите майстори си го знаят - 12 колички за кубик, като поразлееш малко ;)
estorm - специалист
ArturDent написа:
estorm написа:
Това разбъркано с водата ми пълни една 90л. количка точно...
...Чудя се колко колички правят 1 кубик.
Е сега... въпроса се свежда до: колко литра има в един кубик... ами (1000) хиляда
Демек 1000л/90л = 11.11111 колички за кубик.

Пък и старите майстори си го знаят - 12 колички за кубик, като поразлееш малко ;)
Абе метематически да ама нещо не ми излиза сметката. Един кубик бетон съдържа 250-300кг цимент. На мен 12 бъркала са ми 3 торби т.е 150кг цимент. Няма начин при посочените брой лопати пясък и чакъл да докарам 1 кубик с 12 колички. А на количката пише 90л според мен не е толкова.
Ще я напълня с премерено количество вода до където се пълни с едно бъркало за да видим какво ще излезе.
ArturDent - Почти Безобиден
estorm написа:
А на количката пише 90л според мен не е толкова.
Ще я напълня с премерено количество вода до където се пълни с едно бъркало за да видим какво ще излезе.
Ами това е... От количка до количка....
Пък и ако е 90 литра пълна с бетон - ще е над 200 кила?! Така ли я чувстваш?

Сега прочетох на друго място - 20-22 колички за кубик.
Hoвoceлckи - майстор
Моето виждане за разминаването:
1. Аз знам, че количката е ~70литра - 21 лопати пясък, които отговарят на 7 кофи по 10 литра
2. 7 кофи пясък измешани 1 цимент не правят 8 пълни кофи понеже някои от фините прашинки на цимента се наместват в пространствата между по-едрите песъчинки. При смесването с чакъла - също. Премери обема на количката с пясък като пълниш 10 литрова кофа. Смятам, че със 70 литра пясък ще си напълнил количката с връх, което не можеш да направиш с бетон (освен ако не е земновлажен).
Пиши за резултата.
estorm - специалист
Резултата е, че побра 55л вода. Докъдето я пълня с бетон са 50л. Значи 20 колички са към кубик в който имам 250кг. цимент. Не знам защо на една качествена количка производителя ще лепне подвеждащ етикет. Може би са я смятали за пълна с пясък и с огромен връх отгоре. Както и да е при това положение да считам ли, че 20 колички са ми 1кубик. Защото ако е да то трябва да увелича малко количеството цимент в едно бъркало.
Излиза, че и бетонобъркачката е същата работа. На нея пише 140л. Но в положението в което бърка бетон не ми позволява да вкарам материал за повече от моята количка т.е 50л защото започва да го изсипва навън. Има един зъб на който се фиксира по изправена и побира повече, но не бърка добре.
КПД е ниско според мен ако се бърка така от един човек или греша?
За 1 ден без много зор се прави 1 кубик бетон. Малко е нали? Виждал съм 2 човека да правят за двайсетина минути огромен куп бетон на земята.

Тема "Процентно съдържание на разтвори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: