Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
roshav ohluv - специалист
Здравейте, да съживя тая тема с един въпрос. Ако купя хоросан в торби, който винаги идва твърде постен и не лепи, цимент или пластификатор да му добавя и колко? Коя марка да търся и за хоросана, и за пластификатора?
brick - специалист
roshav ohluv написа:
Ако купя хоросан в торби, който винаги идва твърде постен и не лепи, цимент или пластификатор да му добавя и колко?
Открай време в циментовите р-ри се добавя вар, за да не са постни и да "лепят", а не обратното.
Кой конкретно готов хоросан сте ползвали?
roshav ohluv - специалист
нед юли 18, 2021 9:22 ambrick написа:
Открай време в циментовите р-ри се добавя вар, за да не са постни и да "лепят", а не обратното.
Кой конкретно готов хоросан сте ползвали?
Отдавна съм ползвал и вече не си спомням марката, но наистина се наложи да добавям гасена нехидратирана вар (такава имах) и малко цимент за здравина, но на око няма гаранция дали няма да падне… Даже съм слагал и малко Ц200… Не ми харесват тези натъкмации и затова търся изпробвана “рецепта”.
brick - специалист
Това е възможно само ако е бил стар (изтекъл срок, отворена торба) или забъркан с изфирясала или твърде малко вар.

Купувате в срок на годност и с ненарушена опаковка и няма да имате проблеми. Сух в хартиени или готов р-р на тесто в найлонови торби, само да не е прекалено рядък, няма значение - едно и също става. Или още по-добре си го забъркайте сам - вар и пресят пясък 1:3.

Варта сама по себе си е пластификатор, така че да й се добавя нещо в това качество е абсурд. Ако се добавя цимент е за други цели, при което той, макар и леко, влошава точно показателите лепливост и пластичност на разтвора.
roshav ohluv - специалист
Благодаря!
А как мога да направя мазилката възможно най-рошава, без да я пръскам? Да мина с релефен дунапренов валяк след като изпердаша? Или просто да добавя малко по-едър пясък докато пердаша?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
вт юли 20, 2021 8:22 amroshav ohluv написа:
Благодаря!
А как мога да направя мазилката възможно най-рошава, без да я пръскам? Да мина с релефен дунапренов валяк след като изпердаша? Или просто да добавя малко по-едър пясък докато пердаша?
Без пръскане няма да стане рошава, но с едър пясък докато дричкосваш ще се получи някаква не-гладкост. пердашенето е за уплътняване и заздравяване, след него се прави финиша, с дричка. Защо не пръскаш? Аз нямам сила в ръцете...
roshav ohluv - специалист
Защото е хамалогия и мизерия, а ще трябва да мина покрай стряха, прозорци, ще е голяма играчка и много зор…
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
вт юли 20, 2021 3:07 pmroshav ohluv написа:
Защото е хамалогия и мизерия, а ще трябва да мина покрай стряха, прозорци, ще е голяма играчка и много зор…
:lol:
chapara - майстор
вт юли 20, 2021 3:07 pmroshav ohluv написа:
Защото е хамалогия и мизерия, а ще трябва да мина покрай стряха, прозорци, ще е голяма играчка и много зор…
Голям зор е да се облепи всикчко с с наелон.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Я, няма ми го полвинта мнение :-) Земаш парче фазер и един човек да ти прави "маска" докато пръскаш

Тема "Въпрос за варов разтвор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: