Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
boito - напреднал
Интересувам се как да измажа стените на стара къща ..след като тя е зидана от тухли от кал.
Svet - напреднал
Виждала съм на селото на баба ми как го правят - върху тухлите от кал (керпич им казват) полагат метална мрежа , забиват я с гвоздеи, на които преди това е надяната по една капачка от бира (предполагам вече има по-модерни мрежи с които не се налага технологията с капачката :) ). След това върху мрежата слагат замазката с цимент.
boito - напреднал
Благодаря ти...този метод и аз го бях чул...но се интересувам дали има нещо по съвременно и евентуално по здраво
mien - специалист
Най-здраво става като сложиш рабицова мрежа,мажеш с хоросан с повече цимент,като изсъхне добре шпаковаш с теракол и мрежа за топлоизолация.Става супер и няма да ти се пука,но излиза малко скъпо.
vladaeca - напреднал
И баба знае, че мазилка на кална къща се прави с рабица, пирон-дюбели и т. н. но ако след това искаш да направиш права равна и красива мазилка + малко изолация се започва наново. Това нещо става прекалено скъпо, сложно и тежко за конструкциата на този тип къщи.

Има дълбокопроникващи грундове, които правят здрава основа, върху която може да се постави направо изолация. Разбира се тези грундове се нанасят трудно, съхнат дълго и струват скъпо. Ако си по смел може да плескаш ЕСП директно върху тухлите и да се надяваш, че дюбелите ще държат яко.
Е за такива грундове се пита от къде да намерим с колегата???
boito - напреднал
Да, и аз мислех да сложа стиропор направо върху тухлите и да го хвана с дюбели, а ако преди това шприцвам с теракол? Как мислиш ще направи ли по здрава основа?
Здравей, нов съм в този форум но имам опит с традиционното строителство. Първо искам да те посъветвам да избягваш съчетанието от кирпич и модерна топлоизолация, особенно ако къщата е на влажно място. Иначе конденза ти е гарантиран. Ако изпълнението на стената е по традиционния метод то тя най-вероятно е поне 30-40см, а това е напълно достатъчно за термоизолация. Кирпичът е много добър, а и стените "дишат''.
Факт е, че преди години хората, които са си позволявали да строят по този начи са били по-заможни или в по-богатите села в БГ, бедните са строели от камък, който държи много студено. Мазилка се прави по следния начин: първо се почистват стените от старата, ако има такава (особенно ако е от кал, слама и тор), проверява се дали има разместени или разклатени тухли, които най добре да се извадят, освен ако се нарушава устойчивостта на стената. Тогава най-добре я направи наново. Върху почистената от прах (с метличка) повърхност се "шприцова" разтвор от вар 1ч, 2ч фин пясък (пресят например с мрежа против комари) и вода. Трябва да стане като мляко. Може и да се добави малко цимент 0,2-0,4ч. След изсъхване, преди мазилката се мокри леко и след това се маже. Имай впредвид, че кирпича е много различен в различните части на БГ. На места го правят с повече тор или пясък и просто трябва да се пробва. Ако шприца не държи добре стената се надира с пирон на влажно и се шприцова отново, но с повече цимент 1:1 с варта. Успех :)
П.С. За да диша стената ти препоръчвам шпакловката да я направиш с финна гасена вар, няколо часа след изглаждането на варовата мазилка, става като гипс.

Тема "как да мажем върху тухли от кал" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: