Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
solo5 - майстор
как се отделят тези токсични газове от експадирания и екструдирания полистирол като върху него се шпаклова и се нанасят n на брой финишни покрития :?

P.S. ако OSB плоскостите са опасни, много хора, които по съвети от форума са си наредили ламината директно върху такива плоскости трябва да се замислят сериозно :?
proekt - специалист
Виждал съм изолация на скатен таван отвътре (така нареченият катедрален таван) с голи стиропорени плоскости - залепени само от горната страна към тавана, а отдолу се виждат без завършващо покритие.

Една запечатка според мен никога не е съвършена - винаги има пролуки - микропукнатини от линейно разширение, недобро качество и нормалната пропускливост на материала.

Само на металите, гранита, базалта и мрамора коефициентът на съпротивление на пародифузия е "безкрайност". Разбира се количествата излъчвани вредни вещества зависят доста от качеството на запечатката и от температурата - затова не се препоръчва изолирани къщи да се боядисват в тъмни тонове.
Последна промяна от proekt на вт юли 07, 2009 5:30 pm, променено общо 1 път.
hygro - майстор
solo5 написа:
как се отделят тези токсични газове от експадирания и екструдирания полистирол като върху него се шпаклова и се нанасят n на брой финишни покрития :?
Изобщо не се надявай. През такива материали газовете дифузират практически безпрепятствено. Дори през произволно дебел бетон, в противен случай бетонът нямаше на съхне...
pep - специалист
Прекалено много мисля се акцентира върху опасностите , всичко е токсично принципно само се различава по дозата .
housedoktor - майстор
Като се замисля с какво се храним само....Не преувеличавайте толкова опасността.Е ,азбеста и оловото са си наистина опасни..А и като гледам безопасните за здравето материали-те имат едно мнооого по опасно свойство-горими са :shock:
proekt - специалист
Pep, тази картинка, дето си я пуснал, и 100 години да я гледам, изобщо няма да ми навреди.
------------------------------
Нищо не преувеличавам. Давам възможно най-точната информация, която намирам в мрежата.
-----------------------
Хигро е напълно прав. Газовете си минават откъдето си искат (с различна скорост разбира се). Още един материал, през който не могат да минат е стъклото.
----------------------------------
Когато давам тези данни целта ми е да ви помогна да направите правилния избор, съобразно възможностите ви, предпочитанията ви и реалността, а не да ви спася изцяло от „вредности”. Както впрочем и самия себе си не мога да спася.

Има някой интересни допълнителни неща.
1. Например едно изследване на Инженерния отдел по околната среда на щата Вирджиния. Там се сравнява влиянието на CPVC, HDPE, PEX и медта върху питейната вода. Най-добре се представя CPVC – внася най-малко органически вещества във водата, свързва се с най-малко количество от дезинфектатните (хлор или монохлорамини) в нея и не й придава ясно доловим дъх.
HDPE (Полиетилен висока плътност) – консумира малко количество от дезинфектантите във водата, изпуска 0,1 мг/л органичен въглерод във нея, както и фенол, бисфенол-а, тетрадекан, циклохиксадиен, циклохекзанон и циклопентанон (явно някакви вредни химически вещества). Придава средно интензивен дъх на водата, определен от участващите в изследването като „восъчно-пластмасово-цитрусов” или „химически-пластмасов”.
PEX тръбите показали различни резултати. Най-добре представилите се от тях придали на водата слаб до среден по интензивност дъх, излъчвали 0,1 мг/л органичен въглерод и се свързвали с 0,5 мг/л свободен хлорид. Дъхът бил определен като на „изгарящ-пластмасов-разтворител”, което се смята, че се дължи на съдържащия се в тези тръби етил-т-бутил етер.
Медта се свързвала почти с цялото количество преминаващ дезинфектант, но изпускала малко органични вещества в протичащата вода.

2. Зеленият водач (Изглежда това е сборник препоръки на Грийнпийс) казва, че в PVC-то се съдържат много органотини като стабилизатори – това са имунотоксични метални съставки, които обаче се излъчват в нетоксични количества във водата (излъчването е по-голямо при нови тръби). PVC-то съдържало канцерогенния винил хлорид, но никъде не се казва, че го излъчва във водата. И накрая признават, че и другите полимерни алтернативи на PVC-то имали своите недостатъци.
Според мен или защото във водата има хлор и не може да се засече дали и PVC-то излъчва допълнително още хлор или понеже в самото PVC има достатъчно хлор и то повече не прави реакция с хлора от водата, от която реакция да се получат допълнителни отровни вещества, затова и PVC-то дава най-добрите резултати. Но в изследването полипропиленът е пропуснат изобщо.

Изводът, който се налага от търсенето в мрежата е, че всички пластмасови изделия не са много препоръчителни за употреба. И единственият им плюс е ниската цена.
Последна промяна от proekt на чет юли 09, 2009 1:18 am, променено общо 1 път.
proekt - специалист
Безвредните изолации, които посочих са дадени набързо, без много обяснения само за информация. Повечето от тях са обработени със соли на метала бор, които са също напълно безвредни и ги предпазват от лесна запалимост. Ако някой се интересува да си ги търси и да чете. Ако мога, ще помагам, но информацията в нета е страшно много и не смогвам – и се налага изводът, че България е едва ли не в „каменната ера” в сравнение с другите страни.
Master_Kenobi - V.I.P.
pep написа:
Прекалено много мисля се акцентира върху опасностите , всичко е токсично принципно само се различава по дозата .
Прав си... И аз като се замисля, като остана само на лимонада не ми се отразява добре. :( Почвам да ръждясвам... :-D Пък сега кво?! И цигарите ли да спираме? :?
Ама из форумите винаги има екоактивисти, така че свиркайте си! :party:

П.П. Опс, имало още една страница... Като прочета пак ще пиша. :)
rockwall - майстор
кой продава керамзит в българия, че не мога да открия ???
Spokoiniq - майстор
Топливо, на чували една фракция.

Тема "Опасни за здравето материали" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: