Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
pep - специалист
pif4o написа:
Таман смених всички лампи в нас, хем да ми е по тънко на джоба, хем да спестя малко парникови газове на планетата апък то кво се оказа, сега тряя вървя с чадър под тях :?
Aз се презапасих със 100-ватови стандартни крушки , навсякъде съм нащракал потенциометри за регулация , който иска да си пести аз луминисцентно осветление не понасям в каквито и да е бели жълти синкяви нюанси :lol:
proekt - специалист
Според страницата на Кнауф е започнало производството на минерална вата за изолация с безвредни заместители на използваните досега за слепване формалдехиди.
http://www.knaufinsulation.com/en/ecose ... neral-wool
Цитирам:"...без формалдехид, феноли, акрили, изкуствени оцветители, избелващи или боядисващи вещества."
Последна промяна от proekt на съб юли 31, 2010 2:09 am, променено общо 1 път.
$64EN - специалист
proekt поздравления за хубавата тема , много е интересна и полезна!
освен изброените неща , съм чувал и за китайския гранитогрес , че може да е канцерогеннен , понеже не се знае от къде е добивана глината за направата му.
proekt - специалист
Браво! Как позна, че съм си купил китайски гранитогрес за терасата? Все пак ако можеш дай източници.

***
Бои:
- Алкидните бои могат да излъчват опасни субстанции - въглеводороди и гликолови етери - доста дълго време след първоначалното им нанасяне.
- Акрилните бои са петролен продукт, който също излъчва опасните гликолови етери. При тези бои рисковете от отравяне съществуват, но са слаби. Щом изсъхнат, не излъчват повече нищо вредно.
http://www.aufeminin.com/mag/deco/d1910/c49504.html
От друга страна френският сайт "60 милиона консуматори" казва, че всички проби от акрилни бои излъчват летливи вещества над прага на комфорт от 200 микрограма/м3.
- Някои латекси може да съдържат живак като консервант или други вредни негови заместители.
http://www.webdent.com/editor/fr/articl ... amfaq7.htm
proekt - специалист
Често проветрявайте стаята. Оказва се, че стопаните на 100-процентово изолираните жилища с климатици първи започват да се оплакват от здравето си. Строителните материали и грундът (основната боя) съдържат малко количество природен уран. При разпада му се образува инертният газ радон, който се натрупва в помещенията. Както уранът, така и радонът е нестабилен: твърдите и все още радиоактивни продукти на разпада се утаяват в частиците прах и влага - живущите ги вдишват заедно с въздуха. Шведски учени са изчислили, че жителите на добре уплътнените жилища получават 500 пъти по-голяма доза радиация за сметка на радона в сравнение със средногодишното въздействие на излъчването на атомните електроцентрали и няколко пъти по-често страдат от заболявания на щитовидната жлеза. Специалистите препоръчват да се откажете от климатиците, да оставяте прозореца отворен колкото е възможно по-дълго и 3-5 пъти дневно да проветрявате с течение.
kam34 - специалист
Преди време се говореше за опасен/отровен турски цимент масово залял страната явно с някаква далавера на по ниска цена от бългаския. Какво ми е отровното на цимента и по специално на този ориенталския :?
EDI - майстор
proekt написа:
Често проветрявайте стаята. Оказва се, че стопаните на 100-процентово изолираните жилища с климатици първи започват да се оплакват от здравето си. Строителните материали и грундът (основната боя) съдържат малко количество природен уран. При разпада му се образува инертният газ радон, който се натрупва в помещенията. Както уранът, така и радонът е нестабилен: твърдите и все още радиоактивни продукти на разпада се утаяват в частиците прах и влага - живущите ги вдишват заедно с въздуха. Шведски учени са изчислили, че жителите на добре уплътнените жилища получават 500 пъти по-голяма доза радиация за сметка на радона в сравнение със средногодишното въздействие на излъчването на атомните електроцентрали и няколко пъти по-често страдат от заболявания на щитовидната жлеза. Специалистите препоръчват да се откажете от климатиците, да оставяте прозореца отворен колкото е възможно по-дълго и 3-5 пъти дневно да проветрявате с течение.
Ако има проблем, той не е в климатиците и изолацията, и при тяхното наличие се проветрява по същия начин.Колкото до цимента, това си беше кампания на родните производители, не се справиха с цените на по-евтиния внос.Шумяха 3 дена и до там.Нищо обективно не беше изнесено, в смисъл лабораторни проби.
pep - специалист
Възможно е да има хром в цимента над допустимото , особено този 6-валентния е крайно опасен - силно канцерогенен и токсичен .
MamaMy - майстор
Май се оказа, че тази антиреклама си беше в полза на вносния цимент. Пробвах турския и съм убеден, че повече никога няма да взема български (всъщност заводите са на гърци). Нашия има толкова много добавки за разхубавяване, че се е разхубавил тотално. Трябваше да го направя 1/1 за да стане едно прагче като хората. :sad:
kam34 - специалист
Сигурно е така, на торбите с турския пише 42.5N а българския който се продава масово е 32.5N. Без да знам какво точно значи това мога да предположа че 42 е по здраво от 32 с 25% което никак не е малко.

Патриотизъм ама като ти пробутват нашенски боклуци, човек се замисля дали да не си вземе по здравото че и по евтино. А то е по евтино щото някой върти далавера :lol: Наистина разшумя се по едно време че бил отровен и после спряха слуховете.

Някой може ли да обясни какво точно значат въпросните нютони 32.5 и 42.5 на торбите с цимента. Гледам че ги има и на един бетотов възел написани на табелки на различните силози. :?

Тема "Опасни за здравето материали" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: