Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
academil - помощник
Всички тези варианти вършат работа , но са скъпи и променят все пак визията. Най-добрият вариант е петната да се третират с 25-30 % разтвор на оксалова киселина. Струва около 10 лв /кг, продава се в магазини за химически реактиви и химическа стъклария, и ще ви стигне за 100 години. За 20 години съм изразходвал около 30% от разфасовка 500 гр.:-D
Петната се третират чрез пулверизатор или намазване няколко пъти до изчезване, реакцията е химическа и сравнително бавна, т.е. третирането може да отнеме 3-4 дни , ако се третира 3-4 пъти.
Технологията е универсална и е ефикасна и при петна върху текстил, камък, ,мрамор, дърво и пр.
Внимание: все пак е киселина, макар и слаба, да се пази от деца, пръскане в очите , поглъщане.
toni_g79 - специалист
Бе то и със солна киселина става ама................
По-важно е(както беше споменато) да се отстрани причината,иначе пак ще си избива,пък после и с грунд за ръжда може да се мине. :-D ,аз лично не бих рискувал с тези киселини в жилищни помещения :)
DLG - помощник
и аз да споделя своя опит по този така наболял в последно време проблем...

вариант 1:
петната се мажат с С200 концентрат няколко пъти докато се наслой и така се запечатва проблема и после с грунд и латекс

вариант 2:
петната се мажат с обикновен БРОНЗ, всички знаем как навремето нашите баба и дядо бронзираха ръждивите и стари печки и всичко се заличаваше, след това пак се грундира и боядисва с латекс.

И двата варианта са добри и да си признаят до сега не съм имал проблем при подобно третиране, единствено с С200 става малко по-бавно защото иска чакане

*също така метода със бронза помага и за черни оттечки по коминските тела
Vectra - специалист
Здравейте :)
И аз имам подобен проблем :x
Предстои да се прави шпакловка на апартамента, но на тавана по замазката забелязах доста ръждиви петна с диаметър от 1 то 3-4 см.
Със сигурност не е от теч от тавана (има и на долните етажи).Повечето от петната са в една линия и при разкъртването им се вижда или армировката или се подават телчета от привързването и. Всички петна съм ги разкъртил до бетон.
Изчетох изцяло темата и понеже доста време е минало от първия пост искам да попитам има ли нещо по-добро като решение към момента или да действам по указанията на предишните съвети.
Благодаря:)

P.S. По принцип проблема трябваше да го решава инвеститора, но за всеки случай предпочитам аз да направя разкъртването и обработката на петната за да не се появят точно като изтече гаранцията...
detronik - специалист
И ние имахме същия проблем. Ново строителство, шпакловка по тавана направо върху бетона, кое сухо, кое не и на доста места бяха избили петна. Имайки предвид, че строителната влага изчева бавно, а ние бързахме да се нанесем (почти всички обитатели) сторителя бе взел "мерки" и беше намацал с бяла блажна боя всички петънца. Да ама латекс върху блажна лови ли? Ами очевидно не. Чакаш го да съхне с дни, после повтаряш мястото пак и пак и все пак си се вижда, че нещо там не е наред.
Спасението (най-лесно и бързо) е пак с блажна боя, но трябва да се поиздълбае шпакловката върху и около мястото (нашите петна бяха около 5-6 до 10 мм най-много) като се получи леко трапецовиден профил, да се нанесе блажна боя върху показалата се ръждива точка и малко около нея и след изсъхване на боята да се шпаклова дупчицата с български гипс. Така ръждивото петно остава запечатано отдолу, а върху гипса боядисвате спокойно. Предполага се, че ако причината за появата на ръждата е строителната влага или някакво наводнение, теч или нещо подобно, то тя е вече отстранена и не би трябвало да се уголемява петното, така че си стои запечатано. В банята ми избиха няколко петънца след години използване и преди да я прешпакловам заради мухъла и понеже нямах блажна боя ги лакирах с лака за нокти на жената (дано не прочете този пост) и после шпакловах и всичко е ОК :).
Vectra - специалист
Значи правилно съм ги разкъртил до бетон :-D
В един магазин ме посъветваха да замажа ръждивите петна с една блажна боя/забравих и името/която се препоръчва за леко ръждиви детайли. Съдържала и антикор.
За всеки случай с телена четка за дрелката позачистих ръждата и ги намазах два пъти с боята. Вече чакам шпакловчиците :)
Да се надявам, че няма да избиват повече
nolkov - специалист
Привет,
Един бърз въпрос - строим в момента, но не искам да леем плоча до март. Строителя настоява да направи кофража и армировката и чака "прозорец" с нормално време, което да позволи леене на плоча (20 см. 70 м2).

Има ли проблем за следните неща:
- да се направи кофража и стои така януари и може би февруари - ще изметне ли
- да се сложи арматурата - ще ръждяса ли и (очевидно ще ръждяса), но проблем ли е така да стои два-три месеца и корозията, окято ще има при заливане проблем ли е?

Благодаря ви!

Тема "Петна от ръжда в/у шпакловката на тавана в стая" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: