Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Niky - специалист
Потърсих подобна тема с тъсачката, не намерих.
Някой може ли да сподели личния си опит за почистване на пистолет за полиуретанова пяна.

Знам, че се продават специални флакони, които се монтират върху пистолета, но ...много не ми е ясно кога се чисти.

Може ли да се остави пяната вътре, ако няма да се ползва примерно 2 дена, или трябва незабавно да се почисти после.

На чистителя пише, че е за свежа пяна?!
velsi - Почетен майстор
Винаги на пистолета трябва да има завинтен флакон пяна. Дори и да е празен. Ако няма да ползваш пистолета просто затваряш от винта отзад и го оставяш така. Пяната стяга при досег с въздуха. Тази, която остава в пистолета си седи в течно състояние. Ако се случи по някаква причина пистолета да засъхне варианта да го почистиш е само механично, след пълно разглобяване. Почистването със чистителя, който се завива на мястото на пяната се прави от време на време, профилактично.
Niky - специалист
Благодаря ти за отговора.
Ще те послушам :-D
tetomaster - специалист
Niky написа:
Благодаря ти за отговора.
Ще те послушам :-D
вземи си обикновен ацетон.
velsi - Почетен майстор
Да, въпросния чистител е всъщност най-обикновен ацетон под формата на спрей. Но пък с него се работи много по-лесно и удобно. Освен това опаковката му е такава, че може да се завива на пистолета, на мястото на флакона с пяна.
pipbel - майстор
Не съм съгласен с Велси.
Имам горчив опит, още в началото ми се наложи да хвърля пистолет за 50лв поради непочистване след края на работата.
После - при добра поддръжка дори и с китайските ментета за 15 лева нямах проблеми.
Не бих оставил флакон дори и празен на пистолета. Най е сигурно да си сложиш ацетоновия спрей и да си продухаш хубаво пистолета. Особено внимание обърни отпред където е дюзата на пистолета, винаги трябва да се почиства там.
velsi - Почетен майстор
Мнения най-различни. Само за един ден ми се е случвало да запълня 200 метра фуга с пяна... След като свалиш пяната от пистолета и го "почистиш" ти вкарваш въздух вътре. Понеже въпросния чистител не може да изчисти всичко на 100% остават замърсени участъци, където пяната се втвърдява. С времето тези наслоявания се увеличават и започват да създават проблеми. Това е моят опит. Всеки да постъпва както си прецени.
tetomaster - специалист
velsi написа:
Мнения най-различни. Само за един ден ми се е случвало да запълня 200 метра фуга с пяна... След като свалиш пяната от пистолета и го "почистиш" ти вкарваш въздух вътре. Понеже въпросния чистител не може да изчисти всичко на 100% остават замърсени участъци, където пяната се втвърдява. С времето тези наслоявания се увеличават и започват да създават проблеми. Това е моят опит. Всеки да постъпва както си прецени.
Вземате флакона с ацетона почиствате засъхналат пяна навсякъде най вече се почиства сачмата която служи като клапан за пяната. След това развивате отпред накрайника, почиствате жилото и то друго не остава за чистене.
Тани - модератор
tetomaster написа:
Вземате флакона с ацетона почиствате засъхналат пяна навсякъде най вече се почиства сачмата която служи като клапан за пяната. След това развивате отпред накрайника, почиствате жилото и то друго не остава за чистене.
И това всеки път ли :?

Аз също не си махам пяната от пистолета. Когато свърши обаче винаги слагам пълна , за да може пистолета винаги да е пълен с пяна а не с въздух! За разлика от Велси аз ползвам пистолета рядко , защото не се занимавам с дограми . Почистван само външно всеки път!
EDI - майстор
Аз си го чистя всеки път, когато спирам работа.

Тема "Почистване на пистолет за полиуретанова пяна" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: