• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
ugeen - напреднал
Колеги падна ми една алуминиева плъзгаща врата,втора употреба.Едното крило беше извадено ,а другото си стоеше на касата.Човека от който я взех не можа нищо да ми каже как се свалят тия врати и защо едната е свалена ,а другата не.Аз извадих и другата ,но след като разглобих касата.Искам да я монтирам между кухнята и терасата.Нагласих и място,но не знам как да постъпя.Гледам, че дограмаджиите първо монтират касата ,а после врати или прозорци.Как да я монтирам ,като не знам дали, ако монтирам касата ,изобщо ще могат да се сложа
вратите.А не дай си боже,ако не се вадят и да ги монтирам в касата преди да ги поставя и един ден се скапят тия ролки.Ако не може да се вади трябва да разбивам всичко.Като гледам няма и никакви заключващи механизми по тази врати,които да служат за смъкване.Прилагам снимки.

Прикачен файл

DSC00048.JPG
Каса(От всякъде е еднакво,Няма механизми за вадене)
DSC00048.JPG (46.88 KиБ) Видяна 7795 пъти

Прикачен файл

DSC00043.JPG
Vrati
DSC00043.JPG (64.43 KиБ) Видяна 7804 пъти

Прикачен файл

DSC00046.JPG
Slider
DSC00046.JPG (106.5 KиБ) Видяна 7804 пъти
velsi - Почетен майстор
Точно там, където си хванал с ръка на снимката се вижда един профил, който е по цялата височина. Капак му казваме. Него трябва да го извадиш, за да можеш да откачаш и закачаш вратата. Огледай го отвсякъде, вероятно поне на две места е хванат с видийка.
ugeen - напреднал
И като се извади този профил,по-нататък каква е процедурата с изваждането(всъщност той за какво служи,за да не ходи вратата надолу нагоре ли).На обяд като се прибера ше огледам за тези видийки.
velsi - Почетен майстор
Този профил 1. придава завършен вид на вратата като затваря вертикалния канал. 2. служи за закрепване на уплътняващите четки между двете врати. 3. не позволява на вратата да се движи нагоре (да се откачи).
miliad - майстор
Само мога да добавя че тези врати искат перфектно нивелиране на касата по хоризонтал и вертикал за безпроблемно използване. Слагай повечко дюбели, за да не може пяната да ти огъне профила като раздуе.На капака за който говори колегата в каналите отстрани трябва да има четка като в канала на крилото.
ugeen - напреднал
Имаше такава четка извадена и се чудех от къде е ,добре че я взех и нея.Колкото до дюбелите преди е била монтирана само с 4(по два от двете страни),но аз мисля да я хвана и отгоре и отдолу.Широчината на касата е 140см.Това за пяната определено ме уплаши.Как да монтирам тогава,ако оставя вратите на касата май ще е доста трудно,пък и тази нивелация по хоризонтал ще е доста трудна.Какво правих ,какво струвах,май отгоре и отдолу ми остана по 0,5см за пяна.
miliad - майстор
При монтажа вратите не ти трябват само ще ти пречат.Ако вратата е външна и има възможност от мокрене при дъжд, идеята за дюбел в пода не е добра.Може да почне да ти влиза вода от там и да имаш проблем с подовите покрития.При 140см размер може да сложиш горе 1-2 дюбела за всеки случай.До дюбела, между касата и стената слагаш летвичка/и/ или клинче, с подходяща дебелина за да може като натягаш винта да не направиш корем на профила навън. При тази дебелина на фугата пяната не натиска много.Подготви си разпънки с дължина колкото светлия отвор на касата по височина .Слагаш на пода 2 тънки трупчета в ъглите на касата/гледаш да са на едно ниво/,поставяш касата отгоре.След това слагаш още 2 трупчета но на горните ъгли така че да застопориш касата за стената.Мериш с невилира, ако е криво набиваш клинче под някое от трупчетата или слагаш по тънко според зависи.Не прекаляваш с натиска за да не огънеш вертикалите.Нивелирал си го.Долу в средата слагаш още 1-2 трупчета като запазваш хоризонта.Хоризонта е готов.
Вертикалата .Слагаш нивелира странично на профила на касата.С почукване долу или горе в ъгъла наместваш профила вертикално.Повтаряш упражнението с другата страна.Следиш и къде се намираш спрямо дебелината на стената.После проверяваш правия ъгъл между профилите на касата:Слагаш нивелира на вертикалния профил, но вътре в касата. С лост натискаш в ъгъла на касата между нея и стената докато отвесираш профила. Проверяваш другия край.Проверяваш всичко отново, хоризонтали и вертикали.Пускаш пяна САМО в ъглите.Пиеш кафе,цигара колкото да стегне пяната. Дюбелираш както съм писал по горе, слагаш разпънките да подпреш долния профил.Мериш с рулетка да видиш дали всички размери са еднакви/дали не си свил или разпънал касата/, коригираш. Пускаш пяна навсякъде. Готов си.
pavkatay - майстор
И най-важното,което интересуваше колегата-крилата се монтират на касата като се вкарват в касата първо в горния край и след надигане до упор се пускат върху долния край на касата
ugeen - напреднал
Много благодаря за подробните обяснения.Ще действам.Дано се получи.
Здравейте. Имам проблем с махането на въпросния вертикален капак. Махнах нитовете и по средата откопча, но горе и долу неще. Напъвах, но само нараних профила. Надникнах горе, под пластмасовата капачка и видях че е захванат на перпендикулярен Г-образен канал. Как да го освободя?
  • 1
  • 2

Тема "Монтаж на плъзгаща врата-помагайте!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: