Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
ESPACE - майстор
Имам във фирмата 5 перфоратора. Бош 3-ка, 4-ка и 7-ца. Едно слабо Спарки, не му знам модела и едно такова чудо на райдер като на горните снимки.
Спаркито е слабичко много, а работата с Райдера е наказание за ползващия го. Няма съединител, рита гадно при пробиване, няма регулируеми обороти. За една година е работило само инцидентно и три пъти е посещавало сервиза гаранционно. Два пъти прецакан ударен механизъм, един път изгоря ротора. Това не е машина за работа - това е машина да удариш една дупка и да си закачиш нещо на стената веднъж месечно.
housedoktor - майстор
Няма универсална машина.Трябва ти перфоратор с функция за къртене.Навярно само плочки ще махаш.Купуваш си едно менте ,без значение от марката .Още с плащането трябва да си психически подготвен ,че ще го хвърлиш съвсем скоро.А ,ако окряка-вече си е бонус.За винтоверта-за малко пари има само буклуци марка "бау бау". Отдели 200 кинта и си вземи нещо по-читаво ,различно от Райдер.Те ми водят класацията по смъртност ,а и много често моделите им са техническо недоразумение някакво .Ако ще ползваш винтоверт наистина инцидентно не ти трябва акомулаторен.Някъде тук се разискваше за един Скил- става и за винтоверт и за бормашинка.,може да излезе добър избор
ugeen - напреднал
Много противоречиви мнения ,а последните два поста направо са отчайващи.Тук пък колегите изказват доста положителни мнения за тази марка http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... sc&start=0 Все пак съм съгласен че това не е за всекидневна работа,но пък и парите му са напълно ,нормални.Перфораторите са с малка сила на удара okolo 2J. Това е доста несериозно за къртач пък ако ще и Хитачи да е.Това си е чисто ударна дрелка за бетон.Може би пък дефектите идват от нередовна употреба.Доколкото разбрах от колеги проблемите са с уплътненията на някакви буталца за удара които оставали без смазка или клеясвали вследствие на попаднал в патронника прах,но за целта има предпазна гума която трябва да се поставя.Аз за сега съм доволен.Доста работа отхвърлих,но си признавам, че отначало малко ме беше страх да го товаря.
valat111 - специалист
http://www.wjadistributors.switchpg.com ... 0885392f15 Това е Скилчето, за което се разискваше. 129 лв на Мосю Бриколаж.
Chefo77 - майстор
ugeen написа:
Много противоречиви мнения ,а последните два поста направо са отчайващи.Тук пък колегите изказват доста положителни мнения за тази марка http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... sc&start=0 Все пак съм съгласен че това не е за всекидневна работа,но пък и парите му са напълно ,нормални.Перфораторите са с малка сила на удара okolo 2J. Това е доста несериозно за къртач пък ако ще и Хитачи да е.Това си е чисто ударна дрелка за бетон.Може би пък дефектите идват от нередовна употреба.Доколкото разбрах от колеги проблемите са с уплътненията на някакви буталца за удара които оставали без смазка или клеясвали вследствие на попаднал в патронника прах,но за целта има предпазна гума която трябва да се поставя.Аз за сега съм доволен.Доста работа отхвърлих,но си признавам, че отначало малко ме беше страх да го товаря.
С 2J удар са най-най-слабите модели, които много често дори нямат функция къртене. Нормалнитге перфоратори имат 2.7-3.3 J удар, който, вярвай ми, е напълно достатъчен не само да изкъртиш плочките без да свалиш стената, но и за по-нестабилни ... конструкции, ако мога така да се изразя. Не вярвай много на силните цифри на китайците, а и те не са ти необходими - плочки ще сваляш, за Бога, няма да къртиш 60 санта фундамент!

Ако не ти се дават МНОГО пари, моето предложение е Bosch PBH 2000 RE. Не защото съм фен на Bosch (и по-специално на зелената серия), а защото ударът му е слаб, но бърз - перфектен за плочките и не толкова зле за пробиване на отвори. За домашен майстор си е перфектен. Само че е 220 лева, да му се не види.
Йорданов2 - специалист
valat111 написа:
http://www.wjadistributors.switchpg.com ... 0885392f15 Това е Скилчето, за което се разискваше. 129 лв на Мосю Бриколаж.
Не е това скилчето, друго е, май 6222.
А за "къртач" си мисля, че щом няма да се изкарват с него пари, най-важно е да има гаранционен и след-сервиз.
Добър избор е райдъра, има осигурен сервиз, не може да се каже "куча марка". От другите "марки" повечето са за еднократно разваляне именно поради хитрините с поддръжката.
valmet - специалист
Отиваш и взимаш един хубав къртач под наем и си вършиш работата без да се чудиш дали ще умре в ръцете ти или не.А що се отнася за перфоратор-Makita HR 2470 са на поносима цена и отлично качество.
Здравейте,
Да не пускам нова тема ще изтупам прахта от тази :)
Препоръчайте ми хубав перфоратор, който да мога да ползвам и за къртене. Не се занимавам професионално, но обичам инструментите ми да са качествени. В момента ремонтирам терасата ми и с един стар перфоратор (Син Бош, но не му знам модела) изкъртих 20 кв.м. плочки без проблеми. След това обаче тръгнах да къртя и замазката, но след 5-6 кв.м. удараника умря и перфоратора спря да бие. Той така или иначе си беше доста стар и амортизиран, така че може да е умрял от старост, не от зор, затова ми се иска да си взема нов. Та въпроса ми е какъв да е. Много съм доволен от сините Бошове и май пак искам такъв.
В момента Bosch GBH 2-26 DRE е на промоция в GS Строймаркет и е намален на 298лв, а нормалната му цена е около 500, но е със сменяеми патронници и не знам дали е удачен вариант за къртене. Все пак когато шилото заседне се налага да дърпаш, усукваш и клатиш настрани и не знам дали този партонник може да го понесе.
plamen6703 - майстор
Тук е пълно с препоръки viewtopic.php?f=54&t=13063&hilit=%D0%B8 ... 0%BE%D1%80 и тук viewtopic.php?f=54&t=59378&hilit=%D0%B8 ... 0%BE%D1%80
и тук viewtopic.php?f=26&t=52593&hilit=%D0%B8 ... 0%BE%D1%80 Ако ползваш търсачката ще ти се замае главата от предложения и контрапредложения с каквито сигурно ще се напълни и тази поредна тема за преговаряне на вече дъвкани неща :-D ! :partyman:
Потърсих с гугъл, колега, и попаднах директно в тази тема. Вярно е, че не съм ползвал търсачката на форума, за което се извинявам.
Не съм фен на Макита, откакто си взех малък ъглошлайф 125мм. Очаквах да е по-добър. Днес си взех малък ъглошлайф син Бош 7-125 и ми харесва много повече. Копчето е по удобно и се включва лесно, докато на макитата заяжда още от първия ден, а и Боша вибрира по-малко при рязане. Затова съответно предпочетох и перфоратора на Бош пред този на Макита и си взех 2-26 днес.

Тема "Къртене с перфоратор?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: