Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
erkamu - специалист
Здравейте,
за ремонта на апартамента (H=2.6 m) няма как да мина без стълба. Аз съм висок 1.7 м.
Та...имам нужда от вашето мнение дали правилно съм се ориентирал:
-избор на материал-определено алуминиева (надявам се да са не по-малко здрави от стаманените и за сметка на това са доста по-леки)
-избор на тип стълба
Вариант 1 :
Прикачен файл:
Stylba1.JPG
Stylba1.JPG (15.52 KиБ) Видяна 5945 пъти
Вариант 2:
Прикачен файл:
Stylba2.JPG
Stylba2.JPG (15.24 KиБ) Видяна 5945 пъти
Спрял съм се на вариант 1.

Та за този вариант имам следната дилема:
1. дали стълбата да бъде с 3+1 стъпала (височина на площадката 80 см, цена БАУХАУС-42 лева):
Прикачен файл:
Stylba1+.JPG
Stylba1+.JPG (45.3 KиБ) Видяна 5945 пъти
При този вариант ще съм стъпил с двата крата на площадката, тавана ще ми е на 10 см от главата.
2. или стълбата да бъде с 4+1 стъпала (височина на площадката 100 см, цена БАУХАУС-59 лева):
Прикачен файл:
Stylba2+.JPG
Stylba2+.JPG (55.02 KиБ) Видяна 5945 пъти
При този вариант няма как да стъпя на площадката, защото трябва да стоя приведен. Работната позиция би била опорния крак стъпил на последното стъпало преди площадката, а другия крак сгънат стъпил на площадката.

Та коя позиция за работа е по-добра? По-сигурна? По-удобна? Вие какви стълби сте ползвали по време на вашите ремонти?
Съвет за грешка, която не трябва да допускам?
tysonlkr - специалист
Какво по точно ще правиш?
Аз бих предпочел вторият вариант, където не стъпваш на площадката. Моята е такава и площадката я ползвам да сложа например кофичката с шпакловъчна смес или нещо друго.
Незнам защо си се ориентирал точно към алуминиевите? Те са много по скъпи. Стоманените изобщо не са тежки, направени са от тънък профил, което от друда страна ги прави "паянтови" :) Теглото е почти еднакво при двата варианта.
Аз в нас ползвам метална 5+1 височината в нас е горе-долу като твоята, и моя ръст е 172 см. На мен ми върши работа :wink:
erkamu - специалист
Какво ще правя...окачен таван, шпакловане, боядисване, дупчене на дупки и т.н.

Относно цената-в момента в Баухаус алуминиевите стълби за на промоция. 3+1 е 42 левам а 4+1 е 59 лева. Разликата е малка-10-ина лева...
Аз, когато бях в магазина, пробвах по високата стълба (4+1) стъпах на стъпалото пред пложадката с давата крака-осъзнах, че многа да ползвал площадката за поставяне на кофа, инструменти, но някак си се усещаше напрежение в стъпалата на краката ми...нали стъпалото е по тясно...
Всъщност тази пложадка е маправена за да се стъпва на неща или за да се слага инвентар? :?
svetliopi44 - Чирак...
Стълбата е кофти за продължителна работа.
Аз за ремонти в апартаменти си имам стара кухненска разглобяема маса.Супер удобна е и на височина и като работна площадка.
vasilevn - специалист
Не се залъгвай с тези стълби, купи си дървена стълба като от вариант 2 с височина 1,50м. или 1,80м. Аз тежа 100кг. и когато правих ремонта си купих алуминиева на краус като от вариант 1, но по - висока и след първата седмица стъпалата им се огънаха, а едното което е най - използвано направо се счупи от едната страна където беше заваряно.Въпреки че им дават да издържат до 120кг. След това я изхвърлих и си купих дървена стълба от PRAKTIKER като от вариант 2, но от здравите не от тези които продават в някой железарии все едно че са правени от клечки за зъби. Ползвам я вече четвърта година и не е мръднала. Вярно малко е по - тежка но е много по здрава. Първите 60лв. за алуминиевата отидоха до контейнера. На комшията стоманената и тя е тръгнала по пътя на моята /алуминиевата/ вече е с дъгообразни стъпала. Аз съм висок 1.87м. и 1.50м. двукрака дървена стълба ми е идеална. Но все пак избора и парите са твои, от нас само съветите.
masterval - майстор
http://www.miptrade.com/page.php?n=21849&SiteID=487
За разлика от другите, тази няма да я счупиш близките 30 години. Не може да падне.
Работя с такава 2х4 - височина 85 см. Шпакловам таван без проблеми. Сгъваш и разгъваш с една ръка.
По-скъпа е, но повече за стълба няма да мислиш.
Темата е стара ама ми помогна при избора ми на стълба. Не взех точно тази но се спрях на модела който е с 5 стъпала. Благодаря колега.http://goodprice.bg/category/257/domakinski-stalbi.html

Тема "Избор на стълба за ремонт на апартамент с височина 2.60 м" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: