• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Привет, момчета-майсторчета!
Моля за помощ - имам вила в планината - стара къща от 1968, която ремонтираме. Има огромни две тераси - опасват я от три страни - плоча, върху която направихме циментова замазка. Купихме естествен камък, неформован, с различни размери - от около 20/20см до 50/50. Предвидили сме и за цокъл по стените - около 1метър на приземния и 0,60м на втория етаж. Проблемът е с какво да лепим. На съседните вили редовно падат плочите - и от влагата - разбирай голям сняг, който се задържа дълго, и от температурните амплитуди. Търсих тук във форума, но не открих точно указание. С цимент и пясък - гарантирано не става, с вар-пясък-цимент също. Теракол - тц! Давайте съвети - не знам дали мога да споменавам имена на фирми, ако не, моля модераторите да изтрият, но - има едно лепило на Ардекс дето става, но е страшно скъпо, говорих с мениджър от Вебер - и той е в шах и не може да ми даде решение - за лепилото има вариант, но не знае с какво да фугираме. Фугите са от 1 до 2-3см, че и повече, защото камъните са с неправилна форма. Очаквам обратна връзка от тези, които са имали подобен проблем.
Стефко - специалист
На моята вила съм решил да правя цокъл от камъни. Ще лепя само с цимент и пясък в съотношение 1:1. Но предварително ще заложа фибран 2 см, след което мрежа с дюбели. Има специални за целта мрежи. Върху мрежата се прави по-дебела замазка, примерно около 2-2,5 см, и веднага се лепят камъните. Фугира се веднага със същата смес. По тоя начин съм правил цокъл от камък на къщата ми преди 32 г. И още нища не е паднало.
Благодаря ти, Стефко, но точно така е направена съседната вила - изтрая две зими. Говорят ми познати за лепило за басейни... Човекът дето уж е спец - от онази фирма каза,че най-големия ми проблем не е с какво лепило, а с каква фугираща смес да затворя фугите. Не знам наистина.
Стефко - специалист
Не знам. За мен всичко е в технологията. Ако се фугира след изсъхване на материала под камъка, това ще е резултата. Стремя се да пиша максимално точно, и без излишни думи. Вярвай на когото искаш.
MASTER - специалист
Боряна Чавдарова написа:
. Фугите са от 1 до 2-3см, че и повече, защото камъните са с неправилна форма. Очаквам обратна връзка от тези, които са имали подобен проблем.

За фугирането - смело мога да препоръчам това - http://www.ceresit.bg/pdf/CE%2043%20Bro ... _final.pdf

Ползвано многократно и не се е компрометирало в времето. Дават го за фуги до 20 мм., но спокойно може да понесе и някои части до 30 мм.

Естествено много зависи качеството на фугирането - ако е направено зле, и най перфектният материал ще се компрометира.

За лепене - безгрижно се лепи с кавото и да е флексово лепило клас C2T2 - като е препоръчително да изберете ставнително реномиран производител, за де по сигурно че продукта който купувате ще отговаря на описанието. Имам предвид посочените вече от вас Вебер,също така АК,Церезит,Баумит, сигурно пропускам и някои други надеждни марки.

Предварително е полага грунд в зависимост от основата, с лепило се мажат и камъка и основат,като се стараете дебелината на лепилото да не надхвърля 10 мм. Ако основата не е права, я изравнете предварително, а не компенсирайте с лепилото.

Лепенето също е важно да се извърши качествено, защото ако се опалачори - никаква полза няма да има от скъпите материали.


А съветите на Стефко ги метайте у лево,освен ако не строите курник.
ebahti - майстор
Лепят се на 3емновлажна 3ама3ка с циментово мляко....ама май сте упуснали момента
housedoktor - майстор
Това "стара къща от 1968" истински ме развесели :lol: .Относно лепенето ,колегите ти са дали варианти.За фугиране аз използвам АК10 ,ако е бяла фугата .Камъка го защитавам с лак за камък на водна основа-предава мнооого лек сатенен оттенък и изпъква дамара (жилите) на камъка .Кофти,че лака ,който ползвах е спрян от производство,а останалите на пазара са предимно грозно лъскави и неестествени за камък.
M.Yankov - специалист
Привет.
Не става въпрос за планина и няма нищо общо с подобни метеорологични условия, но ако мога да използвам първата част от заглавието на темата :)

Ще използвам ивайловградски камък (сив) за интериора в кухнята. Една ниша около 3-4кв.м.

Тъй като е на закрито - необходимо ли е армиране на стената?
Цимент и пясък (1:1) решение ли е... или... имам малко останало ЦМ11, да взема още малко и да лепя с него?

Извинявам се ако не съм в правилния раздел.
Благодаря предварително.
Чираче - майстор
Боряна Чавдарова написа:
Привет, момчета-майсторчета!
Очаквам обратна връзка от тези, които са имали подобен проблем.
Имам едно нетрадиционно предложение по проблема. Намирате свредло за дрелка/не за перфоратор, не SDS захват, а кръгъл/ с твърдосплавна пластина/като перфоратор/. Заточва се на заточна машина за свредла с по-голям заден ъгъл. Примерно Ф5 или Ф6. В зависимост от големината на плочите пробивате един или няколко отвора в камъка. Налагате плочата върху стената където трябва, и пробивате през тези отвори и отвори в стената. След това нареждате всички плочи по стената, като ги прикрепяте с помощта на парчета от електроди, или по-дебела тел. Така получавате визуална представа като за завършен вариант. Следващага стъпка е сваляне на плочите една по една, като се започва от най-долния ред. Като се свали плочата, отвора в стената се разширява по диаметър и дълбочина съобразно пластмасов дюбел. Полагат се дюбелите в отворите, и във всеки дюбел се вкарва парчи от електрод за центриране на камъка. След това с шпакла се обмазва стената и камъка с необходимото количество слепителна смес/каквато си изберете/, и нанизвате плочата през електродите. Изваждате електродите един по един, и на тяхно място навивате кадмираните винтове до необходимата равнинност на релефа. Като направите някакъв участък, веднага фугирате. Главата на винта замаскирате леко с фугиращата смес. Ако плочите са по-дебели, и позволяват началото на отвора да се разшири с по-голямо свредло, то посредством фугиращата смес се полага е едно малко камъче върху главата на дюбела. И така до края. По този начин камъните няма как да паднат при никакви метеорологични условия.

Дано правилно съм обяснил идеята си. Успех на всички!
ZEDYCUS - майстор
Слагах мрежа, но заради основата под барплота , беше някаква стара изолация която не ми се къртеше при ремонта.На тясната част на трегера беше само бетон , но пак с мрежа. Мрежата съм я хващал с горена тел за винтовете на дюбели за бетон. Вече 2 ра година не е паднала. Ето две снимки.

Прикачен файл

Mрежа.jpg

Прикачен файл

Мрежа.jpg
  • 1
  • 2

Тема "Лепене на естествен камък - в планината" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: