Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
petkomz - специалист
dyaneff написа:
Относно цимента и гипса, аз не бих ги смесил.
Не агитирам никой да го прави, просто казвам как става в пъти по-здраво, изпитано многократно! Когато си правя нещо в къщи винаги слагам и малко цимент в гипса! А колко приятели и познати са ме викали да им оправям конзолите (щото контакта тръгнал след щепсела :) ) .....!
hampsthwaiteuk - помощник
Забравих да спомена и че ми взеха 100 кинта за подготовка на терена т.е да изчукат някои неравности по тавана и стените, облепят прозорците с найлон, да си направят магарета ... Предстои измазване и на втори етаж от имота и съм почти сигурен че там пък ще искат стотачка за качване на хоросана. В града имаме 2 бетоновъзела и имат техника за качване, но от скоро вече не го правят защото вътре в бъркачката на бетоновоза много полепвало и нямало чистене и т.н.
Стефко - специалист
Изгони ги тия майстори. Ще ти смъкнат още две кожи, ако им уйдисваш :? В момента има много по-свестни майстори, които търсят работа. И по-качествени от известните. Защо се стараят. А не почиват на стара слава.
ebahti - майстор
Стефане-ти верно почна да се насираш....между другото автора никъде не е споменал на какви пари за м2 му работят,ако не иска да даде 100лв. за качване на варта на 2 ет. да си я качи сам, хората са отишли да мажат- не да му качват варта.И нека всички педерасти работодатели да знаят- НЕ ебавай майстора щото после може да си платиш тройно.Казах [-(
jekasus - майстор
Мазача не му е работа да фиксира конзоли и кутии, щото надали знае на каква височина и дали е единична, двойна и т.н. конзола. Освен ако ти се плаща за преправяне после :-D
За всичко освен "магарета" са прави - трябва да им подготвиш обекта чист за работа и да го приемеш като такъв.
Защото следващия майстор не е длъжен да чисти "лайната" на предишния.
hampsthwaiteuk - помощник
ebahti, не мисля че има значение колко ми взимат на м2... все пак за малка ориентировка ще ти кажа те колко си изкарват - ако ги разделят по равно им идва по 70-80 лв надница на човек. А за варта няма да е кача сам, но и няма да платя 100 лв за едно качване, по скоро ще си наема 2-3 безработни и ще е качат за не повече от 2 часа... за това майсторлък едва ли трябва? А за какви работодатели приказваш, аз не съм работодател, а клиент!!! И тези които се опитват да ебават са точно майсторите, чували сме хиляди такива истории с опарени клиенти! Тройно няма как да ме накара да платя! #-o
Тани - модератор
Не разбирам защо се карате!!!
Какво разбирате под договаряне? Аз разбирам , че може да се договорите с електротехника да дойде и само да ти прекара кабелите без да ги свързва и да слага конзоли! А може и да се договорите да дойде бригада и направо да ти прекара ВиК , Ел , и да си измаже, шпаклова и боядиса! Нали затова е ДОГОВАРЯНЕ!!!
ebahti написа:
Естествено че тавана струва по скъпо-ти пробвал ли си да фъргаш вар по тавана??? А многото чупки отнемат 2 пъти повече време за работа...Най ме е яд когато ме питат "Майсторе-колко взимаш на квадрат"- преди да ми кажат какво по точно искат.......и после се почне-тука искам фризчета,тука 1 пано да ми направиш,лайснички по кьошетата,прагче да ми сложиш,изрежи и монтирай ревизионен отвор...........Все едно аз като си купя хляб-да ми дадът сиренето без пари!!!!! :evil:


Аз си имам цена на квадратен метър и на линеен метър външни и вътрешни ъгли. Е нека има чупки! Крайна цена не казвам предварително! Казвам цени на услуга и НАКРАЯ мерим и броим!В краен случай давам ОФЕРТА , в която най отдолу пише, че всичко е мерено и броено грубо и след това може да се добави или ИЗВАДИ до точното количество! В общия случай почти винаги взимам поне 50% от първоначалните ми сметки. НЕ че съм надул цената , а клиентите все добавят по нещо допълнително! Когато още в началото има крайна цена , накрая и двете страни се чувстват прецакани!
манихеин - специалист
Е, как да ги фиксира кутиите електротехникът, като не се знае колко мазилка ще се хвърля на стената? Като се окаже после, че кутиите са с по половин сантиметър навътре, или, което е много по-лошо, навън, кой ще е виновен? Фиксирането на кутиите си е работа на мазачите, инсталацията си е изправна и работи и без да са фиксирани и замазани!
cybersas - специалист
манихеин написа:
Е, как да ги фиксира кутиите електротехникът, като не се знае колко мазилка ще се хвърля на стената? Като се окаже после, че кутиите са с по половин сантиметър навътре, или, което е много по-лошо, навън, кой ще е виновен? Фиксирането на кутиите си е работа на мазачите, инсталацията си е изправна и работи и без да са фиксирани и замазани!
Тва са глупости - има си стандарти - не може да наклепаш половин метър мазилка, нали? Факт е, че след като мине ел.техника всички кабели следва да са фиксирани с жичкаджийски гипс (най-малко), ако не са и в гофрета, кутиите за контакти, ключове, разпределителни кутии, централно табло - трябва да са вкопани и т.н.

Мазачите затова са мазачи - щото мажат :)
рулом - специалист
принципно реда е такъв:
-полагане на кабели с извод на приблизителна височина, без конзоли, може евентуално разклонителните кутии да се монтират;
-мазане
-изливане на основно ниво за под;
-пробиване на отвори с боркорона за конзоли за контакти и ключове с точно определена височина, спрямо пода;
-замазване на конзолите с гипс по нивото на мазилката;


..пробиването с короната и поставяне на конзола се прави преди шпакловане
..конзола само в мазилка не се монтира, защото мазилката е ронлива и при честа работа с някой контакт се разбива около конзолата и започва да играе...
...мазането само на кабели, гарантира хубава и право измазана стена..
...някои жичкаджии, пускат евтина цена и поставят конзоли, РК, табла още при тегленето на кабелите, зимат парите...и бегат.......пък, мазачите да се оправят... :wink:...в крайна сметка потърпевши са клиентите, като крайни по веригата, както е в случая :wink:

Тема "Чия работа е да се оформят ел. ключове и контакти с мазилка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: