• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
dadko - майстор
lov написа:
защото точно на това картонче имаше някаква корекция на седми ред под 8 най отгоре.
Еми- казвайте ги тези неща. Видях, че е драснато със синьо върху цифрата 8,84, ама не реших, че е поправено. Още повече, че ми заприлича на буквата "В" Може някой да си ги е надписал...
След като е поправка на печатна грешка- колко да напиша??? Не е проблем да го поправя. Че- продължавам да не го разчитам...
Размера се отнася за вътрешен диаметър на резбата на гайката (размера на свредлото) за М10.
Както забелязвате- на оригиналното картонче е написано "диаметър на бургията .Промених го ;-)
С бургии се дупчат дупки. За пробиване на отвори се използват свредла ;-)
stamenov1 - специалист
Ако нямате ламинат под ръка става и да се лакират картончетата с безцветен нитроцелулозен аерозолен лак COSMOS N: 370. Нанасят се няколко слоя един след друг. Първия трябва да е най-тънък и да изсъхне добре за де не се разтече тонера. От лака тонера става още по-черен.
lov - майстор
Това с правописа не съм виновен аз :-D а и кое е по правилно един господ знае защото могат да се преведат много доказателсвта за произхода и на двете думи.
Относно поправката мисля че писах в началние постове писах че се налага такава но явно ти е обягнала трябва да е 8,23.
То не е лошо и други колеги да погледна и да казват за някакви грешки. Все пак повече очи и глави по добре.
MrMurdjo - майстор
Встрани от темата: да изясним все пак езиковия въпрос :)
Бургия (турцизъм) - на турски е "бургу", от там идва "бургуджия" - циганите ковачи, които наистина правеха фини свредла за дърво и други инструменти, навремето редовно идеха с катуна на село. Един изкова от външните пръстени на два големи лагера от комбайн ножица за ламарина на дядо ми и още е жива и реже.
Свредло, свредел (сверло на руски), според мен е славянската дума, следователно правилната за употреба.
dadko - майстор
MrMurdjo написа:
Встрани от темата: да изясним все пак езиковия въпрос :)
Бургия (турцизъм) - на турски е "бургу", от там идва "бургуджия" - циганите ковачи, които наистина правеха фини свредла за дърво и други инструменти, навремето редовно идеха с катуна на село. Един изкова от външните пръстени на два големи лагера от комбайн ножица за ламарина на дядо ми и още е жива и реже.
Свредло, свредел (сверло на руски), според мен е славянската дума, следователно правилната за употреба.
Щом ще страним от темата- да го направя малко и аз:
Не смятам, че е технически издържано да се напише "бургия" Когато бях млад конструктор и кажех, че на еди- кой си детайл ще се пробият няколко дупки- веднага бивах апострофиран от по- възрастните конструктори, че "дупка" имала приятелката ми, в детайла се пробивали отвори.
От друга страна- не знам колко верни са тези таблици точно за тази графа - за размер D2 (вътрешен диаметър на резбата на гайката (диаметър на бургията) Този диаметър може и да е вътрешния на гайката ( или вместо "гайката" да напиша "бурмата", но доста се различава от диаметъра на свредлото, с което се разпробива за нарязване на съответната резба.Например- в тази таблица. Размерите на метричните резби по DIN 13- се различават с десети от тези по ГОСТ. Проверих в ЕСКД-то- еми и там размерите са различни от тези, които са в картончето...
От чисто практическа гледна точка- дори смятам, че ще е по-полезно да се напише в таблицата диаметъра на свредлото, с което ще пробием, за да нарежем резба, а не колкото ще се получи диаметъра на гайката. Конкретно в случая за М10- нито диаметър 8,84, нито 8,23, щото такива свредла няма, а 8,5- какъвто е в таблицата от линка.
lov - майстор
Това са осреднени диаметри защото според вида на материала отвора също има значение заради провлачването. Не е все едно да нарязваш резба в стомана мед или чугун. Но пък за нормална употреба в домашни и не чак толкова домашни неща върши работа.
Надявам се че си спомняш колко грама хартия са сметките за заточването на един стругарски нож. Ама на края бай ти Иван стругаря си го точи на ръка без да спазва предписаните градуси и ножа си реже че и по някога по добре от този дето си загубил половин ден в сметки.

И понеже зачекнахте темата да попитам аз на руски какво означава ''бурение''. :-D Е верно за пробиване на отвори в земята. И как му викат на инструмента за тези дупки.
Та на тая тема и аз съм и сърбал попарата ама паля кога някой се опитва да се прави на по набожен от Папата. Та затуй по горе писах че въпроса е спорен защото и на други езици има сходни по звучене. Тъй че интерпретации много от къде идва думата.
dadko - майстор
Ето за теглене поправената таблица.
Lov е прав за диаметрите на свредлото- че зависят от вида на материала, но- колко често се налага да се правят резби в мед, месинг, алуминий?
На гърба на повечето шублери има точно тази табличка- за диаметри на свредлото за различните резби.
И според мен не е случайно- по- често се налага да направиш такава справка, отколкото например както в това картонче- колко е вътрешния диаметър на подложната шайба за болтовото съединение.
Нека автора на темата каже колко пъти е проверявал с това картонче точно тази величина!
Та- мисля или тази графа да я подменя (тъй като мисля, че е по- малко полезна) с "препоръчителен диаметър на свредлото" или направо да добавя нов ред с данни.
lov - майстор
Честно казано за нормалните резби до 10мм кога не е отговорно се кара по простата сметка диаметъра на резбата умножен по 0.8мм пък после каквото близко свредло намериш в чекмеджето :lol:
Кога нарязваш с метчик нещата не са чак толкова фатални но в двете крайности на най-малките и най-големите резби си иска внимание. А относно материала там вече натрупаната рутина е водеща с колко можеш да мръднеш на някъде. Все пак вече повече от 30 години се занимавам с ремонти и дето се вика все претаковаме дявола кога фърка :-D . Тъй че не говорим за серийно производство и то пък със някакви супер изисквания. Ако стане стане и колкото изкара варианта със замяна с ново в някои случаи е доста скъпичък.
Виж ситните ми резби са винаги били проблем особенно когато се правят на струг. Тогава доста се спестява от напасване дори и когато единия елемент е калиброван по стандарт.

Иначе табличката е станала перфектна остава да добавиш и за ситните резби към нея и е готова. Може би трябва да се отпусне малко в зоната на прегъване защото ще се свие малко заради дебелината на картона. И ако може да я разтегнеш до края на листа за да стане малко по голяма при разпечатването.
dadko - майстор
lov написа:
остава да добавиш и за ситните резби към нея и е готова. Може би трябва да се отпусне малко в зоната на прегъване защото ще се свие малко заради дебелината на картона. И ако може да я разтегнеш до края на листа за да стане малко по голяма при разпечатването.
То хубаво остава да добавя, ама трябва да ми остане и свободно време да го направя... В момента служебно съм ангажиран със спешни задачки с висок приоритет, а в къщи нямам въобще възможност да се занимавам...
Така, че- ситните резби ще останат за далеч по- късен етап. Или за някой друг доброволец ;-)
Пък за разтягане- при разположение по късата страна на листа- няма накъде да се разтяга- кутийките са с широчина 5 мм, като общата дължина на табличната част е 185 мм.
Мога и двете да ги скалирам и завъртя на 90градуса- и да са по дългата страна на листа. Това няма да ми отнеме много време.
lov - майстор
Еее..... аз от 4-5 години им се бях заканил даже ги бях прибрал от гаража за да не се изкушавам да ги ползвам. Та че ще се забавиш малко не е проблем. Пък и надявам се да има и други дето вдяват по темата. И аз съм цъфнал и вързал със свободното време та няма на къде. Дето се казва няма да намеря време и за умиргане.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Таблици резби и профили." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: