• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
lov - майстор
Чак сега успях да ги изтегля и да погледна. За маркираното в зелено по квадратчетата по вложката където си поставил въпросителната. И при мен не се чете много добре но по средна сметка за относителното тегло което са ползвали за тази таблица излиза 38.239
Другото маркирано квадратче е вярно.
На обложката за по лесно ще ги карам по дебелина там поне по лесно може и да се пресметне и на ум.
при 0,2-1.570
при 13-102.5
при 15-116,75
другите са верни.

За размерностите всеки да се оправя както може. На доста от принтерите това е напълно решим проблем. Аз трудно ги чета без дзъркелите нищо че съм малко късоглед но ще си ги направя два пъти по големи и ще си реша проблема.
dadko - майстор
Поздравления, 8180. Справил си се чудесно. :supz: И аз се замислих дали да правя финтифлюшките, ама се отказах. Някакси ми идват в повече. Ако някой го кефят- може и да сложа. ( като намеря време)
Колкото до размера- може тези, които правих- да ги поувелича с около 40 мм. по дължина и да станат колкото твоите.
Като са по- големи- ще са по- четливи- с тея ситни цифри...
8180 - майстор
dadko написа:
Като са по- големи- ще са по- четливи- с тея ситни цифри...
Не съм гледал другите - хванах тези случайно да пробвам сканирането.
При мен почти всичко се събра с 6pt. Едно време това беше мин. допустимото.
Сега гледам и с 3 пишат по опаковките - набутаха им всевъзможни изисквания за инфо., което става невъзможно за четене и безсмислено.

"Възложителите" нещо мълчат как ги искат нещата.
Аз сигурно ще направя още нещо, но ще те врънкам за чертежите евентуално.

П.П. За размерите. Останах с впечатлението, че нещата са различни като пропорции. Не се вмествах в твоя вариант, пък и Лов зачезна и не каза. Аз разпънах до моя принтер с пропорциите от изходния материал.
Ако преценим добре нещата, когато са на отделни листове (като при мен), Колегите биха могли и сами да "скалират" при печата.
lov - майстор
Че то станало както трябва само корекцийките в маркираните полета. Виж ако наистина може да се вдигне големината на шрифта ще е по добре. Щото ЕГН-то не прощава на никого. :? Преди не виждах на далече на близо ни очила и лупи са ми трябвали. А сега като взема да човъркам нещо се кича като дофтор :lol: по главата. Почти съм на път да се откажа да ровя из SMD платки.
8180 - майстор
lov написа:
Виж ако наистина може да се вдигне големината на шрифта ще е по добре.
За можене - може, но ще трябва принтер А3.
То и така ще стане с мащабиране 140% при печат - не вярвам да пострада съществено качеството. Ситният текст ще отиде към 8,5pt (малко над 2mm, както в таблицата за допуските).
Цялото изделие ок. 390mm.
Ще проверя на моя принтер как би изглеждало от сегашните файлове.
Когато бях ученик в 9-ти клас (било е преди 23-24 години) не помня вече как, но попаднах на същия шаблон за нормални и милиметрови резби. Тази табличка ми беше направила изключително силно впечатлеие. Тогава нямаше Корел, нямаше PDF. Имаше още Правец 16 и гледахме като циганчета пред Кореком списанията на които показваха за пръв път цветни монитори за компютри. Та въпросната табличка я бях преснимал в библиотеката на гимназията в два екземпляра. После изрязах прозорчетата с бръснарско ножче, сгънах по линиите, подлепих с по-дебел картон и се получиха много добри реплики. До днес помня с какво желание го правих. Единят екземпляр си го оставих за мен, но с времето се зацапа, поизтри се и накрая не се виждаше почти нищо. Другият го подарих на мой съсед, от който научих толкова много неща. Този мой съсед беше по-голям от баща ми и аз уважавах безкрайно много. Беше ми показал толкова много неща за машините и за техниката. Вече не е между живите, но тази линийка до последно (до преди 3-4 години) стоеше закачена над струга му в работилницата.
Извинявайте за офтопика и затова, че ви занимавам с лични спомени, но искам да изкажа безкрайните си благодарности, както на автора на темата, така и на колегата, който е положил толкова много усилия и е отделил време за да "съживи" едно старо картонче. Лично мен това картонче ме върна в едно прекрасно време и към спомена за един прекрасен човек.
Благодаря ви.
lov - майстор
От табличките остана да се довърши тази за цоловите и витвортовите резби. Даже оня ден помолих колегата Дадко. Не ми е отказал но е много зает и ако някой се навие нека да завърши комплекта.
dadko - майстор
Виж, сега, lov- не се прави така. Уважавай труда на другите. Това, че не съм качил нищо не означава, че не съм започнал и нищо не съм направил. Още повече, че на лични се разбрахме, мисля и още в началото на тази седмица ти писах, че ще го направя. Обясних ти също, че не само, че съм зает, а имам и лични проблеми и няма да стане веднага. Това, твоето "не ми е отказал" ме провокира, обаче да го направя. Разбирам желанието ти да се презастраховаш и мислиш, че ако повече хора работят по задачата- ще има по- голям резултат, но не ми харесва твоят подход. Аз бях дотук. А и мисля, че дадох своята лепта към задачката.
Минавам и аз към чакащите.
lov написа:
ако някой се навие нека да завърши комплекта.
8180 - майстор
Аз малко позабравих този "проект" - започнах и нова работа, където има доста различни предизвикателства, проблеми и неща за учене/припомняне. Подобни задачки, засега, остават към "хоби" при мен. Ще огледам по празниците - май имам недовършени неща в моята част.
После, при време, бих погледнал и довършил нещата на dadko или друго останало, без ангажимент във времето. Май се оказах прекален оптимист с песимистичните си нагласи за сроковете в началото на темата. :)

Не ме напуска и някаква носталгия по старите неща, но май с архаизъм се занимаваме на днешен ден.
Лично нямам проблем, защото не му разбирам съществото и днешните възможности (на резбите), а си беше предизвикателство - не бях решавал подобна задача и извлякох някаква лична полза от заниманието.

Ако на някого сме били полезни - чудесно. :partyman:
Авторът и потенциалните потребители биха спомогнали с настойчивост, при необходимост.
lov - майстор
dadko написа:
Виж, сега, lov- не се прави така. Уважавай труда на другите. Това, че не съм качил нищо не означава, че не съм започнал и нищо не съм направил. Още повече, че на лични се разбрахме, мисля и още в началото на тази седмица ти писах, че ще го направя. Обясних ти също, че не само, че съм зает, а имам и лични проблеми и няма да стане веднага. Това, твоето "не ми е отказал" ме провокира, обаче да го направя. Разбирам желанието ти да се презастраховаш и мислиш, че ако повече хора работят по задачата- ще има по- голям резултат, но не ми харесва твоят подход. Аз бях дотук. А и мисля, че дадох своята лепта към задачката.
Минавам и аз към чакащите.
lov написа:
ако някой се навие нека да завърши комплекта.
Извинявай не очаквах, че си такъв бързак. Останах с впечатлението че са ти прекалено много проблемите. За това пак извинявай.
dadko написа:
Може да ме сръчкаш по някое време, ако съвсем забравя.
Колегата st_petrov повдигна темата и за това от най чисти подбуди да не те ангажирам попитах дали някой няма да се навие да те отмени. Иначе щях да си чакам.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Таблици резби и профили." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: