• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 48
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
shotik - майстор
Имам един шлайф за шлифоване на стъкла за очила. Много фин камък,над него в корубата има тръбичка за вода ,която полива камъка.От долу е като корито и има отвор с 1/2 цол резба за тръба,където водата се отвежда.Може да се прикачи към чешма,към някакъв съд за вода и по гравитация водата да изтича от него.
Ползван е по предназначение преди години,сега само опитах как ще заточи нож и се оказа доста добър резултат .
В момента съм извън София и ползвам флашка, интернетът е слаб и не мога да кача снимките,но утре ще го покажа.
Svetoslavoff1 - майстор
Брадли, много полезна и систематизирана информация! =D> Не обръщай внимание на дребнавите заяждания.
Ако някой може в "Градинарство" да пусне тема за клепене и заточване на коси и мотики, с която да ни поограмоти, мисля че ще е от полза на много хора.
shotik - майстор
Успях да се прибера по - рано и ето снимките на машината

Прикачен файл

CIMG3788.JPG
CIMG3788.JPG (102.06 KиБ) Видяна 13845 пъти

Прикачен файл

CIMG3786.jpg
CIMG3786.jpg (99.25 KиБ) Видяна 13845 пъти

Прикачен файл

CIMG3787.jpg
CIMG3787.jpg (96.47 KиБ) Видяна 13845 пъти

Прикачен файл

CIMG3789.jpg
CIMG3789.jpg (85.59 KиБ) Видяна 13845 пъти

Прикачен файл

CIMG3790.jpg
CIMG3790.jpg (104.63 KиБ) Видяна 13845 пъти
kolev_k - специалист
На пазара съм виждал един продава точилки за ножове,от тия дето имат множество дискове,които влизат 1м-у друг.С размери на кибритена кутийка по 2лв.ги дава.Като тръкнеш ножа по-силно пуска стружка.Дали стават за нещо?Или е убиец на ножове.
shotik - майстор
Точно си го написал -Убиец на ножове !
След като отделя стружка,значи ,че част от острието го няма и ще стане толкова тясно ,че накрая ще се отчупи и колега П . Петков е дал точно такъв пример и снимка по горе .
Чираче - майстор
Не съм ножар, и нямам претенции. Но до момента никой не ми е заточвал ножовете у дома. Даже жена ми първо ги пробва на нещо твърдо, и след това ги ползва.
Въпроса ми е следния - на кого са нужни остри ножове като скалпели? Това е някаква фикс идея. Не го разбирам.
dadko - майстор
Чираче написа:
Въпроса ми е следния - на кого са нужни остри ножове като скалпели? Това е някаква фикс идея. Не го разбирам.
И аз не съм ножар, но съм любител на тънките мезета.
И ще ти отговоря с въпрос: Пробвал ли си да си нарежеш пастърма или изсъхнал суджук с тъп нож? А с много тъп?
shotik - майстор
Или топъл хляб с тъп нож .
Bradley - специалист
боравенето с остър нож е по-безопасно от това с тъп - не се ползува голям натиск и в много случаи /меки зеленчуци и плодове/ се изполва само или почти само тежестта на ножа...

...рязането на мек домат с тъп нож, различен от серетиан (назъбен, вълнообразен) такъв, е меко казано causa perduta...

... ето за 2 минути с камъче за 15 лева колко остър става български нож терна за 4 левчета - https://www.youtube.com/watch?v=G1c-H01fpUQ

... а това съм подарил на приятелката си, за да прави бързи вкусни салатки - на клипа съм аз и моля да пренебрегнете неумението ми да използвам кухненски нож - https://www.youtube.com/watch?v=_1Du6rVle7s

ето го - най верният помощник в кухнята - викторинокс за 9 лева - https://www.youtube.com/watch?v=nf5NpnNYR1s

ето и едни най-добрите евтини ножове за кухнята, които могат да се купят в българия - трамонтина премиум и профешънъл - https://www.youtube.com/watch?v=j9VYuAfm-jE

ако има интерес мога да спретна бърза тема за добрите марки качествени кухненски ножове, които могат да бъдат купени в бг под 100 лева
П. Петков - специалист
Цялостната информация досега е много добра (от гледната точка на лаик) и нейното продължение би било полезно. Наготово поднесените знания и опит са много "вкусни"! :)
А на колегата Шотик, просто му завиждам за чудесната машина. Ако е и нискооборотна - цена няма!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 48

Тема "Всичко за заточването" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: