• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 48
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
egomen66 - майстор
За сега благодаря............Ще чакам резултати .Между другото не се бъзикам. :prayer:
Bradley - специалист
острието е от промишлен дамаск на damasteel тип Heimskringla
Дръжката е дело на Майстор Калин от нож.бг форума

има ли острието вторичен режещ ръб или е сведено на 0?
al4o - специалист
Абе знам си аз,че Брадли ще намери къде е заовен кокала :-D
egomen66 - майстор
Ножа по острието има около един милиметър по светла стомана ,под ъгъл. Би трябвало само този ръб да се заточва ама то трудна за мене -операция. За това и не смея да го пипам.Иначе реже като бръснач и между другото не ръждясва. :prayer:
anabolicbeast - специалист
Имам нужда от помощ за заточването на на три ножа от машина за кълцане на зеленина и малки клечки! Машината се върти на ръка и се състои от три ножа - едностранно заточени. Като се завърти машината две ролки подават зеленията към ножовете които се въртят също и като гилотина отсичат подадената зеления. Та искам да попитам под какъв ъгъл е най-добре да се заточат и с какво. Миналата година ги заточвах с ъглошлайф с ламелен диск, като го бях застопорил и гледах да докарам стария ъгъл на око. Сега вече имам шмиргел с лентов шлайф, но резултатите бяха плачевни. Тествам върху лист по-дебела хартия. Ще пробвам да кача снимки на ножовете и пример как работи машината, утре мога да кача и снимки на машината ако трябва. Машината е за кълцане на люцерна за пуйки.

Прикачен файл

Screenshot_2015-03-14-01-05-10.png

Прикачен файл

Screenshot_2015-03-14-01-05-18.png
Bradley - специалист
На вашето внимание - два броя китайски бруса за точене

Raider - брусове от братски Китай

някой ги спомена в нож бг форума, мислех че имам нейде из кашончетата с точила но се оказа че съм се лъгал

бърза поръчка, доставка на следващия ден - двата 6 лева - много са им...

качеството е ташак

ще видите от снимките

https://www.youtube.com/watch?v=9TsvDKC ... e=youtu.be

утре ще пробвам да заточа нещо с тях - съмнявам се да получа резултати различни от плачевни :lol:
Bradley - специалист
ей ги как точат - нищо особено - ама от зор заман може и да свършат работа на някого

https://www.youtube.com/watch?v=4uy-oGM ... e=youtu.be
Allan - специалист
Наистина с тъп нож по трудно се работи, и стават повече злополуки.
Тази тема за ножове до 100 съм я чел в ножарските форуми заедно със темата на zoso за заточването и определено са много полезни, много неща можеш да научиш от тях, от които едият съм аз и още се уча.
Аз ползвам камък на свати комет и съм доволен за сега защото не съм съм напреднал още толкова, точа ловни и кухненски ножове на него, но и със шкурката става като за начало докато ти свикне ръката с кухненските ножове за да не развалиш хубавите си ножове.
Тия камъни на Райдър ги има на Практикер имам имам ги и двата но като чели розовия е по добър (лично мнение) но не са кой знае какви камъни, но ако няма други вършат работа, все пак за толкова пари толкова работа.
Клипчето където показват как се точат с китайски камъни ми хареса.
Поздрави
Bradley - специалист
Става въпрос за т.нар. точила от "Градешки камък", които може да намерите в нож.бг форума, в Olx, а предполагам и на други места - http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php?f=34&t=2098

Както знаете, а ако не знаета да ви кажа - от естествени камъни не разбирам абсолютно нищо и малкото което знам го знам на принциа проба-грешка, така че реших да ги пробвам и тези камъчета...

В линка, който съм дал - хора, които разбират повече от мен са се изказали, че тези камъни са вид пясъчници, ако си спомням правилно - абразивът в тях е кварц /ако бъркам да ме поправите/...

По отношение на това как протече покупката - бързо, точно, коректно, поръчах 3 камъка, получих един подарък, бяха опаковани старателно, надписани - т.е. доволен съм...

Сега, за камичетата:

Две снимки в какво състояние ги получих аз:

Изображение
Изображение

и две снимки как изглеждат след като им отделих 3 часа за подравняване

Изображение
Изображение

Имайте предвид, че говорим за естествени камъни - виждат се различни участъци, различни цветове, различен размер на зърната - ако някой разбира от минералогия да се ни ограмоти кои са термините за именуване на различни цветове в един камък и участъци с различна визия...

Подравянвани са всите първоначално с грит 24
след туй с 46

като пробно една от страните е подравнена с грит 220

сега на сивия се вижда че се отлюспи солично парче от 46 грит страната - тази страна няма да я тествам
на жълтата 220 май и дойде малко множко, та може да я сваля на 150
червената със сигурност най-добре се получи 24/46 комбинация за двете страни, но и там едната страна в момента е на 220 просто за проба
малката пък виждате едната страна няма смисъл да я подравнявам, защото има участъци с много по-едри частици

не ме питайте за гритове и едрини на камичетата - не знам

като ги изтествам ще мога да кажа повече неща

ей кратко слайдшоу на подравняването

https://www.youtube.com/watch?v=EBQbb6nVQpo

довечера или утре - тестове
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 48

Тема "Всичко за заточването" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: