• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 12
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
preslav - майстор
Не ви разбирам закачките и задявките, важното за мен е, че "боклуците" светят и съм ги мерил - 14 Вата са си 14, а не 41.
Вече се изказах за гаранцията и то без шменти-капели, другото е бошлав (не знам какво е то, но вероятно е някаква гнус). Първият ми нещастен опит с енергоспестяваща крушка беше преди години, много години - българска по лиценз на Филипс, издаяни гаранцията и 2 седмици след това се скапа. От тогава съм се зарекъл Филипс да не купувам, че имах и един такъв CD плеър - индикацията му замина на кино след година. Преди година се подлъгах за пореден път и си купих пасатор с "иновативна" приставка, добре че ъглошлайфа ми е под ръка - пуснал съм тема за пасатора. Иначе машинките за подстригване работят без проблем - ба си бръснарската фирма!
Пропуснах само да кажа, че на всичкото PHILIPS пише "произведено в Китай".
Lisko - майстор
potrebitel22 написа:
но ако китайците са преценили да има елемент*, значи трябва да го има.
По принцип ли си говориш или наистина разбра за кой еуемент става дума?
И не виждам нищо интересно в тази модификация - тъкмо обратното - тривиално е.
Virtex - майстор
hidrazin написа:
potrebitel22 написа:
...Grammar nazzi-тата взеха да позалязват уж, но тук уви явно още са силни...
Ясно. Разбрах. Няма какво да кажеш. Така и предполагах де ...
:partyman:
Ако това е разбирането - по принцип няма смисъл да се обяснява на човек с такова ниво ;)

Но да видим :
Ако е с BP2832A както имаше тема във форума - това е BUCK converter, за чиято правилна работа се изискват всички компоненти. Ако е прекъснал диод ( а не светодиод ) това е или изправителният или на buck convertera. И в двата случая не е добре.

Ако е прекъснат светодиод - другите ще получат повече ток и ще изгорят. Последователно ( може и на групи да са ) свързани им се поддържа ток на цялата група и IC-то не се съобразява колко диода има вързани.

Ако трябва да се обяснява по-подробно схемата - просто няма смисъл на неразбиращ, само заяждащ се 'екперт по всичко'.
Последна промяна от Virtex на пет ное 04, 2016 6:18 pm, променено общо 1 път.
Virtex - майстор
Lisko написа:
potrebitel22 написа:
но ако китайците са преценили да има елемент*, значи трябва да го има.
По принцип ли си говориш или наистина разбра за кой еуемент става дума?
И не виждам нищо интересно в тази модификация - тъкмо обратното - тривиално е.
По принцип. Има тема за различните итерации на този тип крушки и как пестят от компоненти с цел вероятно да се подобри друг (финансов) аспект. И как от 10лв стават по 5лв.

Не е нужно човек да е с докторска степен, за да разгледа и разбере какво правят китайците при разработка на масови Low-cost продукти. За родните 'експерти по всичко' разбира се трябва да има публикувани научни трудове в поне 5 престижни западни издания + филм от Discovery, за да се започне да се разгледа на някои друг тезата, а не собствената лична. И тук говоря по принцип.
preslav - майстор
potrebitel22 написа:
hidrazin написа:
potrebitel22 написа:
...Grammar nazzi-тата взеха да позалязват уж, но тук уви явно още са силни...
Ясно. Разбрах. Няма какво да кажеш. Така и предполагах де ...
:partyman:
Ако това е разбирането - по принцип няма смисъл да се обяснява на човек с такова ниво ;)

Но да видим :
Ако е с BP2832A както имаше тема във форума - това е BUCK converter, за чиято правилна работа се изискват всички компоненти. Ако е прекъснал диод ( а не светодиод ) това е или изправителният или на buck convertera. И в двата случая не е добре.

Ако е прекъснат светодиод - другите ще получат повече ток и ще изгорят. Последователно ( може и на групи да са ) свързани им се поддържа ток на цялата група и IC-то не се съобразява колко диода има вързани.

Ако трябва да се обяснява по-подробно схемата - просто няма смисъл на неразбиращ, само заяждащ се 'екперт по всичко'.
Само не се пали! Хидразин си се хиДРАЗНИ, но и от това има полза - проверката е висша степен на доверието беше казал някой! Не че аз разбрах нещо от драйверите, комутациите, диодите и светоИдиотите, но който е трябвало да разбере е разбрал, че си в час.
Имам едно питане обаче (не визирам теб, не визирам и другите капацитети във форума), ако сме толкова велики и подготвени във всяко едно отношение защо китайците правят крушки (и не само), а ние лапаме мухи???
Готов съм да инвестирам в каквото и да е начинание, с едно условие, да е българско, а не да купим и сглобим!
Virtex - майстор
Да, това с проверката е така, особено когато става дума за потенциалност опасни неща.
Но се наблюдяват тънки намеци за сарказъм или типичното по български - "ти нищо не разбираш, аз съм по-велик" :)

Относно правенето неща в България - темата е много дълга и за мен главното е мнението на купуващите. Ако някои има 'чужда' крушка и българска такава, с натрупаният 'опит' досега мога да кажа, че много хора ще кажат 'тук не може да се прави нищо хубаво, ще си взема "изпитана китайска марка"'.

Другото е, че за производство се изискват много ресурси. А тези ресурси трудно се намират. Има няколко startup accelerator фонда, които преди финансираха само софтуерни неща, сега и хардуерни, но и там е много трудно.

Възможността да се вземе финансиране от Евро програма също е малък, тъй като изискванията често са малоумни ( защо за разработка на даден продукт почти задължително трябва човек в екипа да е с докторска степен ?!?) и ги покриват само определени хора. Ако става дума за фондове или програми за финансиране на дадени райони - там дори да има шанс да се одобри проект за производство, защото това е още по-трудно спрямо 'точните' хора, нещата се спъват доста от изискваният за финансовите очаквания на фирмите ( банкова гаранция в частност).

Възможно е да се прави нещо ново в страната, факт, но не е толкова лесно, особено за нови продукти. А не просто внесени, разработени поточни линии или машини отвън.
hidrazin - майстор
potrebitel22 написа:
...Ако е прекъснат светодиод - другите ще получат повече ток и ще изгорят. Последователно ( може и на групи да са ) свързани им се поддържа ток на цялата група и IC-то не се съобразява колко диода има вързани.

Ако трябва да се обяснява по-подробно схемата - просто няма смисъл на неразбиращ, само заяждащ се 'екперт по всичко'.
Точно затова попитах.
Я сега да ми обясниш как другите ще получат повече ток и ще изгорят след като IC-то следи ТОКА на групата?
И не, не е заяждане. Просто усещам някакво неразбиране при теб...
:partyman:
P.S. А Джик-Так са си били и са боклуци. За в бъдеще - ще видим. Който се престраши да си купи де.
dobcho_vn - специалист
Твърдението, че са боклуци се дължи на база опит с тях или на теоретични познания за тях?
На теория не знам как е, но на практика мога да споделя, че вече втора година съм с тях у дома и няма никакв проблем с тях.
От постовете ти, знам афинитета ти към скъпи марки и отричаш всичко, което не е производство на доказана марка и т.н., но тук не си прав.
hidrazin - майстор
dobcho_vn написа:
... на база опит с тях ....
:partyman:
P.S. Майна...та им на скъпите марки. То 99,9 в период от "марковото" у нас си е пълен таш...ак и цената е основно за марката.
У нас просто не се внасят неща предвидени за "белия" базар - говоря като качество.
preslav написа:
Имам едно питане обаче (не визирам теб, не визирам и другите капацитети във форума), ако сме толкова велики и подготвени във всяко едно отношение защо китайците правят крушки (и не само), а ние лапаме мухи???
Готов съм да инвестирам в каквото и да е начинание, с едно условие, да е българско, а не да купим и сглобим!
Има поне 5-6-7-8 фирми у нас произвеждащи LED ламби. Разбира се не всичко.
Последната с която имах разговор поне си имаше оборудване за производството на радиаторите от Халумин за ламбите.
Иначе за LED чиповете (диодите) и интегралните схеми няма как - отдавна нямаме заводи за полупороводници.
Останаха само за цели проводници. :lol:
Произвеждаме фотоволтаични панели - добри и с добро качество но пак не изцяло наши - нямаме производство на соларни клетки.
Правим и инсталациите на много от най-известните марки автомобили но не и самите автомобили....
Абееее... малък Китай в голям ЕС. Политиците ни продадоха и ни държат като йовтина работна ръка...
Virtex - майстор
hidrazin написа:
Точно затова попитах.
Я сега да ми обясниш как другите ще получат повече ток и ще изгорят след като IC-то следи ТОКА на групата?
И не, не е заяждане. Просто усещам някакво неразбиране при теб...
:partyman:
P.S. А Джик-Так са си били и са боклуци. За в бъдеще - ще видим. Който се престраши да си купи де.
IC-то (buck converter-a) следи за предварително зададен ток в групата или единичният светодиод ( зависи как са ). Съответно той 'не знае' колко диода са свързани, подава си даден ток към свързаните към него елементи и следи този ток да е в дадени граници.

Ако са 3 светодиода последователни падът върху всеки един е една стойност. Ако се окъси единият светодиод в групата converter-a пак ще подава същият ток към групата, но той ще се разпределя върху останалите в светодиоди. Реално те мога да използват повече ток и съответно да светят повече, но да прегрявайки/скъсявайки живота на кристала по този начин.

Примерно Cree XM-L сериите по спецификация ги дават 700мА-1000мА, но може да им се подаде и до 3-4А, придружено със съответното повишаване на лумените, но и на работната температура.

За тези малките не вярвам да 'носят' много повече ток без да има повреди.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 12

Тема "LED крушки V-TAC" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: