• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
hidrazin - майстор
Оня с градинските ламби ми се струва че няма да се обади и да каже какво е станало.
Просто избра вариант дето нито ще ми излезе евтино, нито крайния резултат ще е много добър осен ако не се хвърли много труд и време.
В края на краищата може да му излязат колкото в магазина че и по-скъпи.
nikolovvd написа:
От пазара си купих един лиген с 10W светодиод и го разглобих, за да видя с какво го управляват. На кутийката пишеше, че е за 6 диода по 1 W. Мисля че и снимка бях постнал във форума.
В най-масовия случай 10W LED диоди се състоят от 9 кристала по 1W на обща подложка в един корпус.
То и това 1W е малко относително - може малко да се надуе без да има някакви особени последици за живота на диода.
Особено ако има добро охлаждане.
В твоя случай е явно менте. То може диода на ваната да е 10W но са му сложили двайвер 6W щото е по-евтин.
И ваната ще свети както 6W а не като 10W. Ето как са кристалите в един 10W LED диод.
Изображение
P.S. Ако тая вана я пазиш и не работи, пиши ще ти дам много добра идея за побългаряване/покитайчване... :-D
Сега си преправям една вана 50W със заминал драйвер. То преправяне е силно казано - работа за половин час с пиене на кафе и цигара.
След моето вмешателство ще стане 90W, че стане по-лека, по-малка (отпада кутията отзад за драйвера) и ще ми излезе по-евтино отколкото да сменя драйвера с такъв купен от Китай. :razz:
nikolovvd - майстор
Купил съм го, защото цената бе 10 лв. и го държа за случаи, в които ми трябва осветление на някое забутано място (шпакловах под стълбите) или като спре тока го включвам в UPS-а. За 3 години няма и 3 часа работни.
Иначе пробите с китайските 10 ватови диоди ги правих, за да заменя една халогенка 500W на Филипс в хола с 4Х10W, че моите я ползват често, а мен ме е яд, че харчи ток колкото единия климатик.
Boogiepimps - напреднал
Взех ме 100 бройки GU10 по 5 вата . ще ги видим колко са читави. Цената на бройка е 0.50 цента.
nikolov333 - майстор
Дай линк, да ги видим..
kozl - майстор
Отворих 4 повредени джитага Е27 по 10W.
Три от тях са с еднакви симптоми - силно намалена яркост и пулсации на светлината. На ринга има 15 светодиода. При нормално светеща крушка измерих нахрежение 19V на светодиод.
При повредeните всичк диоди светят с намалена яркост. Напрежението в-у тях е по 15V, като само на на един от диодите мултицета показа 115 V :shock:
Така е при трите крушки.
hidrazin - майстор
.......................................................
:partyman:
Последна промяна от hidrazin на съб фев 23, 2019 7:58 pm, променено общо 1 път.
ivan_v - специалист
пон фев 18, 2019 10:40 pmkozl написа:
Отворих 4 повредени джитага Е27 по 10W.
Три от тях са с еднакви симптоми - силно намалена яркост и пулсации на светлината. На ринга има 15 светодиода. При нормално светеща крушка измерих нахрежение 19V на светодиод.
При повредeните всичк диоди светят с намалена яркост. Напрежението в-у тях е по 15V, като само на на един от диодите мултицета показа 115 V :shock:
Така е при трите крушки.
Диодът, който дава пад 115V е прекъснал. Свържи на късо двата му края и останалите 14бр. диоди ще светнат нормално.
kozl - майстор
Има логика, но същия LED свети слабо както останалите. Та хем е прекъснал, хем свети :?
Но явно високия пад на напрежение в-у него подсказва, че не е изправен.
Вместо да го окъсявам, ще се опитам да го сменя с някой де има пад 15V от друга крушка.
hidrazin - майстор
Коригирах горния пост - явно съм спал като съм драскал...
Драйвера така или иначе е токов. Не пречи преди да си играеш да подменяш диод да го окъсиш за проба.
:partyman:
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Тема "LED крушки V-TAC" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: