• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
koveslav - майстор
Ние често посещаваме Троянския балкан и естествено не пропускаме и изложбите в Орешака.Там открих ножовете на Иван Радев-Костенец.Вече имам три от тях,защото много ми напомнят старата технология.По-дългия нож с дървена дръжка е на около 4 години.Оказа се много издръжлив и за това наскоро си купих и по-малкия от същата серия.Ножа с дръжка от рог е пак от същия производител,взех си го за личен многоцелеви нож.

Прикачен файл

Photo0771.jpg

Прикачен файл

Photo0770.jpg

Прикачен файл

Photo0773.jpg
dimitrof - напреднал
И аз имам едно сгъваемо ножле от Костенец, не помня майстора и съм много доволен от него. Запазва си остротата сравнително, нося си го постоянно в чантичката, ако се наложи да го ползвам за нещо. По форма и вид много ми напомня на Cold Steel Kudu. И понеже темата е за кухненски ножове - не един и два пъти съм го ползвал в ХВП :-D
Снимки, ако искате - малко по-късно, че сега не мога.
:partyman:
Kasap - специалист
За джобна ножка Opinel-ките съм ги признал (винаги си нося една с мен) . Страхотен ряз имат.

Изображение

Интересно ми е как ли са им кухненските ножове. :?
Bradley - специалист
не са никак лоши
харесвам тези с дървените дръжки - като се импрегнира тоя бук с минерално масло или ленено или тиково - абе някакво масло - никакви проблеми с влага и раздуване. неръждавейката им е на добро ниво, тънки са, усобни са има ги в бг на разумни цени при официалния вносител спортсити

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

тези с пластмасовите дръжки не ми харесват /дръжките де/

Изображение

а джобните им ножове са майстори межеджии :partyman: :supz: :prayer:

Изображение


------------

през работилницата на Иван Радев минах преди 4/5 години - мисля че даже имам снимки и клипове - ножовете му са добре познати, класическите неща, които е свикнал да прави добре му се получават като нека се има предвид, че ползва методи и материали традиционни за бг, но леко морално остаряли.
Нека не забравяме, че ножове от търново, костенец, габрово са одрали и разфасовали много дивеч през годините - това е имало и макар днес да има по-добри ножове, пак си вършат работа и за доста хора имат сантиментална стойност...
dimitrof - напреднал
Bradley написа:
избягване на пластмасови дъски за рязане - да по-хигиенични са, но не щадят ножа.
Тук съм склонен да не се съглася :drinkers:
Общо приетото мнение е, че дървените дъски са толкова порести, че опасни за човешкото здраве микроорганизми като салмонела, листерия и е-коли, веднъж попаднали върху дъската, навлизат дълбоко в материала, дебнейки постоянно да излязат и да заразят други храни. Пластамасата от друга страна не е порест материал, съответно би следвало да не задържа микроорганизми.
Микробиологичните тестове обаче показват съвсем друго. В едно от най-известните проучвания в областта, на Wisconsin`s Food Research Institute от далечната 93-та година, учените заразяват и двата вида дъски с различни бактерии, причиняващи хранителни отравяния. Резултатите показват, че всички бактерии по дървените дъски умират за няколко часа, докато тези по пластмасовите не само остават живи, но и успяват да се размножават.
За всичко останало съм напълно съгласен :partyman:
Между другото знаеш ли от къде може да се закупи дъска като показаната от теб end grain дъска http://www.bartelwoodworx.com/yahoo_sit ... _large.JPG
Последна промяна от dimitrof на съб сеп 26, 2015 4:19 pm, променено общо 1 път.
Bradley - специалист
Това не го знаех - :partyman:
dimitrof - напреднал
Bradley написа:
Това не го знаех - :partyman:
Радвам се и аз да съм бил полезен с нещо :partyman:
lov - майстор
dimitrof написа:
..........................
Между другото знаеш ли от къде може да се закупи дъска като показаната от теб end grain дъска http://www.bartelwoodworx.com/yahoo_sit ... _large.JPG
Тази е от е от фирма 'Дървообработване" В.Търново. Само да не бъркам нещо с името. Имали магазинче на портала.

Прикачен файл

P1010777.JPG
Bradley - специалист
виждал съм в икеа - каеството е непостоянно - трябва да се избира и няма гаранция че няма да почне да се разлепва, виждал съм в магазините вързани към техномаркет - хоуммаркет ли какво ли - там не мога да преценя, нямам лични наблюдения

колегата преди мен е дал също инфо

най-добре да се поръча на дърводелец с желаните размери според мен ако я има тази опция
koveslav - майстор
http://interestingengineering.com/video ... est-knife/
А какъв ли нож използва майстора-резач от следващия клип и как ли си заточва ножа? :
https://www.facebook.com/indocurry.less ... cation=ufi
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Всичко за кухненските ножове!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: