• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
miroki - майстор
Аз взех "На главния готвач" с металнатадръжка от Кауфланд към 7 лв. бе, но се тъпи бързо. Всъщност става само за рязане върху дъска.
Търся си от старите с дървената дръжка, соц ножове, че ми остана само един. И вече му сменях дръжката, а моето производство от орех е лошо. Та по-функционален за мен няма.
Bradley - специалист
От старите терни и ножаров -габрово - само по битаците - били те интернет или физически


-----------


Терна продължават да правят ножове като мсиля че остриетата идат от Германия или поне стоманата е немска - твърдост около 52/3 HRc

Вижал съм да се продават в магазини фантастико - дървени и пластмасови дръжки - тръгват от 3/4 лева и стигат до под 20-на

Честно - казано - за предпочитане са пред всякаквите китайци за левче-две.

Изображение
снимка от нож.бг
miroki - майстор
Ами това е ножа, но не знам какъв е. Ползвам го от повече от 20 г. взет от родителите много преди това. Като доста често съм ползвал и чук за да цепя нещо с него. Последния път рязах много дебела тенекия от сирене и се наложи да го сваля малко. А има и следи от соц. точене на шмиргел, не от мен.
Хубаво е, че е тесен и лесно се режат твърди зеленчуци. Другите запират на моркови и краставици. Почват да ги цепят.
Дръжката бе с почти остър край, но моето парче орех бе толкова, за това при мен е без остър край.
На снимката изглежда още по-зле дръжката. Реално не е чак така.
Изображение
А другия е кауфландския.
lov - майстор
За последния нож от снимката искам да предупредя че от този серия са правени най различни по качество модели и от най различни стомани. Явно производителя прави това което му поръчат и го брандират с каквото си пожелае клиента. Едното ножче за да си допълня комплекта си го купих от тука май от Метро но няма нищо общо със материала от който са направени другите. Много по малка твърдост при закалката бе направо си е лайно.
marian1 - майстор
Никой не спомена FISKARS? Нещо отзиви за тях?
Kasap - специалист
Fiskars са много прилични ножки за цената си.
Bradley - специалист
marian1 написа:
Никой не спомена FISKARS? Нещо отзиви за тях?
Ако намериш ножове фискарс отпреди 15-на години поне е добра находка.

Новите са на нивото на трамонтина /но с по-високи цени/ и отстъпват като качество на викторинокс, ф.дик,гисер и останалите немски марки.

РАзбира се са далеч по-добър избор от ноове от магазин за левче.
marian1 - майстор
Благодаря!
Питам защото ползваме такъв - наскоро купен 3г - ама нямаше писано и не знаех как са, дали да продължа с подобни.... Ще сменям марката след твоя коментар!
Bradley - специалист
Ако ти е удобен, изпълнява задачите за които го ползваш и си доволен колко време запазва острота - няма смисъл да го сменяш. Ако обаче смяташ, че ти трябва нож, който запазва остротата си по-дълго - гореизброените марки са разумен вариант.

Само за справка - любимият ми викторинок сатоку е заточен последно в средата на март тази година на 325 дмт пластина с диамантено покритие и все още не съм го заточвал, а само поддържам остротата с масат викторинокс regular cut за 20-на лева 3 пъти в месеца по 10-на леки минавания. Ножът се ползва ежедневно за рязане на зеленчуци.
това прави половин година с едно заточване и съм сигурен че ще изкара до нова година без нужда от цялостно заточване.

по-меките ножове като трамонтина и фискарс с твърдост около 52/3 HRc заточени на груб камък изкарват около 2 месеца и след това с поддържане на остротата на масат поне още толкова - т.е. 3 заточвания на година.

Да се има предвид обаче че става въпрос за правилно използване - само на дървени дъски,
плодове и зеленчуци /особено кореноплодни/ добре измити от песъчинки,
никога рязане в/у стъкло, керамика, метал,
избягване на пластмасови дъски за рязане - да по-хигиенични са, но не щадят ножа.
За предпочитане използване на дъски end grain http://www.bartelwoodworx.com/yahoo_sit ... _large.JPG
в повечето случаи всякаквите бамбукови дъски /множество бамбукови власинки слепени с кой знае какви химии - все едно режеш в/у ламинат/ също не щадят ножа.
Да не се мият в миална машина,
да не се държат в чекемдже без разделители или с останалите прибори,
да се мият отделно от останалите прибори,
да не се оставят в мивката с останалата посуда и прибори.

като стана въпрос за фискарс

http://get7.eu/product.php?ProductID=1210

ето - написали са си хората 53 единици по роквел - цената също се вижда /сайтът е произволен - даде го гуглето/
нож със същите размери със сходна като или с малко по-добра като представяне стомана на трамонтина - http://www.egera.bg/product/1543/Noj_Tr ... ad-image-0

е гръбо наполовина

а за 10-на лева повече - доказан работен кон на ф.дик с твърдост 55/6 HRc

http://2styrkela.com/gotvarski-noj-dick ... 47-21.html
egomen66 - майстор
Bradley , темата е полезна. =D> Бих те посъветвал , да доразвиеш темата и в друга насока. Как най-правилно , да съхраняваме кухненските си ножове( и не само ). Една от основните причини , за затъпяването им , е съхранението им. Така мисля.... :partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Всичко за кухненските ножове!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: