• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
keymaker - специалист
Good Master написа:
Благодаря за съвета :)
Значи да отида до пазара да си взема брадвичка от циганите :)
Ще ми излезе даже по евтино :)
-------------------------------------------------------------
От мангустите недей, напоследък продават едни ментаци не ковани ами отливки със доста съмнителен вид. оглеждай се по ОЛХ и подобните за стара брадва ,едновремешните поне бяха ковани и от правилното желязо. най много да инвестираш в една хубава дръжка и прековаване/заточване на режещата част. Така ще имаш истински инструмент. Наскоро открих 2бр. правени през или непосредствено след немското нашествие, ковани и закалени както трябва задната част е по мека ,а острието твърдо(пилата едва го наранява за разлика от задната част). Едната е с по изтънено острие и по малка, подходяща за сечене,а другата е по масивна с дебело и ''бузесто'' острие подходяща за цепене ,Направих им букови дръжки и е удоволствие да се работи с тях.
toolegittoquit - майстор
Не знам за какви качествени брадви за 100лв говорите. Намерих аз едно старо острие, заточихме го на флекса, сложихме му нов сап(дръжка) за 6лв направена от един дядо(той искаше 5лв, дадох му левче отгоре, че хубаво го направи) и по живо, по здраво - цепя си години...
Andri01 - майстор
[quote="teon"]...я дай да я видим тая секира...и аз слагам зад острието на самият сап, но тънка-колкото да не се наранява последният...[/quot

Имаш на "лични".
kr1100 - майстор
Офф Fe клинове нямате ли ?
Andri01 - майстор
teon написа:
...я дай да я видим тая секира...и аз слагам зад острието на самият сап, но тънка-колкото да не се наранява последният...
Малко трудно се вижда на снимките-боята е черна и...Принципно-ъгъла зад острието е някъде около 20градуса и така двете заварени парчета/ по1,5мм/ играят ролата на клин. Естествено всичко е заварено и към самата брадва.

Прикачен файл

IMG_1857-1.jpg

Прикачен файл

IMG_1855-1.jpg
savagebs - специалист
Мога да потвърдя че брадва гаджет се натрожи острието на парчета от по 3-4см след малко цепеници, смених я с брадва топмастер 2кг с широк клин, няма опасност от заклинване или го сцепва или не но не заклинва. Вярно че са хубави марковите но 150лв не са малко струват колкото 3 кубика дърва все пак.
  • 1
  • 2

Тема "Брадва GadGet" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: