Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Hoвoceлckи - майстор
Извинявай ма твойта идва малко "боли, сърби, драго ми е". Искаш да е надеждно, но нещеш да ни кажеш какво е това. Чадър ли е, навес ли е, билборд ли е, каква площ/маса ще е. Местните ветрове също се имат предвид в подни случаи. Обществено ли е, какъв е риска за трети лица. Ако се стигне при инцидент до съд, някой ще трябва да понесе отговорност. Ние, с мненията си - няма да сме.
За да не съм "оф..." се присъединявам към разкопаване и наливане на подходящ фундамент. Убеден съм, че бихме ти били най-полезни ако направо ни кажеш какво ще бъде захващано. В противен случай не очаквай наистина правилен съвет.
nanko - специалист
vgeorgiev, конкретния бетон към момента носи себе си, стиропор, малко лепило и врачанския камък.

Hoвoceлckи, Моя случай не е "боли, сърби, драго ми е". Защото аз от началото имам решение и съм го написал в първото мнение. Търся по-добър вариант, но не разбира се в пъти по-скъп и по-сложен. Както вече съм написал хващам крака. Който ще се свържат с навес, посредством болтове. Краката реално ги слагам, за да мога да си затворя терасата от страни. Иначе самия навес от горе е хванат здраво и дори в момента седи като конзола. Е сега, след като е обяснено по-подробно, дали ще се променят мненията изписани до сега?
Естествено, че не търся някой да ми поеме отговорността. Имам и нужната документация и писмено съгласие от съседите, че мога да правя това което правя. Защото предполагам, че това ще е следващия нападащ въпрос - отклонение от темата.

Един съвет към някой от потребителите който писаха тук (че и по другите теми съм срещал). Бъдете малко по-дипломатични. Много е лесно да нападате хората (особено зад монитора) и да им обяснявате колко са тъпи и нищо не става от тях, а вие сте много умни и велики. Обаче нито ги знаете какви са хората отсреща, какво знаят и могат, нито се знае как ще се завърти света и кой до кой ще опре. Отделно така се създава една обща неприязнен и ненавист м/у хората и после се чудим защо манталитета ни е такъв и кога ще ги стигнем западните страни. Както kozl каза в 1 свое мнение, че ако можел всичко щял да бъде в гората, то следователно по един или друг начин всеки има нужда от другите. Форума е за да си помагаме взаимно, който има друго намерение или смята, че е ОК да се заяжда и обижда е свободен да НЕ чете повече!
p.v.x - майстор
inspo написа:
Ако бетона не е съвсем зле. Пробиваш отвора с по малко свредло и после го разширяваш до нужния размер, само на въртене без вибрация.
Тия анкери са много добри за целта. Изображение

П.П. и си оправи заглавието, че с този нетон изби рибата...
Колегата ти е загатнал приемливо решение.

А то се върти , около дюбел или анкер , за автоклавен клетъчен бетон.

https://www.google.bg/search?q=%D0%B0%D ... heSSUiM%3A

:rock:
SEV - специалист
Здравейте,споменатото изпълнение с циментово мляко в дупките аз бих го заместил с лепило за целта.Ползвайте това лепило https://www.hilti.bg/%D0%90%D0%BD%D0%BA ... 0%B8/r4803 вместо цимент.В магазина на хилти продават подходящи шпилки,в единия край имат резба,а в другия са като "таралеж",против измъкване.Технологията е следната,пробива се дупка по голяма с 6мм.(не съм много сигурен) издухва се прахоляка,пълни се с лепилото,набутва се шпилката и като стегне се навива гайката.С такова лепило закрепиха "краката" на тента в газобетон,шпилките бяха най много 150мм вече трета година няма проблеми.Всички парапети в къщата ни са монтирани с такова лепило.Ако е чиста дупката,лепилото лепне много,получава се един вид монолит и няма как да излезе самата щпилка с лепилото.За това лепило трябва и специален пистолет(виждал съм в ОЛХ за 40-50лв на старо).Аз имам,за Варна бих услужил.Това е от мен,надявам се да съм Ви бил полезен с поста си.
kozl - майстор
И защо да se аби това убаво скъпо лепило в комплект със скъпите и яки анкерни шпилки на Хилти, за да лепиме у нещо което нема здравина :? Тва лепило и анкерите HIT-Z са за читав бетон.
Ако да е с лепило има сравнително по-евтини монтажни лепила - за тази якост на основата дори ще са по-здрави от нея.
fox_vt - майстор
Ползвай такива http://www.tashev-galving.com/200540-20 ... тален+връх

само че май по дълги от 160 мм няма на 10мм фи.Ако вземе да превърта пластмасата докато навиваш набиваш една права отвертка отстрани покрай шайбата да заклини пластмасата и навиваш докато стегне.
Hoвoceлckи - майстор
nanko написа:
Бъдете малко по-дипломатични.
Това тук не е дипломатическа мисия! Строителството е точна наука и не е добре, когато се допускат компромиси. Кой лекар ще ти назначи лечение без да те е прегледал? В кой сервиз ще ти кажат какво трябва да се смени на колата ти без съответната диагностика? И така във всички сфери. Тук обикновено питаме за снимка, чертежче, скица, поне стойностно описание с думи ... Бяха ти дадени според мен добри решения. Ти изрази съмнения в степента им на надеждност. Ами тя е в зависимост от степента (вероятността) на натоварване. Нея трябваше да гадаем. Е, гадаейки я хората ти дадоха решения, но не са уцелили. За мен линка на EDI трябва да ти е бил полезен (като там са си написани съответните уговорки за якост, каквато май е нужна при теб). Аз оставам на мнението за по-стабилни бетонни фундаменти, като частност - по-широки и дълбоки отвори запълнени примерно със СМ-16 + мозайка (1/1) и набити шпилки. Аз така бих го направил (или наел някой да го направи). Ти си решаваш кое ти е приоритет - цена, време или качество/надеждност.
kozl - майстор
Примерно залепи шпилка с диаметър ф10 на 5 см в туй що е под камъка, без да лепиш камъка. С подложени към камъка шайби, гайка и динамометричен ключ извади шпилката като отчетеш момента, при който шпилката се изтръгва от основата.
Така само, че аз нямам точна идея как да превърнеш затягащия момент в сила на опън. По принцип P=M/(KxD), където М е затягащия момент измерен с динамометричен ключ, К е коефициент зависещ от шпилката и D е диаметъра на плътното сечение на шпилката.
Намирам таблици за пределен допустим момент на затягане на болтове. Този момент може да се приеме, че e по-малък от силата, при която металът достига граница на провлачване.
Все пак за анкерите с които разполагаш М10х1,5 и клас на стомана 8.8 по някаква таблица отчитам 50 Nm. Това е за граница на провлачане 640 MPa. Сечението за М10х1,5 е за плътен кръг с диаметър 7мм. Като се умножи площта на плътното сечение (ама в кв.метри) по границата на провлачане се получава пределната осова сила на опън в шпилката.
По принцип отговора на въпросната тема с думи прости е: Като увеличаваш дължината на залепената част на шпилката.
Ама колко :?

Тема "Подсилване захвата на анкерен болт в слаб бетон - как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: