• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
8180 - майстор
nikolovvd написа:
Въртейки червяка се повдига или сваля поплавъка, с което се указва на механизма кога да спре водата.
Благодаря,
А тук?
andy2000 написа:
Изображение
lyubohar - майстор
Според мен има счупено-със стрелката.
Дали влияе не знам.
Но такива казанчета са евтини и не си струва заигравката.
Още повече,като гледам това е много старо и пълно с котлен камък.
Надявам се да не пиете тази вода.

Прикачен файл

20161013_222621_1.jpg
nikolovvd - майстор
8180 написа:
А тук?
andy2000 написа:
Изображение
Мисля че палеца е от две части. На тази, която управлява лоста на затварящия клапън, има отвори/вдлъбнатини, в които влиза зъбче от долната част, която опира в поплавъка. Със събиране и разтягане се регулира нивото.
Преди 2-3 години си опитвах да се оправя с един такъв механизъм, но се оказа че проблема е вътне в затварящия клапън и понеже нямаше гумички за този модел се отказах и го смених с ново.
Затворените поплавъци отдавна излязоха от употреба. Сега се правят с отворена долна част, така че не може да се пълни с вода и да не може да затваря поради намаляло усилие от поплавъка.
Някой от новите са направени още по интелегентно. Използват изравняването на налягането мисля чрез допълнителен клапън отдолу. По този начин не се променя количеството вода, което постъпва, а при достигане на нивото се затваре веднага.
Срещал съм и много по екзотични тоалетни казанчета българска разработка, при които водата се пуска с бутон изнесен на стената. :)
andy2000 - специалист
Момци, мерси за мненията!

Последно - да купувам ново казанче или нов поплавък?

Пием я тази вода... :D :D :D
marian1 - майстор
Като гледам картинката ми идва и нещо друго на ум.
Възможно е и спирателния механизъм (на водата) да не спира добре - ако има някое отлагане или някое парченце захапано там.
При желание трябва да се разглоби и почисти контактната повърхност на въпросния механизъм. В къщи най често той се затлачва.
Говоря за голямата коронна гайка - разглоби внимателно и продухай или промий при необходимост.
kozl - майстор
Възможно е да ти е счупена регулиращата щанга за нивото (черната под бялата). Възможно е да е счупен края на лоста (белия) който натиска тапата към щуцера. Аз съм имал случаи на наранени легла на тапата или на щуцера. Общо взето дали да се занимаваш с разглобяване и констатации или сменяй го тоя механизъм. Е той не е като този де съм показал, вероятно е следващ модел, но са доста сходни по работа.
Ей у нас имам едно казанче Oliveti над 10 г е и единствено му се счупиха ушите, които държатмеханизма за изтичане (изливане) и аз го хванах с неръждаеми рапидки. Обаче тва казанче оригинално си бе с хидравличен клапан.
Изцяло механичен клапан е твоят механизъм на снимката, както и на снимката, която аз съм дал линк. Това е лост, който натиска тапата към щуцера и когато силата на натиска стане по-голяма от силата на водното налягане в-у тапата тогава водата спира да тече. Силата на натиска на тапата зависи от рамото на лоста и големината на поплавъка.
Хидравличния клапан е 2 в едно. Има малък механичен, който като малкия поплавък с малка сила затвори задейства хидравличния и водата спира да тече. Така силата на натиск, причинена от поплавъка е значително по-ниска и полавъка по-малък и лостовата система също.
Много думи за един съвет: Сменяй поплавковия механизъм :wink:
andy2000 - специалист
Не е ли в крайна сметка проблемът, че празнещият механизъм, не пълнещият (поплавъка), е дал фира?
Празнещият механизъм пуска постоянно вода, я някое уплътнение е заминало, я нещо друго и постоянно пуска вода, освен веднага след изпразване на казанчето?
Т.е. сменям празнещия механизъм и съм готов или твърдо стоите зад поплавъка? :-D
nikolovvd - майстор
Ново тоалетно казанче в Практикер е от 27 до 40 лв.
При цена 10 лв. средно за единия механизъм аз лично бих предпочел да дам 27 лв. за ново вместо да си бия главата със старото.
kozl - майстор
andy2000 написа:
Тече постоянно, спира за малко след изпразване, докато се напълни. :?
andy2000 написа:
Не е ли в крайна сметка проблемът, че празнещият механизъм, не пълнещият (поплавъка), е дал фира?
Празнещият механизъм пуска постоянно вода, я някое уплътнение е заминало, я нещо друго и постоянно пуска вода, освен веднага след изпразване на казанчето?
Т.е. сменям празнещия механизъм и съм готов или твърдо стоите зад поплавъка? :-D
Има някакво противоречие в обясненията ти.
"спира за малко след изпразване докато се напълни" - Това вярно ли е? "Празнещия механизъм пуска постоянно вода" - А са де спира ли или не спира да спира :lol: :lol: :lol: С тези подвеждащи обяснения как очакваш точен отговор :? А "веднага след изпразване на казанчето" едно и също ли е с "докато се напълни" :?
Ако да причината ти е в у-вото с поплавъка, защото като се надвиши нормалното ниво не спира притока на вода в казанчето, а най-вероятно само го намалява. Нивото се покачва и водата протича през преливника на "камбаната" към тоалетната чиния.
Сам провери като затвориш входящата вода при пълно и протекло казанче. Не ползвай водата за известно време, примерно час и следи дали се стича в чинията вода от казанчето.
kr1100 - майстор
Щом теча не е от механизма за пълнене , то е от изпразващия механизъм.
Най-отдолу има 1 гума , която ляга в отвора на казанчето и уплътнява. Тази гума е станала на дърво или е започнала да се рони. Има 2 размера на централния отвор на гумата. Механизма се сваля целия със завъртане около остта си/ забравих на коя страна са фиксиращите чопове/.
Но както казаха по-нагоре по-добре ново казанче / защото като се съберат цените на гума, пълнещо устройство става безмислена играта по замяната им.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Теч от тоалетно казанче" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: