• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
preslav - майстор
wanderer написа:
поредната тема която се запътва към рЯката....
Защото много си ги мерим, а единствено булките знаят на кого му е по-...
nikolovvd - майстор
Нашата хлебопекарна е FINLUX FBM-1580 с две бъркалки и прави до 1350 гр. хляб.
Към нея има всякакви рецепти, но за сега ползвам само мои, т.е. изпитани рецепти.
Ползвам две програми, за месене и за печене, а не една цяла програма.
Правил съм хляб само с брашно от лимец, но този хляб не е за всеки, особено за тези които са свикнали на пухкав бял хлаб. От друга страна брашното е доста тежко и един два пъти единият ремък прескочи няколко зъба.
Правих и смесен - 1:2, 2:1 и 1:1 съответно бяло към лимецово брашно и най-много им хареса у нас последния. Какво слагам.
1. 20-30 гр. олио или зехтин. Не го меря, а просто сипвам върху бъркалките да се омазнат добри.
2. От кубчетата мая, които се продават, отделям 1/3 (12-14 гр.) и я слагам в 280 мл. вода със стайна температура да се разтвори и добавям 8 гр. бяла кристарна захар. След като се разтворят добре ги изсипвам във ваничката.
3. Сипвам 250 гр. бяло брашно. Слагам го първо, защото лимецовото е тежко брашно и не поема много вода.
4. Слагам и лимецовото брашно, също 250 гр. и поръсвам с 8 гр. сол.
Пускам програмата за месене, която е с продължителност 1 час и 30 минути. Понякога след края на програмата го оставям допълнително 10-15 минути да втасва или веднага пускам програмата за печене. Зависи колко са гладни у нас.
Брашното от лимиц идва от мелницата на с.Арчар. Цената на кирограм в магазинната мрежа е 4.99 лв. Има го и от други производители в "Здровословните" магазини, но там цената достига до 3.50 - 3.70 за 500 гр. В Каухланд също има, но е от двузърнест лимец, което не е същото.
Пече се 1 час. Резултата ще го видите след 18 часа.
до nikolovvd - имам една молба - купих преди 2 дни същата хлебопекарна /на FINLUX/. След първото пекане забелязах, че пластмасата на капака /погледнат отдолу/ е деформирана малко/ точно по средата се е "отцепила" от основата. Дори отвън стои леко на вълни. Не забелязах това при първото ползване - при всички машини ли е така, или моята нещо "сдава" багажа при температурата на пекане?Благодаря Ви предварително и приятен ден!Иван.
wanderer - специалист
като извади изпечения хляб да не би да затвори капака?
infomar
Gadnyara написа:
Пробвайте вместо водата, цялата течност да е прясно мляко.
И вместо захар - мед. Най-ароматния, който имате.
Почти същият хляб става, ама не точно... :wink: ........
Благодаря за хубавата идея. Веднага я опитах и видях разликата в положителна посока.
Поставих:
Вода - 130мл. стайна температура;
Прясно мляко - 110 мл. стайна температура;
Олио - 35 мл. (увеличих малко първоначалното)
Брашно - тип 500 "София мел" - 390 гр. (пресята през сито преди поставяне в машината)
Сол готварска - 8 гр.
Захар - 20 гр.
Суха мая турска - 7 гр.
Програма - 1, Грамаж за 500 гр. Коричка - най-препечена.
В процесът на месене забелязах, че тестото става малко твърдо и добавих две лъжици вода.
----------------------------------------------------------------------------------------
Веднага се видя разликата - бухна много повече, не е така начупен в кората - явно млякото а може би и новото брашно което ползвам са си казали думата. Следващият път ще експериментирам изцяло с мляко и мед вместо захар и зехтин вместо олио.

След време ще пробвам и с частично брашно от лимец!!

Не съжалявам за покупката :partyman:

Престои да се науча да правя кекс, кузанак и тесто за кифлички/курабии с нея!! Да си купя и специален нож за хляб.....
Благодаря на всички за добрите идеи :rock:

п.с.
Моята е с метален корпус и сега го огледах - няма никаква деформация. След вадене на контейнера с хляба я оставям отворена за да изстине и да я почистя с мека кърпа.


Изображение


Изображение

п.с.
Искам да добавя, че консистенцията на хляба и вкусовите качества наистина нямат нищо общо с тези на хляб правен само с вода.... не бях консумирал от години толкова вкусен хляб....
Благодаря още веднъж!! Ще наблюдавам как се държи след един-два дена.... ако оцелее толкова време :partyman:
Последна промяна от infomar на нед яну 29, 2017 7:13 pm, променено общо 1 път.
- wanderer - след изпичането на хляба оставям отворен капака, но преди първото пускане на пекарната в упътването пише да се включи на " пекане" , преди да се започне употребата и! Така и направих, от това ли да се е получило?
wanderer - специалист
не мога да ти отговоря, моята ми я подариха малко ползвана, аляска е марката. но имам някакъв спомен, че в инструкциите нещо се упоменавше да не се затваря когато е гореща. по битаците на много от пекарните които съм виждал са деформирани капаците. едва ли е фатално при теб, гледай да не прогресира.
nikolovvd - майстор
Ето го готовият хляб.
Прикачен файл:
IMG_20170129_174323.jpg
Само няколко пояснения.
1. Хляба е малко по-малко, защото бялото брашно свърши - само 90 гр. и добавих пълнозърнесто брашно, което също свърши. Общо 220 гр. бяло и пълнозърнесто.
2. Количеството лимец е 280 гр., което направи хляба "по-черен" и не толкова бухнал.
3. Когато се ползват тежки брашна - лимец, ръж, пълнозърнесто и т.н. трябва да се намали количеството на водата.
4. Захарта се слага, за да взаимодейства с маята. Затова ако ще ползвате тежки брашна, би било добре разтворената мая да се сложи отделно от нея.
5. Не оставяйте хляба във формата за печене, за да не се овлажни. След като се извади хляба се обвива в кърпа и се оставя на някаква скара, т.е. да е във въздуха и да отдаде нормално температурата.
Що се отнася до корпуса/капака на хлебопекарната, няма видими деформации. И аз както повечето колеги я оставям отворена, за да изстине по-бързо.
zz_stefanov - майстор
Машината: евтина Мидея с 2 бъркалки
Рецептата ми за бял хляб:
300 мл вода
600 гр брашно 500 мелница Суворово (по магазините в СИ България го има )
мая 1/4 пакетче
мазнина 30-40 гр (може и краве масло)
сол и захар по 8-10 гр.
Лъжица кисело мляко
едно яйце
често поставям около 50 грама сирене (хляба миришел на милинки) :)
програмата е за препечен бял хляб, защото нашата много не го препича.
Като сменя брашното ми се налага да коригирам сместа докато се меси, така че да не лепне по стените и перките, но пък да се меси като си го подават една на друга.
Опитите ми да правя хляб от черно брашно са ми все неуспешни.
wanderer - не е фатално, разбира се, стига да не продължи деформацията!Тя си е в гаранция, но не ми се разправя с това, а и не знам кой и кое е причината това да се случи? Както и да е, благодаря за времето, което ми отделихте - ти и nikolovvd »! Успех в правенето на хляб / и не само !!!/.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Какъв хляб правите в домашната хлебопекарна?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: