• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
След месец - два, едва ли някой продължава да използва мерителните лъжички...Продължава по усет, защото какво съвпада у нас със заводските предписания в Инструкцията ? Брашното, маята/изключвам оригиналната мая, която си закупих от Кушадасъ/,или пък водата ??? Затова не четете много Инструкцията, а намерете правилните пропорции. Сами...Успех !“
gnt69 - майстор
vanbo написа:
След месец - два, едва ли някой продължава да използва мерителните лъжички...Продължава по усет, защото какво съвпада у нас със заводските предписания в Инструкцията ? Брашното, маята/изключвам оригиналната мая, която си закупих от Кушадасъ/,или пък водата ??? Затова не четете много Инструкцията, а намерете правилните пропорции. Сами...Успех !“
След 3 тия път минаваш на кантарче и всичко е ясно.
infomar
При мен много се оказва решаващо с какво брашно работя. До момента съм ползвал три вида брашно и всичките тип 500, като в зависимост от глутена вътре в тях, хляба става по-бухнал и "кузаначен". При по-малко глутен увеличавам течността (мляко или вода) на хляб от 500 гр. с около 20 мл. и намалявам препичането.

Пекарната я дават, че прави и едно кило хляб, но като гледам как с половин, канчето се пълни до горе и дори с някое брашно леко изскача, се чудя къде ще отиде "матреала" ако дозата е двойна?
Или едно кило но с пълнозърнесто брашно?
preslav - майстор
infomar написа:
При мен много се оказва решаващо с какво брашно работя. До момента съм ползвал три вида брашно и всичките тип 500, като в зависимост от глутена вътре в тях, хляба става по-бухнал и "кузаначен". При по-малко глутен увеличавам течността (мляко или вода) на хляб от 500 гр. с около 20 мл. и намалявам препичането.

Пекарната я дават, че прави и едно кило хляб, но като гледам как с половин, канчето се пълни до горе и дори с някое брашно леко изскача, се чудя къде ще отиде "матреала" ако дозата е двойна?
Или едно кило но с пълнозърнесто брашно?
Изтегли си готовия хляб - в момента ти правиш около 750 гр. до 1000 разликата не е кой знае каква. Доколкото ми е известно глутенът прави изделията по-еластични, а бухването се регулира с количеството мая. И да, пълнозърнестите хлябове бухват по-малко, мазните теста също, това важи и за твърдите теста.
infomar
preslav написа:
infomar написа:
При мен много се оказва решаващо с какво брашно работя. До момента съм ползвал три вида брашно и всичките тип 500, като в зависимост от глутена вътре в тях, хляба става по-бухнал и "кузаначен". При по-малко глутен увеличавам течността (мляко или вода) на хляб от 500 гр. с около 20 мл. и намалявам препичането.

Пекарната я дават, че прави и едно кило хляб, но като гледам как с половин, канчето се пълни до горе и дори с някое брашно леко изскача, се чудя къде ще отиде "матреала" ако дозата е двойна?
Или едно кило но с пълнозърнесто брашно?
Изтегли си готовия хляб - в момента ти правиш около 750 гр. до 1000 разликата не е кой знае каква. Доколкото ми е известно глутенът прави изделията по-еластични, а бухването се регулира с количеството мая. И да, пълнозърнестите хлябове бухват по-малко, мазните теста също, това важи и за твърдите теста.
Според моето ръководство няма как СЕГА да правя750 гр. хляб
В него пише следното:
500 гр. хляб ->брашно - 350 гр. (колкото сега слагам) + вода 245
750 гр. -> брашно 450 гр. + вода 300 мл.
1 кг > брашно 600 гр. + вода 380 мл.
Олио, сол, захар няма голяма разлика. Маята е еднаква по грамаж за трите вида.
Изображение

До сега не съм правил хляб с брашно над 360 гр.
Нямам обяснение.... Може би голямото набухване се дължи на това, че подменям 70% от водата с прясно мляко и добавям винаги 1 яйце, а брашното е с висок глутен :? Ако ползвам само чиста профилтрирана вода и ползвам ниско глутенов хляб, може би няма да се надува толкова, но пък няма да ми е толкова вкусен :?

Дилемата дали това да е вкусно и не здравословно или "здравословно", но неприятно на вкус все още го премислям вечер преди да заспя.... За всеки случай си закупих оризово, едрозърнесто и още няколко типа брашна за да експериментирам... ако се получи някакъв 'вкусен' резултат, може и да си променя основната рецепта.


п.с.
Утре ще изтегля готовият хляб да видя какво съм го бъркал.... :partyman:
preslav - майстор
При мен с включване на машината тя си отива на 1 кг. хляб и средно изпичане, коригирам само изпичането на тъмно.
Останалото са 320 мл. вода, 1 малка мерителка сол, 1 голяма мерителка захар, 4 с.л. олио, 525 гр. брашно и 1 малка мерителка суха мая. Готовият хляб е около 800 грама.
infomar
preslav написа:
При мен с включване на машината тя си отива на 1 кг. хляб и средно изпичане, коригирам само изпичането на тъмно.
Останалото са 320 мл. вода, 1 малка мерителка сол, 1 голяма мерителка захар, 4 с.л. олио, 525 гр. брашно и 1 малка мерителка суха мая. Готовият хляб е около 800 грама.
Днес измерих колко тежи готовият хляб при 500 грамовата рецепта която ползвам (360 гр. брашно на 260 мл. течност = 40 мл. олио...сол и захар...мая) и се оказа, че няма чувствителна разлика с обявеното "литературно" тегло - вместо 500 тежеше 560 гр. при пълна купичка. Ако сложа материал за едно кило... сигурно ще надигне капака.
preslav - майстор
Не ти помня модела на пекарната, но по принцип книжките са универсални. Ако на самата пекарна имаш опцията за 1кг. хляб би трябвало да нямаш проблем да направиш по съответната рецепта - производителят е сметнал до къде да се вдигне каскета на хляба. Ако искаш измери ВхШхД на ваничката си - моята е 145 мм. Х 132 мм. Х 175 мм.
preslav - майстор
Лека корекция в заливката на милинките - маслото може да е на половина, а останалата мазнина олио. Намаля се брашното с една лъжица, а се слага 1 яйце.
За да не загори яйцето първите 30 минути милинките се пекат под фолио, а после се дозапичат до постигане на съответния вид.
Да ви е сладко!
infomar
Хлябът ако остане 2-3 дена става малко ронлив, за разлика от купешкият.
На какво се дължи ронливостта му и как да я намалим без допълнителна химия?

Чета в нета, че ронливостта на сухият хляб от хлебопекарните е обичайно явление но не намирам обяснение. :?
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Какъв хляб правите в домашната хлебопекарна?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: