• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 11
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
wanderer - специалист
успех и на тебе, и дано ентусиазма ти не намалява, а се увеличава, и да стигнеш до ръчно месените, квасени с квас хлябове :) . наздраве!
gogo7777 - майстор
Моята рецепта, която често си правя. Става като погача :-D . Нямам хлебопекарна, меся на ръка и пека във фурната. Грамажи не меря. :wink:

1 кг. брашно
1 кофичка кисело мляко
1 ч.ч. пр.мляко
1/2 кубче жива мая
1 ч.л. сода
1 с.л. сол /може и по-малко/
1 ч.л. захар
1 с.л. оцет /слага се за жилавост, може и без него/
2 жълтъка

Брашното се пресява /задължително е :!: / и към него се добавя солта.
Маята и захарта разтварям в топло мляко /не горещо/.
Към киселото мляко слагам содата, да "шупне" :-D
Меся докато ме заболят ръцете. Оставям да втаса и пека. Изяждам го целия хляб с масло и сирене на едно ядене....после малко ми е тежко, ама такъв ми е адета :wink:
infomar
Днес продължих с експериментите с хлебопекарната и постигнах личен успех с приготвянето на идеален кекс с нея.
Рецептата не е в грамове, но следващият път ще измеря всичко и ако някой се интересува ще ги поставя.

яйца - 5 бр.
захар - две чаши от 200мл.
олио - една чаша от 200 мл
кисело мляко - 1 чаша от 200 мл.
брашно тип 500 - 3 чаши от 200 мл.
сода - 1 чаена лъжичка;
бахпулвир - едно цяло пакетче;
ванилия - 2 пакетчета.
орехи - на вкус.

Понеже конкретната програма (Ном. осем) на машината има малко време за бъркане, в съд разбих яйцата, захарта и олиото предварително и налях сместа в канчето. В киселото мляко в чашата, добавих содата и след шупването го изсипах вътре. Следваше добавяне на пресятото брашно с бакпулвера и орехите.
Сместа стигна до средата на канчето. Нагласих програма 8 за "Торта". Тази програма разбърква 7 минути, няма изчакване за набухване и веднага пече 75 минути. След завършването и, кекса не беше готов и се наложи да го пусна два пъти на програма 14 - "печене", която е само печене от 11 минути. Общо допичането бе 22 минути. Печенето зависи от мощността на вашата хлебопекарна... явно моята е по-слабичка.
Кекса се надигна и зае целият обем на канчето. Опече се идеално вътре и от всички страни.
Извади се лесно и го оставих да изстине, но нямах търпение да го изчакам и нападнах.... превъзходно....

Изображение

Изображение


Надявам се, рецептата да представлява интерес и на други.
olelemaiko - специалист
вкусно изглежда.еле сутрин с кафето.иначе жената му вика бакпулвер.туи от рецептата.
Монтажник - специалист
infomar написа:
Днес продължих с експериментите с хлебопекарната и постигнах личен успех с приготвянето на идеален кекс с нея.
Рецептата не е в грамове, но следващият път ще измеря всичко и ако някой се интересува ще ги поставя.

яйца - 5 бр.
захар - две чаши от 200мл.
олио - една чаша от 200 мл
кисело мляко - 1 чаша от 200 мл.
брашно тип 500 - 3 чаши от 200 мл.
сода - 1 чаена лъжичка;
бахпулвир - едно цяло пакетче;
ванилия - 2 пакетчета.
орехи - на вкус.

Понеже конкретната програма (Ном. осем) на машината има малко време за бъркане, в съд разбих яйцата, захарта и олиото предварително и налях сместа в канчето. В киселото мляко в чашата, добавих содата и след шупването го изсипах вътре. Следваше добавяне на пресятото брашно с бакпулвера и орехите.
Сместа стигна до средата на канчето. Нагласих програма 8 за "Торта". Тази програма разбърква 7 минути, няма изчакване за набухване и веднага пече 75 минути. След завършването и, кекса не беше готов и се наложи да го пусна два пъти на програма 14 - "печене", която е само печене от 11 минути. Общо допичането бе 22 минути. Печенето зависи от мощността на вашата хлебопекарна... явно моята е по-слабичка.
Кекса се надигна и зае целият обем на канчето. Опече се идеално вътре и от всички страни.
Извади се лесно и го оставих да изстине, но нямах търпение да го изчакам и нападнах.... превъзходно....

Изображение

Изображение


Надявам се, рецептата да представлява интерес и на други.
Има, има интерес.Още утре сабален го пробвам. :supz:
gnt69 - майстор
Жена ми прави козунаци в пекарната. Пуска ги обаче 3 пъти на месене да се разбият хубаво и после ги втасва. Така че пускай два пъти само месене, за да стане без ръчен труд. :partyman:
infomar
Днес засякох какъв е разхода в киловати и цена за ток, при правене на един хляб.
Оказа се разход 0.545 киловата или в цена 0.12 лв. за ток. Както правя хляб през ден, за месеца за ток само за нея ще платя 1.80 лв.
Разхода е поносим, на фона на удоволствието да ям подобна вкусотия.
:partyman:
zdravcho - специалист
По темата - от пролетта на 2009 сме на домашен хляб. Около половин година експериментирахме с различните видове хляб от книжката. Мина ни мерака и си караме само на нормален бял хляб. От време на време вместо вода прясно мляко и вместо олио масло за глезотия или семки някакви. Жената пробва и сладка - стават. Козунака също, но не става на "конци" като ръчния. Ааааа и разбира се тесто за пици, малки хлебчета, чеснови питки...

И малко спам - от известно време хляба взе да не бухва колкото преди. Надига се, но не колкото трябва. Нищо в количеството и марката на суровините не е променяно буквално от години. Е за пробата сменихме брашното, маята - без резултат. Иначе пече. Може ли да е от датчика за t° и да претопля тестото при втасване?
infomar
При мен - вече се стабилизирах на един тип хляб без "изгъзици" - стандартен хляб.
Забелязах, че на тази програма на която работя и е за 3:20 часа, до момента на печене около два часа и нещо е бъркане и втасване, като разхода на ток за това е около 90 вата. Останалото е за печене. Не съм забелязал някакво силно подгряване при бухването. До започване на печенето, бухва около над половината тавичка (2/3), останалата 1/3 бухва по време на печенето. Течностите преди да ги сложа ги събирам в канчето (вода, мляко, яйце - 250 мл.) и ги подгрявам 100 секунди в микровълновата, защото в помещението на кухнята сутрин ми е около 16-18 гр. Ползвам само турска суха мая, защото само нея имам в наличност в момента, но издънване нямам. Последните два пъти вместо олио ползвах зехтин, но не намирам някаква разлика в качеството на хляба.

п.с.
Пробвай тази рецепта и ако не стане кажи:
(Вода - 60мл.; Прясно мляко - 150 мл.; едно яйце (ако не сложиш, увеличи водата или млякото общо да са до 250-260мл.) Олио - 35-40 мл. Брашно - тип 500 - 360 гр. (добавяш една лъжица при нужда) (пресята през сито преди поставяне в машината) ; Сол ситна - 8 гр.; Захар - 20 гр. Суха мая - 6 гр.; Програма - 1, Грамаж за 500 гр. Коричка - най-препечена.)
Това е най-стабилната рецепта която дори да направя разлика от десетина грама във водата или брашното пак става без грешка.
zdravcho - специалист
Нашата машина е с 2 бъркалки за голям хляб 1400гр. и винаги голям правим. Ще трябва да нагодя рецептата. Много мая. Аз за големия хляб слагам около 5гр . - с 2 пакета по 7гр на Йоткер правя 3 хляба
сол - 1 мер. лъжичка от сухо мляко (не знам колко грама е) отговаря на голямата от машината
захар - 2 препълнени мер. лъжички от сухо мляко
мая - 1+1/3 малка лъжичка от машината
380мл хладка вода
всичко това в кошницата и го разклащам докато се поразтворят съставките
добавям мазнина (олио,масло) общо взето на око. Жената го прави "по-мазен" и става по пръхкав
Брашно 670гр. В машината на най-дългата програма за хляб и след 4 часа е готов
Брашно не пресяваме от много време - направо от пакета. Разлика няма.

П.П. Май ще я отварям машината, да видим що тъй взе да не се надига хляба :axe:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 11

Тема "Какъв хляб правите в домашната хлебопекарна?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: