• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
nikolovvd - майстор
Милинките или както още са известни като ямболки ще се пробват, но Събота или Неделя. :-D
А ето каква мая ползвам.
СУХА
Прикачен файл:
Мая1.jpg
ПРЯСНА
Прикачен файл:
Мая2.jpg
preslav - майстор
nikolovvd написа:
Милинките или както още са известни като ямболки ще се пробват, но Събота или Неделя. :-D
А ето каква мая ползвам.
СУХА
Прикачен файл:
Мая1.jpg
Тази и аз я ползвам в същите пропорции като Йоткера, но я купувам във вакум опаковка 500 гр. - 8 лв. Не я споменах защото допускам да не се намира навсякъде. След разопаковане я съхранявам в буркан с винтова капачка и няма проблем да е станала на бучки или да се е развалила.
Песните маи не ги долюбвам защото не се знае колко са пресни, а и е плескания да разтваряш в топла водичка - мързелив съм.
nikolovvd - майстор
Прав си!
От сухата имам само 2 пакетчета и като се има пред вид, че се слага 2 пъти по-малко от нея, я пазя за моменти, в които съм забравил за купя или не съм видял, че е свършила. Има я в CBA магазините. Тази от снимката ми е от миналото лято и още е в кондиция.
preslav - майстор
nikolovvd написа:
Прав си!
От сухата имам само 2 пакетчета и като се има пред вид, че се слага 2 пъти по-малко от нея, я пазя за моменти, в които съм забравил за купя или не съм видял, че е свършила. Има я в CBA магазините. Тази от снимката ми е от миналото лято и още е в кондиция.
За кое съм прав, че не вдянах - ако цена 8 лв. за 500 гр. т.е. 45 пакетчета те устройва действай и не се плескани с мокри (живи) маи. Все пак въпросната суха е френска, а французите се славят с хляба и виното си - хубавите им жени се оказаха мит.
nikolovvd - майстор
За това, че ...
Пресните маи не ... се знае колко са пресни...
Особено, когато ги вадят от фризера. Затова купувам по едно малко пакетче от Кауфланд, защото там са във витрина, а не във фризер. А в Кауфланд ходя поне веднъж седмично.
infomar
preslav написа:
nikolovvd написа:
Прав си!
От сухата имам само 2 пакетчета и като се има пред вид, че се слага 2 пъти по-малко от нея, я пазя за моменти, в които съм забравил за купя или не съм видял, че е свършила. Има я в CBA магазините. Тази от снимката ми е от миналото лято и още е в кондиция.
За кое съм прав, че не вдянах - ако цена 8 лв. за 500 гр. т.е. 45 пакетчета те устройва действай и не се плескани с мокри (живи) маи. Все пак въпросната суха е френска, а французите се славят с хляба и виното си - хубавите им жени се оказаха мит.
От къде се купува тази суха мая от 500 гр? Утре или вдруги ден ще ходя към Лидъл, Кауфланд или Била да проверя... В какъв диапазон е цената?

Интересно за сухата мая, стига да е истина :?
Маята от магазините действа по-бързо, защото е получена от Термофилни дрожди (захаромицети). Те не съществуват в Природата, а са Човешко творение.
Технологията на завъждането им може да се нарече направо неприродна и чудовищна .
Производството на Термофилните дрожди се основава на размножаването им в течни хранителни среди. За целта Меласата се разрежда с Вода, обработва се с Хлорна вар, окислява се със Сярна киселина и т.н.т. Можете да си представите, че всичко това, после постъпва във Вашия стомах, методът на получаване на Термофилни дрожди е доста странен, но това е истината.
Трябва да си признаем, че Термофилните дрожди, да се използват за приготвянето на хранителени продукти е твърде нездравословно, още повече когато в Природата, съществува естествена закваска от полезни дрожди, като Хмелевите и др.


В дворът ми има хмел, някой знае ли дали в хлебопекарна може да се пече хляб с квас, вместо мая? Проблем било втасването!
http://whitepigeon.blog.bg/hobi/2011/03 ... s-2.716671
preslav - майстор
infomar написа:
preslav написа:
nikolovvd написа:
Прав си!
От сухата имам само 2 пакетчета и като се има пред вид, че се слага 2 пъти по-малко от нея, я пазя за моменти, в които съм забравил за купя или не съм видял, че е свършила. Има я в CBA магазините. Тази от снимката ми е от миналото лято и още е в кондиция.
За кое съм прав, че не вдянах - ако цена 8 лв. за 500 гр. т.е. 45 пакетчета те устройва действай и не се плескани с мокри (живи) маи. Все пак въпросната суха е френска, а французите се славят с хляба и виното си - хубавите им жени се оказаха мит.
От къде се купува тази суха мая от 500 гр? Утре или вдруги ден ще ходя към Лидъл, Кауфланд или Била да проверя... В какъв диапазон е цената?

Интересно за сухата мая, стига да е истина :?
Маята от магазините действа по-бързо, защото е получена от Термофилни дрожди (захаромицети). Те не съществуват в Природата, а са Човешко творение.
Технологията на завъждането им може да се нарече направо неприродна и чудовищна .
Производството на Термофилните дрожди се основава на размножаването им в течни хранителни среди. За целта Меласата се разрежда с Вода, обработва се с Хлорна вар, окислява се със Сярна киселина и т.н.т. Можете да си представите, че всичко това, после постъпва във Вашия стомах, методът на получаване на Термофилни дрожди е доста странен, но това е истината.
Трябва да си признаем, че Термофилните дрожди, да се използват за приготвянето на хранителени продукти е твърде нездравословно, още повече когато в Природата, съществува естествена закваска от полезни дрожди, като Хмелевите и др.


В дворът ми има хмел, някой знае ли дали в хлебопекарна може да се пече хляб с квас, вместо мая? Проблем било втасването!
http://whitepigeon.blog.bg/hobi/2011/03 ... s-2.716671
Отзад напред - да, в хлебопекарна се прави хляб с квас, но за това друг път.
Цитираната статия ме провокира да си купя пекарна, че да избегна "дрождите убийци" - оказа се поредната еко глупост, но какво да се прави "докато има говеда, ще има и касапи"!!! Приказваха се какви ли не работи, че маята се отглеждала върху човешки кости, че дрождите не умирали и при 1500 градуса, а продължавали да разграждат стомасите ни след изпичането на хляба - не помня вече останалите фантасмагории. Всеки може да си направи експеримент - сложете една доза мая във фурната и я нагрейте до 50-60 градуса, после пробвайте да направите хляб с "печената" мая - Т-ц, няма нищо да направите защото дрождите ще са измрели при тази температура, а при 180??? Същата работа е и с производството на вино, диви дрожди има по обвивката на зърното, но (ако искаме да направим вино) убиваме дивото със серниста киселина (сулфитираме) и засаждаме селектирани "питомни" дрожди, които ядат захар, серат спирт и КПДто им е високо. Така стои въпросът и с маята и кваса - с квас хлябът ми харесва повече, но с мая е по-мързелив и не е по-вреден.
Споделям само личен опит, но ако на някой му се прави повече хляб отколкото секс да си троши времето - като стана баба пак ще се върна към кваса.
Ето я рецептата за хляб с квас http://recepti.gotvach.bg/r-41237-%D0%9 ... 1%8F%D0%B1
тогава бях млад ентусиаст!
Сега виждам, че съм публикувал и рецептата за милинки, козунак и разни други - ама четете и корекциите в коментарите под рецептите - примерно за милинките съм пропуснал яйцата, ама те взели, че станали.
Кака съм аз, а Баткото е жената.
infomar
Стана милинката, ама що така се цапа канчето с тестото след като го извадя от него :?
Печене един час на 150 гр.
Рецептата е същата, само понамалих малко грамажа, че инак голямо ядене ще падне.... :partyman:

Изображение

Изображение

Изображение


На вкус е супер... утре ще я довършим.... :rock:
preslav - майстор
infomar написа:
Стана милинката, ама що така се цапа канчето с тестото след като го извадя от него :?
Печене един час на 150 гр.
Рецептата е същата, само понамалих малко грамажа, че инак голямо ядене ще падне.... :partyman:

Изображение

Изображение

Изображение


На вкус е супер... утре ще я довършим.... :rock:
Нищо му няма на канчето - да не е ставало канче (както би казал мой колега)!
Не го мий, нищо не прави, просто си направи следващия хляб, но не забравяй да провериш дали се върти бъркалката!
Мерси за снимките, ама по френски!
infomar
Днес пробвах и добавих към хляба в определеният момент 50 гр. МЮСЛИ вместо семена и... се получи добре!!
Изображение
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11

Тема "Какъв хляб правите в домашната хлебопекарна?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: