• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
infomar
Сега погледнах пак рецептата която се дава в книжката за 500 гр. хляб - 1 + 1/2 чаена лъжичка суха мая. 1 чаена лъжичка е около 4 гр. суха мая или общо = 6 гр. По твоята рецепта излиза да е 5 гр.
Интересното е, че и за едно кило хляб дават същото количество суха мая :?
Мисля, че на твоята рецепта така както е трябва да увеличиш захарта двойно, маята да е лъжичка и половина, олиото две супени лъжици, а брашното да се намали на 600 гр.

Тези грамажи които ти ги даваш при мен са за едно кило хляб.
preslav - майстор
zdravcho написа:
Нашата машина е с 2 бъркалки за голям хляб 1400гр. и винаги голям правим. Ще трябва да нагодя рецептата. Много мая. Аз за големия хляб слагам около 5гр . - с 2 пакета по 7гр на Йоткер правя 3 хляба
сол - 1 мер. лъжичка от сухо мляко (не знам колко грама е) отговаря на голямата от машината
захар - 2 препълнени мер. лъжички от сухо мляко
мая - 1+1/3 малка лъжичка от машината
380мл хладка вода
всичко това в кошницата и го разклащам докато се поразтворят съставките
добавям мазнина (олио,масло) общо взето на око. Жената го прави "по-мазен" и става по пръхкав
Брашно 670гр. В машината на най-дългата програма за хляб и след 4 часа е готов
Брашно не пресяваме от много време - направо от пакета. Разлика няма.

П.П. Май ще я отварям машината, да видим що тъй взе да не се надига хляба :axe:
Не бързай с отварянето, надали ще видиш нещо изненадващо!
Между другото сподели каква е пекарната - макар, че всички работят на един принцип, но 4 часа за хляб не съм чувал до сега.
Ако не те мързи проследи втасването и печенето - обикновено печенето е 1 час, в края на втасването можеш да спреш машината, да изчакаш тестото да удвои обема си и да включиш само на печене (обикновено 12та програма). За пропорциите можеш да запазиш досегашните, но не си сменил захарта - чувал съм, че някои "захари" са с консервант, а дрождите не го ядат това нещо. Вземи от комшийката една супена лъжица захар и пробвай пак с това, което е имало резултат до момента.
infomar
zdravcho написа:
.......
сол - 1 мер. лъжичка от сухо мляко (не знам колко грама е) отговаря на голямата от машината
захар - 2 препълнени мер. лъжички от сухо мляко
мая - 1+1/3 малка лъжичка от машината
380мл хладка вода
всичко това в кошницата и го разклащам докато се поразтворят съставките
добавям мазнина (олио,масло) общо взето на око. Жената го прави "по-мазен" и става по пръхкав
Брашно 670гр. В машината на най-дългата програма за хляб и след 4 часа е готов
Брашно не пресяваме от много време - направо от пакета. Разлика няма.

П.П. Май ще я отварям машината, да видим що тъй взе да не се надига хляба :axe:
Загледах се по основно в рецептата ти и понеже все още съм нов в този бранш и се водя по това което пише в 'дебелите" книги, намирам следната грешка която правиш - в последователността която е описана в твоето ръководство, но не я спазваш.

1. Слагаш вода, мляко, мазнина..... в съда. Може да ги бъркаш колко си искаш.
2. Слагаш брашното в съда. Не разбъркваш.
3. В единият ъгъл или страна слагаш солта. Не разбъркваш.
4. В другият ъгъл или страна слагаш захарта, но да не се смесва със солта. Не разбъркваш.
5. На края по средата слагаш маята която да не се смесва със солта и захарта. Не разбъркваш.

Пускаш машинката.
При необходимост после добавяш каквото искаш.

Казваш, че се е получавало и при объркан ред...
preslav - майстор
infomar написа:
zdravcho написа:
.......
сол - 1 мер. лъжичка от сухо мляко (не знам колко грама е) отговаря на голямата от машината
захар - 2 препълнени мер. лъжички от сухо мляко
мая - 1+1/3 малка лъжичка от машината
380мл хладка вода
всичко това в кошницата и го разклащам докато се поразтворят съставките
добавям мазнина (олио,масло) общо взето на око. Жената го прави "по-мазен" и става по пръхкав
Брашно 670гр. В машината на най-дългата програма за хляб и след 4 часа е готов
Брашно не пресяваме от много време - направо от пакета. Разлика няма.

П.П. Май ще я отварям машината, да видим що тъй взе да не се надига хляба :axe:
Загледах се по основно в рецептата ти и понеже все още съм нов в този бранш и се водя по това което пише в 'дебелите" книги, намирам следната грешка която правиш - в последователността която е описана в твоето ръководство, но не я спазваш.

1. Слагаш вода, мляко, мазнина..... в съда. Може да ги бъркаш колко си искаш.
2. Слагаш брашното в съда. Не разбъркваш.
3. В единият ъгъл или страна слагаш солта. Не разбъркваш.
4. В другият ъгъл или страна слагаш захарта, но да не се смесва със солта. Не разбъркваш.
5. На края по средата слагаш маята която да не се смесва със солта и захарта. Не разбъркваш.

Пускаш машинката.
При необходимост после добавяш каквото искаш.

Казваш, че се е получавало и при объркан ред...
Това със захарта, солта и маята важи само за отложен старт - иначе правилото е първо течните, после брашняните и пускаш машината.
infomar
Може и така да е, просто на всякъде срещам този ред на слагане....
Прав си: първо течните, после брашняните, на края маята и пускаш машината.

Количеството на солта и захарта.
Маята и солта се слагат в двата края, така че да не се допират една в друга. В противен случай, тестото може да не бухне достатъчно. Солта има способността да забавя действието на маята, но ако пропуснете да сложите от подправката, тестото може да излезе извън контейнера. Захарта пък от своя страна съдейства на маята за увеличаване обема на тестото, затова дори при солени хлябове се слага по 1ч.л. Когато тестото не бухва – проверете срока на годност на маята. Друга възможна грешка е неправилно слагане и разпределяне на продуктите.

http://recepti.rozali.com/gotvarski-teh ... 43260.html
gnt69 - майстор
Няколко години ползваме хлебопекарна Мулинекс никакво значение няма в кой ъгъл ги слагаш. Важна е последователността.
Вода, олио, сол,захар, брашно и накрая вода. Ако пускаш веднага е желателно да сложиш топла вода, ако е с отложен старт няма значение докато чака да тръгне и се стопля. Значение за бухването на хляба имат брашното и маята. Към днешна дата слагам по 5 грама турска, изпадна ми половин кило и трябва да я свърша. Иначе само доктор Йоткер, с 1 пакетче 2 хляба по кило.
Всичко се тегли на кантарче дозите са следните:
1. 330 вода
2. 20 гр захар
3. 10 гр сол
4. 25 олио
5. 530 гр брашно бяло или комбинация фитнес от кауфланд и бяло в съотношение 80/450
6. 5 гр мая турска суха или доктор Йоткер 1 и 1/4 мерителна лъжичка.
Стана ми интересно рецептата с Яйцата утре ще пробвам. :partyman:
preslav - майстор
gnt69 написа:
Няколко години ползваме хлебопекарна Мулинекс никакво значение няма в кой ъгъл ги слагаш. Важна е последователността.
Вода, олио, сол,захар, брашно и накрая вода. Ако пускаш веднага е желателно да сложиш топла вода, ако е с отложен старт няма значение докато чака да тръгне и се стопля. Значение за бухването на хляба имат брашното и маята. Към днешна дата слагам по 5 грама турска, изпадна ми половин кило и трябва да я свърша. Иначе само доктор Йоткер, с 1 пакетче 2 хляба по кило.
Всичко се тегли на кантарче дозите са следните:
1. 330 вода
2. 20 гр захар
3. 10 гр сол
4. 25 олио
5. 530 гр брашно бяло или комбинация фитнес от кауфланд и бяло в съотношение 80/450
6. 5 гр мая турска суха или доктор Йоткер 1 и 1/4 мерителна лъжичка.
Стана ми интересно рецептата с Яйцата утре ще пробвам. :partyman:
Намали водата пропорционално на яйцата - http://www.supichka.com/%D1%80%D0%B5%D1 ... 0%BA%D0%B8
zdravcho - специалист
preslav написа:
Не бързай с отварянето, надали ще видиш нещо изненадващо!
Между другото сподели каква е пекарната - макар, че всички работят на един принцип, но 4 часа за хляб не съм чувал до сега.
Абееее че си търся повод да я отворя :-D ...и че няма да видя нищо изненадващо така е. Че пече, пече, не е дала грешка, затопля при втасването... Чудех се ако датчика за температура е почнал да подава примерно с десетина градуса отклонение от нормалното - за печенето няма да е фатално, но при втасването, ако претоплим дрождите ще е. Въпросната машина ни е втората. Първата беше Мулинекс. На година и 3-4 месеца почнахме да хвърляме кошничката - спичаха осите. От България сервиз или нещо такова искаха по около 40 лв за кошница. На третата я дадох на майката, че проявяваше интерес. Взехме Финлукс с по-евтини консумативи - до сега не съм сменял още кошницата(а станаха и с нея доста години). Като каза за захарта и се сещам за един познат - преди време беше взел от карфур някаква захар на прИмоция за джибрите. Три пъти сменя датата за казана, не падаше захарността. Най-накрая така я свари ракията. После разбра че била някаква малко фалшива захар. Та нищо чудно и от захарта да е - от доста време караме на Захира фин кристал. А за продължителността - на финлукс-а на 3та програма 3ч. и 50мин., на мулинекса вече не си спомням коя програма ползвахме, но времето беше пак там някъде 3ч и 40 мин.
infomar написа:
Загледах се по основно в рецептата ти и понеже все още съм нов в този бранш и се водя по това което пише в 'дебелите" книги, намирам следната грешка която правиш - в последователността която е описана в твоето ръководство, но не я спазваш...
за толкова години доста експерименти съм правил - въобще не се отразява примерно последователността на съставките. Идеята ми беше, че захарта като е разтворена във водата дрождите по-бързо ще започнат да я папат. Пробвай и ти да кажеш има ли разлика. За това първо слагам солта захарта и маята - разбърквам ги да се смесят. Добавям хладка вода и клатя докато видимо съставките се разтворят. Мазнина, брашно и в машината. И това така от много време 2-3 години поне. Жената си следва някаква нейна технология (пропорциите са горе долу същите до колкото знам) и хляба пак си става по същия начин. Сега нито моя нито нейния бухват добре, като моя се получава малко по-добре. За отложения старт - по същата схема, пускам машината за 5 мин да замеси тестото. После я спирам и пускам на ново с отложен старт. Никакъв проблем с хляба. ... до преди месец някъде. Ще пробвам с друга захар и ще докладвам.
gnt69 - майстор
Смени брашното или маята и ще се оправи хляба без да отваряш машината. :partyman:
zdravcho - специалист
zdravcho написа:
И малко спам - от известно време хляба взе да не бухва колкото преди. Надига се, но не колкото трябва. Нищо в количеството и марката на суровините не е променяно буквално от години. Е за пробата сменихме брашното, маята - без резултат. Иначе пече. Може ли да е от датчика за t° и да претопля тестото при втасване?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11

Тема "Какъв хляб правите в домашната хлебопекарна?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: