• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
preslav - майстор
infomar написа:
Хлябът ако остане 2-3 дена става малко ронлив, за разлика от купешкият.
На какво се дължи ронливостта му и как да я намалим без допълнителна химия?

Чета в нета, че ронливостта на сухият хляб от хлебопекарните е обичайно явление но не намирам обяснение. :?
На мен хляб не ми артисва за 3 дена, а и не съм забелязал да е по-ронлив от купешкия. По принцип липсата на глутен намалява еластичността на хлебните изделия, вероятно това има връзка и с ронливостта. Пробвай със смяна на брашната без да буташ нищо друго.
infomar
preslav написа:
infomar написа:
Хлябът ако остане 2-3 дена става малко ронлив, за разлика от купешкият.
На какво се дължи ронливостта му и как да я намалим без допълнителна химия?

Чета в нета, че ронливостта на сухият хляб от хлебопекарните е обичайно явление но не намирам обяснение. :?
На мен хляб не ми артисва за 3 дена, а и не съм забелязал да е по-ронлив от купешкия. По принцип липсата на глутен намалява еластичността на хлебните изделия, вероятно това има връзка и с ронливостта. Пробвай със смяна на брашната без да буташ нищо друго.
Рядко остава до третия ден, но имах един-два случая на поостарял и гледам, че се рони и няма еластичността на купешкия. Инак брашното ми е тип 500 и то си има глутен.

Не е болка за умиране... само питам дали не изтървам нещо.
preslav - майстор
infomar написа:
Рядко остава до третия ден, но имах един-два случая на поостарял и гледам, че се рони и няма еластичността на купешкия. Инак брашното ми е тип 500 и то си има глутен.

Не е болка за умиране... само питам дали не изтървам нещо.
Нищо не изтърваш освен химиите наречени подобрители, които се слагат в купешките боклуци, за да се компенсира ниското съдържание на глутен в пшеницата.
Не съм го чел, а и надали някой ще ти каже/признае истината - знам от първа ръка как преди години в една сладкарска кооперация са доставили брашно от канадска пшеница - майсторите веднага са усетили разликата при разточването на корите, а лабораторните анализи са показали по-висок глутен в брашното - от там си правя и изводите, но не мога да се закълна, че само това е причината.
infomar
Глутенът е протеин, който придава еластичност на тестото, като стимулира втасването и пречи вече готовият хляб да се рони много. Глутен се съдържа в пшеничното, ръженото и ечемичното брашно. Глутенът се квалифицира като главен показател за качеството на брашното за производство на хляб. Съдържанието на глутен се измерва в проценти - нормалното съдържание, което позволява направата на хляб, е от 21 до 30 процента.

Нищо чудно нашите бели брашна да са с по-малко глутен... кой да ти каже... Ако ги питаш ще се кълнат, че са в нормите.
preslav - майстор
infomar написа:
Глутенът е протеин, който придава еластичност на тестото, като стимулира втасването и пречи вече готовият хляб да се рони много. Глутен се съдържа в пшеничното, ръженото и ечемичното брашно. Глутенът се квалифицира като главен показател за качеството на брашното за производство на хляб. Съдържанието на глутен се измерва в проценти - нормалното съдържание, което позволява направата на хляб, е от 21 до 30 процента.

Нищо чудно нашите бели брашна да са с по-малко глутен... кой да ти каже... Ако ги питаш ще се кълнат, че са в нормите.
Няма как да са в нормите - прочети в интернет какви са сегашните добиви на пшеница от декар и какви са били преди 40-50 години - разликата е в пъти, а не в проценти.
nikolovvd - майстор
От баща ми знам, а той е от онова време, в което хляба се е месел веднъж седмично и е стоял дни на ред мек и хубав, че у нас отдавна не се произвежда хлебна пшеница. Хляба се правел от фуражна пшеница и с помощта на разни подобрители се получава това което купуваме. Е, който купува де. :)
infomar
preslav написа:
............
Горещи са хубави, но остави няколко за след час-два и ще видиш разликата.
Чакам снимки, а после ще кажа и за лютеницата.
Хубаво, ама до кога ще чЕкаме да кажеш и за лютеницата... или още снимки :?
Ако е нещо мързеливо давай, ама ако иска работа...... :partyman:
preslav - майстор
infomar написа:
preslav написа:
............
Горещи са хубави, но остави няколко за след час-два и ще видиш разликата.
Чакам снимки, а после ще кажа и за лютеницата.
Хубаво, ама до кога ще чЕкаме да кажеш и за лютеницата... или още снимки :?
Ако е нещо мързеливо давай, ама ако иска работа...... :partyman:
Добре, че ме подсети за лютеницата, макар че то дойде времето за козунаците.
Малко предисловие - какво съм виждал да се прави до момента. В градината не всичко зрее наведнъж, но като започне да зрее не всичко може да се изяде - от днешната кофа домати каквото се изяде-изяде, останалото става на 2-3 буркана доматено пюре, след ден-два схемата се повтаря и така до есента когато излезе червената капия. Прави се офанзива, пече, белене, мелене на пипера - в зависимост от количеството отива един ден и накрая си като пребито псе. На следващия ден обаче трябва да довършиш започнатото - вади се голямата тава, започва едно отваряне на буркани с пюре и едно разпитване колко да е домата, колко да е пипера. Слага се тавата на огъня и се започва със следващото питане, колко сол, колко захар, колко чер пипер, колко олио и другите му подправки. Бъркаш с дългата лопатка, онова пльока, а ти се дупиш да гребнеш малко, че да поизстине, че да опиташ и да добавиш още сол, захар, подправки. Не е лесно и никак не е приятно свалянето на тавата от огъня, ама да кажем свалил си я без да се залееш или да те опръска пльокащата каша. Другото е по-лесно, пълниш бурканите, заваряваш и ако си уцелил дозите цяла зима ядеш лютеница. Да ама ако нещо не си премерил, ако я пресолиш, а недай Бог загориш - всичките буркани гадни.
Поради гореизброените причини реших да пробвам какво ще стане в хлебопекарната. Ако искаш да си сигурен, че слагаш истинско доматено пюре си правиш свое - колкото решиш, но по 2-3 буркана на 2-3 дена не се усеща хамалуването. Няма как да избягаш от печенето на пипера, имаш 2 опции - в торбички и във фризера или пак си правиш пюре. Разбира се ако не ти се занимава си купуваш готово пюре и готов печен, белен пипер от магазина.
Един буркан доматено пюре и един буркан пиперково пюре се събират спокойно във всяка хлебопекарна - избираш програмата за "сладко", натискаш копчето и слагаш малко сол, малко захар, малко подправки по твой вкус - аз слагам чер пипер, кимион, може малко лют червен пипер, 2 супени лъжици олио. Като се извърти програмата опитваш, добавяш подправки по свой вкус, аз слагам и 1-2 скилидки чесън минат през пресата. Ако затвориш бурканите докато е гореща лютеницата може и да не заваряваш, а и в хладилника винаги има място за 2 буркана. Дори и да сбъркаш нещо с пропорциите 2 буркана се изяждат, но ако са 20-30 си е мъка.
Та такава ми е идеята за лютеница в хлебопекарна - пропуснах да кажа, че там нищо не пльока.
Вече говорихме, че преди всяко ползване трябва да се проверява за свободното въртене на бъркалката, ако е спекла казах как най-лесно се освобождава.
Наздраве!
infomar
Трябва да пробвам, този начин, казваш че не загаря :?

Я кажи какво да ги правя 100-200 буркана домати за готвене в буркани (рязани + подправки и варени за херметичност). Раздавам и нямат свършване...
Освен за доматена ракия за друго не се сещам. :partyman:

Остават ми от миналата и по-миналата година. Годни са, Чудесен вкус.... ама много пустите му.. и ме боли сърцето да ги хвърля. Инак тази година трябва да не правя.

Ако ги направя на доматено пюре (варене до сгъстяване и херметизиране в буркани) дали ще се запазят няколко години да ползвам пюрето за лютеница... или... знам ли...

Като съм правил.. не съм си преценил силата...
preslav - майстор
infomar написа:
Трябва да пробвам, този начин, казваш че не загаря :?

Я кажи какво да ги правя 100-200 буркана домати за готвене в буркани (рязани + подправки и варени за херметичност). Раздавам и нямат свършване...
Освен за доматена ракия за друго не се сещам. :partyman:

Остават ми от миналата и по-миналата година. Годни са, Чудесен вкус.... ама много пустите му.. и ме боли сърцето да ги хвърля. Инак тази година трябва да не правя.

Ако ги направя на доматено пюре (варене до сгъстяване и херметизиране в буркани) дали ще се запазят няколко години да ползвам пюрето за лютеница... или... знам ли...

Като съм правил.. не съм си преценил силата...
Не само казвам, но и гарантирам, че не загаря!!!
Никаква доматена ракия - убих те! Вадиш съдържанието на бурканите, махаш люспи (ако си оставил такива) - сгъстяваш на пюре. От пюрето кеф ти лютеница, кеф ти кетчуп, кеф ти за готвене.
Нямам такова голямо производство, че да си заслужава да се направи автоклавна инсталация за производство на пюре при ниска температура в условията на вакуум - ти обаче обичаш да се бъзикаш, правиш си разни мини пречиствателни станции за питейна вода, защо да не се замислиш и за инсталация за производство на пюре - като един голям идиот мога да помогна с много идеи.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Какъв хляб правите в домашната хлебопекарна?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: