• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Гост - специалист
Преди време пуснах тази тема
и обещах да пиша, когато има развитие по въпроса.

Пералнята протече. Общо взето- неприятно събитие от която и страна да го погледнеш.
За щастие имаше къде да перем, докато намерим решение на въпроса.
Решението дойде сравнително лесно, след като дойде майстора и каза, че при механична повреда, каквато е пробит казан- гаранцията отпада. Интересно какво покрива гаранцията. За тази даже помня, че имаше удължена гаранция до 5 години.
Нов казан и труд за смяната му излиза почти колкото нова пералня. Казана на този модел е лепен, не е разглобяем и се сменя целия.
Разглобяваме, каквото е необходимо, за да локализираме къде е пробитото и да си осигурим фронт за работа. При мен не се наложи да демонтирам казана от амортисьорите, достатъчно беше да сваля бетоновата противотежест и имах достъп до мястото, където беше пробит.
Най-сложното от всичко беше да извадя причинителя на пробива, тъй като ако го оставим между барабана и казана- ремонта би бил безпредметен. Свалих и нагревателя ,което не ми беше много от полза, тъй като от този отвор нямах достъп до виновника за пробиването.
С помощта на една тел и въртене на барабана- някак успях да го извадя.

Материала, от който е направен казана е с търговското наименование CARBORAN,
Прикачен файл:
KARBORAN.jpg
но видно от надписа под триъгълника от стрелки > PP < си е полипропилен. Имат вероятно някакви добавки, за да се различава от най- обикновения полипропилен…Даже и по цвят почти не се различава с материала, от който са направени полипропиленовите тръби за водопровод. Според мен със същия успех може да се използват фитинги от полипропилен, от които да се направи тапа, но реших за по- сигурно да използвам същия материал от който е направен казана. Откъде да намерим такъв материал? Отговора е прост- изрязваме от самия казан.
Когато купуваме пералня- казана е застопорен с помощта на транспортни винтове, кито се махат при връзването на пералнята. Тези винтове са завити в едни „уши“
Прикачен файл:
Material_mont.JPG
, които спокойно можем да премахнем и от тях да си изрежем тапичка. Тъй като е с неправилна форма обработих отвора с помощта на дремел до сравнително кръгъл, за да може по- точно да пасне с изработената за запушването му капачка.
Прикачен файл:
dremel_predi.JPG
Прикачен файл:
dremel_sled.JPG
savagebs - специалист
намазване с полиуретан нямаше ли да свърши същата работа
Гост - специалист
Тъй като не може да се прикачват повече снимки в едно мнение-продължение:
Виновника за пробива- злополучния банел:
Прикачен файл:
banel.JPG
banel.JPG (107.86 KиБ) Видяна 5613 пъти
Ето как изглежда тапата:
Прикачен файл:
tapa.jpg
А как се лепи полипропилен? – с нагряване. Използвах пистолет за горещ въздух, с който нагрях тапата и казана,
Прикачен файл:
Zapoeno1.jpg
след което притискаме и- воала- имаме си нова пералня.
Събираме всичко разглобено по обратния път и подвързваме пералнята. Няма нужда от чакане, тъй като не използваме лепило, а докато сглобим пералнята е минало достатъчно време запоеното да изстине.
Това е.
Дано да е полезно четивото за някого, в случай, че му се наложи, но по- добре е да не му се налага ;-)
nikolovvd - майстор
Важното е, че ендорфина след оправянето на пералнята е повече от адреналина, когато разбереш цената на ремонта.
А когато човек не седи на ръцете си всичко става лесно и половитката е доволна, че парите които даваме за инструменти не са били на вятъра. :)
Gnus - специалист
Браво. Направил си ремонт с ръце и с глава.
Обаче не разбирам как един банел е успял да причини това?
Гост - специалист
savagebs написа:
намазване с полиуретан нямаше ли да свърши същата работа
Що да не може. Всеки може да си експериментира сам както реши, когато му се наложи. Показвам как аз съм решил проблема. Че може с лепене- спор няма.
Gnus написа:
Браво. Направил си ремонт с ръце и с глава.
Обаче не разбирам как един банел е успял да причини това?
И майстора каза, че банел не можел да пробие такъв голям отвор. При 15- годишния му стаж в ремонтирането на перални- не бил виждал такава щета от банел...
Но- отвора си е факт, извадения банел- също.
Предполагам, че след като е пробил, колкото да премине- след това е доразпробил отвора ( съдейки по неправилната му форма), действайки като свредло...
nikolovvd - майстор
То и водата не може да накълца скалата, но времето показва друго. :-D
preslav - майстор
Не хвърляй вината върху банела на жената хахаха! Майтапа на страна, но тази дупка не е от банел - забравил си някое болтче или гайка из джобовете на панталоните, грабнала го е центрофугата и го е изстреляла като куршум навън. Преди много години бях виждал диференциал на Москвич, един от болтовете на короната се откачил, грабнали го зъбите на пиньона и го изхвърлили през стоманения кожух на диференциала - нещо подобно е било и в твоя случай. Важното обаче е, че си намерил решение на проблема, при това мъдро, а и си го споделил.
lov - майстор
На скоро разглеждах едни комплекти за ремонт пробити полипропиленови тръби. В комплекта има дори свредло за калибриране на отвора.Лепенето е стандартно като на тръбите. Нагряваш с матриците дупката и тапата лепиш. После отрязваш само опашката да не стърчи. Ще стане неразличимо от фабрично.
В края на клипа след 6 мин.
http://youtu.be/eUN4YL7B1LA?t=359
Junak - майстор
Точно от банел си е дупката. Съжалявам, че изхвърлих казана, можех да го снимам.
  • 1
  • 2

Тема "Как да залепим спукан казан на пералня." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: