• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
crez - майстор
[-X о..не.Дъвото работи с виното (старее) променя вкусовите качества. С ракията най-много,извлича вредни вещества,придава мек вкус и аромат,но и пие,50 л.ракия пълно до горе за 6м.2-2,5л ги нямаше. По време на кипенето и откаляването на виното, по стените на съда се отлага кристална винена киселина. Аз го правя в пл.бидон и после с телена четка смъквам киселината, а в бурето. Не съм пробвал дали содата каустик няма да я смъкне,но содете за бъчви твърдо не върши работа.
preslav - майстор
crez написа:
[-X о..не.Дъвото работи с виното (старее) променя вкусовите качества. С ракията най-много,извлича вредни вещества,придава мек вкус и аромат,но и пие,50 л.ракия пълно до горе за 6м.2-2,5л ги нямаше. По време на кипенето и откаляването на виното, по стените на съда се отлага кристална винена киселина. Аз го правя в пл.бидон и после с телена четка смъквам киселината, а в бурето. Не съм пробвал дали содата каустик няма да я смъкне,но содете за бъчви твърдо не върши работа.
Не знам от къде идват твоите познания, но понеже аз ги нямам сядам да чета.
Ти пак говориш за сода каустик, а аз чета, че тя е агресивна към мазнини и белтъчини. Чета също, че оцетната киселина кристализира при температури под 16.7 градуса Целзий, чета и за това, че се образува при наличието на кислород т.е. в бурето се създават идеални условия за образуване на оцетна киселина, но това са само разсъждения лишени от доказателствен материал.
vlax - майстор
crez написа:
..... Когато си купувам буре от Врачеш,майстора ме пита,какво ще държиш вътре имам и от трите вида дървесина. Когато купувах бурета за ракия, каза "на кое от трите дървета каца пчела" на акацията отговорих. Щом на пчелата дава нещо,то и на ракията ще даде. Така и купих.
Акациевото буре е за плодова ракия,дъбовото е за гроздова.Попитай майстора си защо бъчварите около Троян и Тетевен правят само акациеви бурета,ми защото там правят основно сливова ракия.
Моето е дъбово от Врачеш,предварително се разбрах с майстора да бъде средно изпечено.Вкарах вътре една автомобилна крушка и разгледах как е от вътре.За изпичането нищо не мога да кажа,но имаше много дребни стърготини.Изтощих го като три пъти го зареждах за една година с ракия която после преварих.Сега вече е добре.
GEORGI5959 - специалист
Най-добрия материал за бурета е дъб "Благун". В Европа най-качественият е в България. А в България най-добрият е Странджанския.
crez - майстор
preslav написа:
Не знам от къде идват твоите познания, но понеже аз ги нямам сядам да чета.
Чета също, че оцетната киселина кристализира при температури под 16.7 градуса Целзий, чета и за това, че се образува при наличието на кислород т.е. в бурето се създават идеални условия за образуване на оцетна киселина, но това са само разсъждения лишени от доказателствен материал.
Винената или тартаровата киселина,тартаровата киселина(не оцетна) е изолирана от калиев тартарат, известен от древността като винен камъкТартаровата киселина може да се разпознае веднага от познавачите на вино по „винените диаманти“, кристалчетата, които спонтанно образува по корковата тапа и по стените на съда в който се съхранява виното.
Тошко - напреднал
Към пусналия темата. Ако от отвора/враната/ на бурето не усещаш след плакнене поне малко дъх на ванилия, шоколад, карамел и други приятни аромати, по-добре си насади ягодки в него.
Буретата се изпичат на различни степени, според това какво се търси да преобладава в напитката, съответно с различни градуси, за различните степени, и тук е проблема, че в БГ почти няма бъчварница, която да е наясно с това. Не, че не знаят,не умеят.
Това, коя дървесина за какво е добре да се ползва, как е правилно да се изтощава буре за ракия, и всичко, което ви вълнува по тях и не само, ще откриете тук. Избирате си темата и гребете от извора. Повтарям линка, за което се извинявам на preslav.
http://www.rakiyata.com/forum/viewforum.php?f=8
Гост - специалист
Не се усеща дъх на ванилия, ягоди, карамел или крем-брюле. Написах, че си мирише на пушек.
Логично е после и ракията да добие аромат на пушек :?
Ще го мия и със сода. Засега с бикарбонат, щото не съм купил още такава, за бъчви.
Ракията е гроздова, направена е от вино, собствено производство. така, че вида на дървото е ОК. Трябва, обаче да премахна нежелания аромат от обгарянето.
Тошко - напреднал
Не бързай, прочети малко, виж линка, питай на колко градуса и за колко време/не степен/ е обгаряно, и ако ти замънкат, ясно. Ако ти отговорят, сравнявай, че от вино става страхотна ракийка, да не те е яд после. Не мисли, че като е буре, каквото и да става все ще е по добре от стъкло, така може да си прецакаш дестилатчето, че после ще питаш как да оправиш гадния вкус. Не се разбра в коя бъчварница е направено, че някои обичат да ги лакират, като ти обясняват, че така нямало да пие.
http://www.groupe-vicard.com/end/OurExp ... fault.aspx
gogo7777 - майстор
crez написа:
Буре в което е държана вино не е за препоръчване да се държи ракия. Колкото и добре да е измито в порите на дървото остава винена киселина.
Шотландците са изкупували старите бурета от вино на французите, за да съхраняват в тях своето уиски.... :wink:
Последна промяна от gogo7777 на чет мар 09, 2017 11:09 am, променено общо 1 път.
Гост - специалист
gogo7777 написа:
Буре в което е държана вино не е за препоръчване да се държи ракия. Колкото и добре да е измито в порите на дървото остава винена киселина.
Шотландците са изкупували старите бурета от вино на французите, за да съхраняват в тях своето уиски.... :wink:
Те шотландците не разбират ;-)
Аз, обаче се чудя какво да го правя сега това бурИ.
Ракия да сложа в него- трябва да седи в него две седмици, после да сменям- да наливам друга...
Имам, обаче доволно количество домашно червено вино- дали да взема да го напълня тогава с вино???
Ама го взех това бурИ с идеята да го напълня с ракия и да отлежава пукницата....
Май не трябваше да пускам тема, а ?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10

Тема "Как да обработя дъбово буренце за ракия?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: