• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
preslav - майстор
Тошко написа:
preslav написа:
Много време се чудех какво е това да ти излезе ракията "плоска" - разбрах го когато варих на колона - забравяш за всякакви традиционни вкусове и аромати. От "колоната" се върнах на традиционния казан
На каква точно колона колега,конструкция, защото има различни, а и всяка една колона може да работи в режим обикновен казан, така че, нещата опират до умения, макар нищо сложно да няма.
Поредната изгъзица - колона с многобройни термометри. Носиш си материала (матраала), носиш си дървата - бухаш всичко в казана, а друг ти "буха"дървата и постоянно мърмори, че не били сухи, кладе огъня с подпалки, ракията тече като река (че и други чакат), аромат на ацетон и т.н.
За такава колона говоря - в последно време се нароиха.
Тошко - напреднал
Няма такава колона с многобройни термометри за домашно и обществено ползване, един, преко сили втори който мери t на куба. Явно си ползвал обществен казан, там не само лъжат,но и не разбират. Миризмата на лакочистител е от качеството на джибрата, и нищо общо няма с казана, смисъл, първоначално ще я усетиш, но ако продължава дълго, вината е в теб. Иначе казано,
ако си заложил правилно материала по време на ферментацията,/ много важно условие/ всичко останало изисква минимални усилия и умения за перфектен резултат, но с това не свършва всичко, напротив, има още, за да се получи перфектния дестилат.
Тошко - напреднал
gogo7777 написа:
Чист е защото е в по-малки количества и по-силен градус.
Не ми отговори от какво си го очистил. Само за сведение, метанола/ не че е най-опасния/достига чистота 99.9%, и е на 100% разтворим във вода и етанол, предполагам разбираш, че температурата на кипене става друга, и няма нищо общо със същата като чисто вещество.
gogo7777 - майстор
Ами свел съм до минимум "преминаването" на метанол. Алкохола, който преварявам го разреждам до макс. 30 градуса, а и лулата е доста висока /с тенденции да има още една по-висока/. Казана е така конструиран, че да се контролира лесно огъня. Изцяло кован е и се охлажда добре /капака и лулата/. В домашни условия не може да се дестилира чист етилов алкохол....това е ясно. Също така всичко прекарвам през активен въглен....за собствено успокоение :-D
SEV - специалист
gogo7777 написа:
Също така всичко прекарвам през активен въглен....за собствено успокоение :-D
Може ли да ми кажеш от къде намираш големи количества активен въглен и как точно филтрираш.Имам една рИкия която разреждам и варя(пет пъти),в момента е с аромат на нищо,това беше и целта.Смятам да си направя водка :drinkers:
Djack - специалист
Само хабите аромата на гроздето с тия хиляда преварки и въглени! Достатъчно е да изхвърлите първия литър, да спрете дестилацията около 40*, и после да оставите бидона с ракията завит само с тензух, за около месец на проветриво място! През това време вътре можете да сложите клечки от черничево трупче - сърцевината - колкото по на тънко, толкова по-добре! Пускал съм си ракията многократно за анализ и по тази схема няма и следа от метанол! Съвременните колони, разделят толкова прецизно различните фракции от материала, че няма от какво да се страхувате, ако е кадърен казанджията или си следите процеса!
Поздрави! :partyman:
preslav - майстор
Тошко написа:
Няма такава колона с многобройни термометри за домашно и обществено ползване, един, преко сили втори който мери t на куба. Явно си ползвал обществен казан, там не само лъжат,но и не разбират. Миризмата на лакочистител е от качеството на джибрата, и нищо общо няма с казана, смисъл, първоначално ще я усетиш, но ако продължава дълго, вината е в теб. Иначе казано,
ако си заложил правилно материала по време на ферментацията,/ много важно условие/ всичко останало изисква минимални усилия и умения за перфектен резултат, но с това не свършва всичко, напротив, има още, за да се получи перфектния дестилат.
Естествено, че говоря за обществен казан, който е от модерните и така им викат "с колона", "двойна преварка с едно варене" и т.н. поверия и заклинания.
Колкото до дъха на ацетон и до днес ми е един голям Х, може аз да се втелявам защото други казаха, че нищо и нямало на ракията, така или иначе отиде за втори път в казана. Преди да занеса матраала на казан отделих в две туби по 5 литра - беше си прекрасно вино, как после е станало на лакочистител не знам.
gogo7777 - майстор
SEV написа:
gogo7777 написа:
Също така всичко прекарвам през активен въглен....за собствено успокоение :-D
Може ли да ми кажеш от къде намираш големи количества активен въглен и как точно филтрираш.Имам една рИкия която разреждам и варя(пет пъти),в момента е с аромат на нищо,това беше и целта.Смятам да си направя водка :drinkers:
Има го в магазините за химикали. За целта е по-добре да е гранулиран, защото отпада филтрирането. Имат го и военните :wink:
Направил съм си един 10 литров съд с една PVC тръба в средата. Обема между тръбата и стените на съда съм запълнил с въглен. Ракията преминава през тръбата до дъното и излиза през "чучура" на съда, който е монтиран в горният му край. Така ракията престоява известно време във въглена преди да отиде по чашите :lol: По време на варенето вътре в казана също слагам въглен увит в тензух за икономия на маТрял :wink:
:partyman:
SEV - специалист
Djack написа:
Само хабите аромата на гроздето с тия хиляда преварки и въглени! Достатъчно е да изхвърлите първия литър, да спрете дестилацията около 40*,
Поздрави! :partyman:
Споко,първия литър го изхвърлям,а под 40 я подарявам на казанджията.Аз като по прост варя много пъти на колона за водка.Плодовите само веднъж на аламбик.Харесвам ракията да ми стои в буре.Плодовите в кисели дървесини,неутралните в дъбови и т.н.
Както казваше един познат,всеки различно такова жена си :-D
Последна промяна от SEV на нед мар 12, 2017 10:45 am, променено общо 1 път.
SEV - специалист
gogo7777 написа:
Има го в магазините за химикали. За целта е по-добре да е гранулиран, защото отпада филтрирането. Имат го и военните :wink:
Нашия въглен не става има други боклуци в него.
Бяха ми подарили малко гранулуран въглен,какво направих аз.
Взех една ПВЦ тръба Ф40 около 700 мм.От долу я затапих,пробих няколко дупки с ф4мм.Напълних тръбата с въглен и от горе съм сложил една фуния.Една туба от 10 литра я вързах за тавана и пробих от долната страна дупка с игла,капи доста бавно.Центрирах капката на тръбата която съм закрепил в друга туба от автомат за минерална вода(20 литра).Кап-кап и цялата туба от 10 литра за да мина е трябват 22-23 часа и постоянно наблюдение,да не стане фал.Фала е че,долната туба се обърнала и капките в канала или какпката отишла на майната си,затова е фунията.
Затова питах за нещо по лесно.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Как да обработя дъбово буренце за ракия?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: