• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Гост - специалист
Въпросът ми е с какво да третирам бурето, преди да го напълня с ракия.
Чета за някакво обгаряне... С какво и как се прави?
Бурето е закупено чисто ново. Не е държано нищо в него- нито ракия, нито вино. Не е и закисвано- знам, че преди да го напълня с ракия- трябва да се закисне с вода, но преди водата???
SEV - специалист
Аз като го купих моето буре беше обгорено,т.е прави се преди да го задънят.
gnt69 - майстор
SEV написа:
Аз като го купих моето буре беше обгорено,т.е прави се преди да го задънят.
+1 Обгорено е но трябва да внимаваш с първите 2 пъти като слагаш ракия за отлежаване. Обикновенно обгарянето е силно и трябва ракията да я опитваш всяка седмица.- Типично при първото слагане на ракия в ново буре тя е готова за 2 седмици и трябва да я извадиш защото придобива много силен мирис на изгоряло дърво и цвета е доста жълт към кафяв, става като коняк. Абе трябва си опитване докато ти хареса на вкус и цвят. :partyman:
Гост - специалист
А сега, де! Как да разбера дали е обгорено?
Искаше ми се да сложа ракия да отлежава в него, щото в стъклените дамаджани,в които е сега- се съхранява, но не отлежава. Какво отлежаване ще правя, ако ще трябва да я махам от бурето след две седмици...Иска ми се да си стои в буренцето с години.
gnt69 - майстор
Аз съм се отказал от отлежаването в бурета. Имам няколко бурета но не ги използвам. След сваряване и слагам дъбов чипс за 2-3 седмици, зависи от количеството и вида на чипса. Чипса стои докато ми хареса като цвят и аромат и после в стъкло. В стъклото пак отлежава един инженер ми обяснява нам как се свързвали молекулите и омеквала, не ми е ясно но ефект има. Има изобилие от чипсове френски , по припечени по непечени аз съм доволен и не съхранявам в бурета. След няколко цикъла в бурето се нормализира покафеняването и мириса на изгоряла дървесина и можеш по дълго време да държиш ракията да отлежава.
Аз слагам чипс на всичко и на виното при ферментацията правя го в бидони и после при избистрянето.
За виното знам че едно буре има 4 сезона в които можеш да го държиш и да отлежава. На 5 тия цикъл трябва бъчвар да разбие бурето да го рендоса и обгори наново после да го зглоби и така още 4 цикъла. :partyman:
GEORGI5959 - специалист
Ново буре не се обработва и обгаря. Трябва само едно две изкисвания с чиста вода за по 24 часа. Изплаква се добре, отцежда се и се налива ракията. В новото буре отлежава до около месец. С всяко следващо зареждане времето се увеличава. Процеса се контролира като се взема проба в прозрачна чаша. Нормален цвят за ракия е сламено-жълт с лек зеленикав оттенък. Майсторите изработват ракиените бурета без долна врана и канелка. Пробата трябва да не се взема от една височина тъй като оцветяването е различно. Ракията извлича от дървесината танини и др. ароматни вещества, които с времето на използване намаляват. Това налага всяко следващо зареждане да е за по-голям срок. Ако не се контролира, при по-дълъг престой се извличат много танини и ракията става постепенно като уиски, коняк и накрая като черно кафе със силно горчив и неприятен вкус и негодна за пиене. Оправя се единствено с преварка. Като я докарате на цвят налейте в стъклени бутилки и заредете бурето с нова доза. Алкохолните градуси в бурето не намаляват, намалява само количеството, което пие бурето. Новото буре пие повече, като разхода постепенно намалява. Обгаряне и остъргване се прави на стари бурета, като целта е да се отнеме горния слой от дъските и да се осъществи контакт с по-вътрешен слой, в който се предполага, че още има багрилни вещества. Това е временно решение и икономисване на закупуване на ново буре, т.е майка на мизерията и не се препоръчва. В буре за ракия не се поставя вино и обратно.
Hoвoceлckи - майстор
Гога от Грудово, задалият въпроса, типично в свой стил, не поднася коректно питането си - в случая - от какъв материал е бурето. Вероятно трябва да подразбираме - дъб. А може би не? Ако е обгорено, е едно ако не е - друго. Как да бил разбрал ... Може би ако беше написал, че продалият му го не е между живите или просто няма обратна връзка с него (щото мангалът ... не му е оставил такава) щяхме да бъдем по-съпричастни, ма - на, не е! Не, че не е получил принципно логичния отговор "слагаш ракия и наблюдаваш". Ма той си е такъв - не размишлява над неустройващите го на първо четене мнения :wink:
Гост - специалист
Hoвoceлckи написа:
задалият въпроса, типично в свой стил, не поднася коректно питането си - в случая - от какъв материал е бурето.
Типично в твой стил пишеш, преди да си прочел.
написал съм го в заглавието на темата: "Как да обработя ДЪБОВО буренце за ракия?
От какъв ли материал е дъбовото буре??? :?
От мангали не купувам нищо. Купих го през weekend-а, като ходих на почивка извън София, та нямам възможност скоро да ходя пак там, за да питам за други подробности. Като го купувах- попитах за материала само. Не се сетих за друго.
Единственото което мога да добавя след обстойният пост на колегата е водата с която се мие бурето да е студена и бурето никога да не се оставя празно! В него винаги трябва да има два три литра ракия. Буретата които се обгарят от вътре по принцип са за уиски. Ракиеното не би трябвало да е обгорено.
Sagittarius63 - специалист
Няма необгорено буре.Иначе няма как да се огънат дъгите.По-нагоре са изредени стъпките за използуване на бурето,първото зареждане максимум месец и половина,защото се насища с много танини и става направо кафява.Задължително редовно опитване за да не я прекарате.След всяко ново зареждане времето за отлежаване се удължава и цвета вече не е толкова силен.Добре е да зареждате ракията на висок градус и след преценка на пивкостта да се разреди до определените градуси на които я консумирате.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Как да обработя дъбово буренце за ракия?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: