• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
gogo7777 - майстор
Ами сипвай ракията тогава.....да не забравиш да споделиш после кво е станало с пущината :lol:
crez - майстор
Гого престани да подвеждаш човека, гледай си заварките, там ти е силата.Вслушвай се в хората които са учили за това.
Ст. н. с. I ст. д-р ДИМИТЪР ЦАКОВ - дългогодишен директор на Института по винарска промишленост в София пише в неговата книга "Производство на домашни вина и ракии"
Прикачен файл:
120626z.jpg
120626z.jpg (10.1 KиБ) Видяна 3031 пъти
Обработване на нови дървени съдове (бурета)
Първо, бурето се напълва с вода, която през първите 4 дни се сменя през ден, а през следващите през два дни. Продължителността на тази обработка трае нормално 10÷12 дни. След това в зависимост от обема на бурето в него се наливат 1-2 кофи гореща вода. Бурето се затапва плътно с дървена тапа, която се начуква и се търкаля в продължение на 20 минути като се обръща и на дъната така, че горещата вода да облива цялата вътрешна повърхност. На следващия ден водата се излива и отново се налива
гореща вода. Тази обработка се повтаря, докато водата, която се излива, е бистра, безцветна, без мирис и вкус. Тогава бурето се изплаква със студена вода и е готово за ползване. Независимо от тази обработка ракията не бива да отлежава дълго време,
защото има опасност да поеме голямо количество екстрактни вещества, да получи груб вкус и интензивен не характерен за ракия цвят. Това налага по време на съхранението периодично (един път в месеца) да се взема средна проба и се опитва на вкус. Когато
вкусът е станал мек и хармоничен, букетът приятен и цветът светло- до златистожълт, ракията се изважда от бурето и се налива в бутилки. В зависимост от обема на бурето, качеството на дъгите, температурата и влажността на въздуха в помещението, където се съхранява ракията, намалява както обемът, така иалкохолният градус (средногодишно от 2 до 4 процента).
gogo7777 - майстор
Тоя ст. н. с. вероятно е стажувал при П. Досев. За разлика от твоя човек, моя не е търкалял бурета пълни с вода през два дена. Сигурно му е било трудоемко в правителствените изби. Аз ви казвам какво съм чул от него, а пък вие си преценявайте. Моите бурета са отработени така и в тях има елексири. Много тонове алкохол съм дестилирал и съм се понаучил :wink:
crez - майстор
gogo7777 написа:
Тоя ст. н. с. вероятно е стажувал при П. Досев. За разлика от твоя човек, моя не е търкалял бурета пълни с вода през два дена. Сигурно му е било трудоемко в правителствените изби. Аз ви казвам какво съм чул от него, а пък вие си преценявайте. Моите бурета са отработени така и в тях има елексири. Много тонове алкохол съм дестилирал и съм се понаучил :wink:
Гого, пак ти казвам като пишеш нещо помисли. Давай съвети за заварки,там се вслушвам,знаеш си занаята. Първо,в нито една правителствена изба не се е ПРАВЕЛО вино,(единствено в избата в Евсиноград, но това е друго,само дето изба Евксиноград се е правила само бели вина)то се правеше в региналните вимпроми (според сортовете грозде) под специално наблюдение и след това бъчвите,бутилките(в зависимост от поръчката)се пращаха в резиденциите.Второ,това което ти е казал и той не го е правил защото никога не е обработвал бъчви,полечавал ги е пълни.Представям си какъв "елексир" ще ми наточиш от необработена ново буре с дъх на пушек, чернилка и кисел паток.
gogo7777 - майстор
Не се е правило, съхранявали са се вина и ракии, както и на екстракти....дори на колекционерите :wink:
Пак казвам...предавам това, което съм чул от истински експерт. Защо вино, а не направо ракия аз не знам :-D И няма как да го питам отново :|
vrangelov - специалист
@gogo7777, ти как точно си обработваш бурето, преди да го напълниш с ракия? Опиши го по-подробно, моля!
crez - майстор
gogo7777 написа:
Аз знам, че в ново буре ракия не се сипва. Ако пък е належащо то се обработва първо със слаба ракия /паток/ за няколко дни и след това се налива "оригиналната" ракия. Класиката обаче е поне една година в бурето да е имало винена ферментация. Не претендирам, че е така, но това съм го чувал от най-добрият ни дегустатор от преди милениума Моите бурета са отработени така и в тях има елексири. Много тонове алкохол съм дестилирал и съм се понаучил
Ето той си го е написъл. Така си обработва буретата за ракия
vrangelov - специалист
На мен не ми става ясно със слаба ракия ли или с вино го прави. Ако е с вино с какво, ако е със слаба ракия каква. Между слаба ракия и патока има доста разлика.

P.S. Благодарности за цитата!
plamen6703 - майстор
Има разлика между слаба ракия и патоки!
И в двата случая става дума все за слаба ракия, но при патоки става дума за некачествена ракия /негодна за целта/ Необходимо е да се разреди нормална ракия годна за пиене до към 20-30 градуса, да се налее в добре измитото преди това с топла вода и сода буре, да постои докато бурето поеме част от нея и след това да си налива ракията, която иска да прекара през бурето и да си я пие със здраве.
От толкова години го правя това упражнение и всичко е ОК.
Ракия за дълго време не държа в буре, за целта ползвам стъклени дамаджани с оплетка да не стане беля, ако се чукне някъде.
Djack - специалист
crez написа:
..............Бурето се затапва плътно с дървена тапа, която се начуква.......
Всичко друго е добре, само тая грешка не я правете! Веднъж начуках - и то лекичко тапата на бурето и после не можах да я махна близо месец! ;) Вече мислех да я режа до нула и да я разпробивам! Накрая с тръбния ключ стана работата, ама на тапата и се такова мамата! Когато се намокри тапата (особено) с топла вода се раздува много, отделно и дупката "шупва" и се "затваря и тя леко и става една......! Когато двете (дупката и тапата) са напаснати добре под конус - няма вадене! Ако все пак решите да го правите, леко парафинирайте тапата предварително да се импрегнира! :partyman:
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10

Тема "Как да обработя дъбово буренце за ракия?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: