Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
tarlyo - специалист
lov написа:
А ако е много натоварена можеш дори спокойно да си я направиш от алуминий а прозореца да е ПВЦ.
Никога. Не можеш да свържеш ПВЦ и АЛ в един вратопрозорец.

Отваряне към стъпала е изключително опасно. Отваряй вратата навън, и я направи с крило врата. Ако имаш достъп до прозореца, сложи там едно отваряемо с комарник, както ти предложиха. Ако нямаш достъп (прозореца е над другото рамо на стълбите) и аз смятам, че един плъзгащ комарник е решението. Но тогава монтажа на дограмата трябва да е на една повърхнина със стената и подмазването е проблем. Не слагай отваряемо във вратата, ако ще се използва твърде често. Или поне да е малко прозорче, около h=50см.
lov - майстор
tarlyo написа:
lov написа:
А ако е много натоварена можеш дори спокойно да си я направиш от алуминий а прозореца да е ПВЦ.
Никога. Не можеш да свържеш ПВЦ и АЛ в един вратопрозорец.
Моля без такива твърди компетентни мнения. Аз като го твърдя това значи не само съм го чувал а и виждал всичките ми на къщата са направени по този начин. И ако не се вгледаш много обстойно няма да се усетиш дори че са от различни материали.
Прикачен файл:
P1020194.JPG
Вратата е алуминий с термомост а прозореца ПВЦ

Ако държиш като ходя следващия път мога да ти направя детайлни снимки на сглобката. Дори точно на тази беше голямо чуденето дали да не се отваря на вънка защото лятото се ползва и като директен вход през терасата. Само трябваше касата да се хване на обратно към прозореца.
djendov - специалист
Колеги, може би не съм се изразил правилно. Самостоятелен прозорец - няма. Само отвор за врата.
Под вратопрозорец, имах предвид, че са тези врати, част от ПВЦ дограмата, които се монтират за излизане към терасите.
Снимка нямам, защото съм на рейс и не мога да кача в момента. То няма много и за снимане...
Стълби- на последното стъпало трябва да се монтира врата. Отвора е само за врата, а мястото над другото рамо на стълбището е зазидано.
+ - 100лв не са проблем, въпроса е да е удобно. И на мен ми мина за ролетен комарник, но не успях да си го представя с хоризонтално плъзгане. Сега ще потърся в интернет...
Идеята за плъзгащия комарник от вътрешната страна, може би ще пречи да хвана рамото на парапета за стената. Но това е решим проблем...ще помисля и за този вариант.

Ами да...и вратата ще се отваря много, и често ще се държи отворена за проветряване. Т.е. трябва да е удобна за отваряне и същевременно трябва да има удобен за отваряне комарник. Вече твърдо съм решил - нищо няма да се отваря навътре - към стълбите.
Жена ми още не е обсъдила идеята на Чирачето с дограмаджията, но не съм сигурен как ще се съчетае постоянно отворената навътре горна част, с постоянно отварящата се навън долна част.
Hursa - майстор
Ролетния комарник със странично плъзгане изглежда добре, но не е много удобен при "затваряне". За един два пъти на ден да се дърпа, може и да става, но постоянно да се ползва, като врата, не е удобно. Но може би аз не съм попадал на качествен. Парапета мисля, може да се хване за тръба, анкерирана в последното стъпало и в тавана.
tsenkov - специалист
Плъзгаща врата + комарник на панти мисля че е добро решение.
Hursa - майстор
И това е вариант. Може би дори по-добрия. Но бюджетните плъзгащи врати не уплътняват добре, а това е важно тъй като вратата е на покрива. Тези които уплътняват - плъзгане с повдигане и др варианти - са значително по-скъпи (а и поради особеностите на монтажа върху стената и по голямата площ - допълнително ще се оскъпи).
tsenkov - специалист
пълно щастие няма.
djendov - специалист
Плъзгащата врата няма да се получи добре. Отвън ще е с около 20см топлоизолация, а от вътрешната страна няма да ми се получи добре със стъпалата и топлоизолацията.
По-скоро отваряема навън + плъзгащ комарник отвътре. Варианта и с хоризонталния ролетен комарник ми допада, но ще трябва на живо да видим - отворим и затворим да се уверим, че е удобен. 100лв отгоре не ме плашат. Току що осмислих новината, че направи-сам стъклен парапет идва към 300лв на метър, а имам 20 метра тераса, така че точно в момоента +100лв за хубав комарник въобще не ги мисля.
Колкото до варианта с прозореца и вратата, чакам жената да се чуе с човека, който ще слага дограмата. Да видим каква ще я измислят и там...
Благодаря за идеите. Помогнахте ми, както винаги!
Hursa - майстор
С плъзгаща врата може да се получи добре, мисля, но е свързано с допълнителни разходи и труд. А и след като ще слагате 20 см топлоизолация вероятно вратата ще бъде от широките 6-7 камерни профили и троен стъклопакет? (Плъзгаща врата от подобни профили отстъпва, макар и с малко по топлоизолиращите си качества – според мен. Това евентуално допълнително ще затрудни и използването на врата с отваряемо прозоречно крило на нея – според мен.) След като ще има 20 см топлоизолация на стената с врата която ще се отваря навън – вероятно трябва да монтирате вратата в слоя изолация – на планки. Така вратата ще може да се отваря на 180 градуса, а и отвореното крило няма да пречи на отвора. Монтажа в слоя изолация си има свои плюсове и минуси. Плюс е, че като цяло топлизолиращите качества на подобен монтаж са по добри – до колкото знам. Минус и то голям – вероятно не всеки монтажник го е правил, а и ще излезе по-скъп монтажа. Но все пак е врата – долната и носеща част ще легне на плочата, а не на планки – затова пък планките трябва да са стабилни, да понесат усилията от често отваряне и затваряне на сравнително тежкото крило.
Стъклен парапет и играещи деца - не винаги са добро съчетание :)
MamaMy - майстор
Нормална врата отваряща се на вън. На нея плъзгащ се надолу прозорец като на влаковете и на отвора вграден комарник. :-D

Тема "Вратопрозорец - отваряне към стълбище?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: