Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
djendov - специалист
Хурса, благодаря за съвета. Всъщност няма да го правя така. Вратата ще е монтирана като дограмата на цялата къща - във външната равнина на зида. Твоята идея с планки и т.н. ще е много трудно приложима при мен. Първо, вече правят хидроизолацията на терасата. Обърнат покрив с ТПО мембрана. Второ, най вероятно топлоизолацията ще се прави другата година, че ще искам хубаво да изсъхнат мазилките и замазките преди да я сложа, а може и да не сваря преди тази зима. А и може наистина да се случи така, че да се учат на моята врата :)

Идеята с прозореца, който се плъзга вертикално(като на влаковете) май е на дневен ред. Все още чакам жена ми и дограмаджията да обсъдят вариантите. Може би, най-добре ще е плъзгащ комарник от вътрешната страна(или ролетен, ако сме доволни от движението)..

А за парапетите, не се притеснявам.Триплекс със закалено стъкло 8.8.1. Мисля, че избрах много хубави подови захвати, даже ще стане доста по-здраво от някой паянтови алуминиеви парапети, на които съм попадал. Особено и с ръкохватка, която ще сложа отгоре. Дори и да го счупят, не е опасно, а за подмяната...ще подменям. Да са живи и здрави да играят, счупеното се оправя :)
Hursa - майстор
Не, не са съвети :), само голи разсъждения – само спец може да дава съвети. Ако се монтира сега вратата, а после изолацията, особено 20 см, мисля че няма как да се направи да се отваря вратата на 180 градуса. В най добрия случай, със известни компромиси ще се отваря на малко над 90 градуса, а това значи, че крилото ще пречи малко на светлия отвор, когато е отворено – колкото по дебело, толкова повече. Може би може в топлоизолацията да се остави широка ниша която да поеме крилото - отворено на 180 градуса. Това ще предпазва крилото от дъжд и вятър (най вече - уплътненията и стъклопакета или стъклопакетите), както зимата така и лятото, дори ако се остави отворено, няма да има нужда и от козирка. Дори малко ще се подобри осветеността - че вратата - прозорец иначе ще бъде като в амбразура. Но това означава, че там на стената, зад крилото - няма или ще има тънка изолация. Вероятно ще е добре тогава да се направи и цялостна вътрешна изолация на тази стена с вратата – така вътрешната и външната изолации ще се препокриват – и ще се компенсират недостатъците. Но дали ще изглежда добре такъв вариант, не знам. Може да обмислите пак и варианта с плъзгаща врата, тогава външната изолация няма да пречи и ще е без значение кога ще се поставя.
За идеята с вертикално отваряне, като прозорец на част от крилото. Във влака прозореца е с тънка алуминиева рамка, с тънки направляващи. При вас ще е ПВЦ с двоен, може би дори троен стъклопакет. Касата на вратата, както и крилото ще трябва да е над 120 мм дори, ако се използват 60 мм профили. А ако използвате високоефективни дебели профили ще трябва да е 180 - 200 мм. Това за да се осигури вертикалния ход на отваряемата част в направляващите. Цялото крило с тези допълнителни конструкции - направляващи, ролки, механизми за вдигане / спускане и фиксиране на сравнително тежката отваряема част – ще стане много тежко. А и ще има допълнителни не много ефективни уплътнения. И най-вече мисля, че подобни профили за да се реализира такава идея няма да намерите.
djendov - специалист
В интерес на истината, не съм виждал, но като се зачета в обяснението ти за плъзгащия вертикално прозорец, може би наистина ще стане много дебело. Плъзгаща врата (или поне тези, които съм виждал) не оплътняват добре. Най-вероятно са измислени някакви механизми, но няма ли да са за сметка на по-сложното отваряне и затваряне? Мисля, че ролетния комарник (ако е плавно и лесно отварянето и затварянето му) пък ако ли не, то плъзгащ комарник от вътрешната страна, ще е най-удобно. Вратата знам, че няма да мога да отварям на 180 градуса, но не ми и трябва. При отворено положение (90-100-110 градуса) ще я заклинвам, или в долната част, или с някакъв механизъм, ако има такива.
Зад вратата е около метър до парапетя и няма да загубя използваемо място.

А и май ще правим и стълбищните парапети от стъкло, така че не ми е проблем да го свърша на 10см преди стената, че да се плъзга един комарник отвътре. Както правя и в другите си теми, ще кача снимки и цени като изберем някой от вариантите.
Благодарности за отделеното внимание, колеги!
Chefo77 - майстор
Въпрос с предложение - кой казва, че комарникът трябва да е отвън? Ако вратата си се отваря навън, а комарникът е на панти от вътрешната страна, какъв би бил проблемът?
djendov - специалист
Да, комарника е много по лек от вратата, но според мен би създал същото неудобство както и вратата. Проиграх го с вратите тук, чертах стълби, прикляках, отварях, затварях...за възрастен човек не е голям проблема. Но за малки деца според мен е опасно.
djendov - специалист
Да, комарника е много по лек от вратата, но според мен би създал същото неудобство както и вратата. Проиграх го с вратите тук, чертах стълби, прикляках, отварях, затварях...за възрастен човек не е голям проблема. Но за малки деца според мен е опасно.
radius - майстор
По-добре да се отваря навън комарника. Най-малкото като се накачули с мераклии да влязат и се отваря навътре, директно ги пускаш, а ако се отваря навън не е така.
miliad - майстор
Плъзгaщa се врaтa вгрaденa в стенaтa +плъзгaщ комaрник. Имa aлуминиеви системи с прекъснaт термомост, имa и ПВЦ.
Hursa - майстор
Ако не се отваря вратата на 180 гр може би ще бъде малко неудобно и ще изглежда малко по зле. (Но пък ще бъде относително най-евтино и лесно изпълнимо.)
В такъв случай може би плъзгаща врата отвътре ще бъде по-удобно и по-добре ще изглежда, монтажа ще бъде малко по-сложен и т. н. обръщане отвътре за да изглежда добре ще бъде по-скъпо и трудоемко. Комарника в такъв случай, до колкото знам се монтира на тънки специализирани за такива цели релси паралелни на основните (има си готови профили, в зависимост от избрания модел на системата) – може би ще бъде по добре отвътре за да се движи вратата плътно покрай стената. На стената се монтира и специално уплътнение което уплътнява задната част на затвореното крило. За накацалите гадини – щатно си има уплътнение-четка (в случая вероятно ще се монтира на крилото) която ги гони (или обира) при отваряне. Уплътнението на добрите (относително, но и скъпи) модели плъзгащи врати може да се сравни с уплътнението на стандартна ПВЦ врата с две уплътнения – според мен. (Но отстъпва на уплътненията на по-високоефективните по отношение на топлоизолацията профили.) Затварянето/отварянето с едновременно уплътняване/разуплътняване се усложнява значително – но това „само” вдига цената – за потребителя отварянето не е по-сложно, поне до колкото съм се интересувал.
Още по-добър вариант за вас може да се окаже плъзгащата врата да е в изолацията – по-точно между същинската стена и изолацията. Така ще изглежда най-добре, вероятно. Самия монтаж на вратата няма да е много по-сложен от стандартен, защото касата с направляващите ще лежи на плочата на покрива. Обръщането ще се направи с изолацията. По сложно ще е да се оформи джоб в топлоизолацията за рамката и отварящото се крило – някаква самоносеща конструкция наподобие преградна стена – може би. Комарника също плъзгащ паралелно на вратата и в същия джоб. Недостатък ще е и намалената изолация в участъка на джоба – там изолацията вероятно ще е около 10 см.
Все пак аз бих предпочел отварящо се навън на 180 гр крило – доста по-просто, малко по-надеждно, може да се изпълни от високоефективни профили с един „троен” стъклопакет. Малко повече средства ще трябва да се вложат в изолацията за да се получи висока ефективността на изолация по цялата стена. И може да не изглежда толкова добре (елегантно :) ), като цяло – по сравнение с плъзгаща врата.

Тема "Вратопрозорец - отваряне към стълбище?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: