Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
kGitsov - специалист
Здравейте,

предстои ми закупуване на панелно апартаментче 85кв м.
Искам да направя преустройство за да изнеса големия хол като самостоятелна дневна (кухня + дневна), тъй като с жена ми не сме кулинари и не се вихрим, съответно и не ни трябва самостоятелна стая за това.
За да изведем канализацията обаче трябва да пресечем коридора и с наклона ми идва малко екстремно завишаване на нивото в апартамента
Обмислям идеята да компенсирам в стаите денивалацията с ОСБ, но максималния размер е 22мм, дали е възможно да вкопая малко тръбата за мръсна вода, за да минимизирам вдигането в коридора. Целта ми е да избегна стъпалата и разликите в нивата. Коридорът е широк 1,2м и трябва да мина перпендикулярно през него с поне 7% наклон на ф50, за да отведа мръсната вода в малката тоалетна. Колко мога да копая в плочата и дали въобще е добра практика, защото ако питам бай мангал, ще копа до съседа :D

Отделно тъй като апартамента е външен от едната страна (за щастие юг) и за още по-голямо щастие навремето е направена изолация по цялата височина на блока, защото е имало реклама, но мисля да направя на тези стени (две спални) гипс-картон + каменна вата 5 см
Това да ли е добра стратегия? Въобще дали е подходящо да се прави изолация от двете страни. Целта ми е да минимизирам загубите от външните стени зимно време. Освен загубите мисля че ще си помогна с инсталацията и реално на тези стени ще трябва да прекарвам кабели за контакти, което ще ме улесни, да не копая въобще. За другите стаи обмислям да вкопая малко кабелите в бетона, което не ме радва, но иначе трябва да изправям всички стени след това, при това доста сериозно.

Другата промяна, която смятам да направя е да разширя светлия отвор на прозорците във вертикала, според мен няма да имам проблем да сляза 20 см, за да ми влиза повече светлина, защото сегашните прозорци са 130см и спалните са леко тъмни. (въпреки изток и запад изложението) Възможно ли е да е проблем да разширявам в хоризонтала? Според мен докато не пипам трегера над прозореца, не би следвало да е проблем за конструкцията?

Последно искам да попитам, тъй като е имало проблем с покрива преди време и е оправен, има тук там следи от течове, но нищо сериозно. Добра стратегия ли е да опаковам таваните с картон, като така ще си реша и проблема с инсталациите по тавана и мога да добавя каменна вата?


Благодаря!:?
bat_danio - специалист
Защо 7 процента наклон..от къде го взе това число. Относно картона ако няма течове вече може на тавана на стените стеснява и без това ''просторните'' стаи и ако има читава външна по добре е външна. Кабелите не са ли ви в подовата замазка защо ще копаеш стени?

Тема "Ремонт на жилище с няколко проблема за решаване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: