Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
miliad - майстор
Профили на 76 мм бол. Това се налага на пазара като по достъпно и надеждно от 88 сериите. И имаш около 1,1-1,3 коефицент на профила.
Hursa - майстор
baha написа:
...с аргон стойността и на двете е 1.1 W/(M2/K)...
Много не вярвайте на тези числа. Както и на калкулатора. Те са за сравнение на различни стъклопакети (а и за реклама), но като числа са (силно) занижени. Смята се, че стъклопакета е "безкрайно" голям, т. е. пренебрегват се повишените загуби по периферията, а те съвсем не са малки. Приемат се някакви идеални условия, на практика такива може би няма да получите. Например, ако в помещението работи отоплително тяло - то ще раздвижва въздуха в помещението по интензивно - и цифрите вече ще са по-големи. Ако навън има вятър отклонението ще е много по-голямо. Ако навън вали и пръска на стъклото - също. (Самото конвективно обтичане на стените ще дава отклонение от разчетените стойности. Ако влажността е по голяма от заложената в разчетите - също.) Изчислени са при сравнително високи температури - а това занижава резултата значително. Ако за топлоизолацията можем да приемем, че топлоизолационите и качества се изменят слабо с температурата и да не отчитаме тази температурна зависимост, то при стъклопакета температурната зависимост на изолационите му качества е значителна и с понижаване на температурата се понижават.
Мисля, че при реални условия разликата между двойния и тройния стъклопакет ще бъде малко по голяма. Но нека да е тези 0.3 W/(m^2*K) (при Ug 1.1 за "двойния"). Това означава, че през тройния стъклопакет - топлинния поток ще е с 37.5% по малък, т. е. ще имаме през стъклопакета 37.5% по малки топлинни загуби. Съответно значително по-малка вероятност за образуване на конденз по стъклопакета. Например за да получим такова снижение на топлозагубите в проценти през стените - трябва вместо от зид 25 см - да са 38 см (или вместо изолация от 5 см стиропор, да положим около 7 - 7.5 см).
А трябва да се има предвид, че топлинните загуби през прозорците изчислени на единица площ в пъти превъзхождат топлините загуби през стени и тавани, дори през пода. Така, че подобряването на топлоизолационите им качества се отразява най-чувствително на снижаването на общите топлинни загуби.
Не, че убеждавам някой да слага троен или дори четворен стъклопакет :), все пак няма аз да го плащам, нито ще живея в дома, който ще се "остъклява" :) .
preslav - майстор
Предварително се извинявам, че нямах време и желание да изчета цялата тема.
Не съм майстор, а ползвател на комбинация от троен стъклопакет с обикновени стъкла и двоен с незапомнен дистанционер, вероятно масовия 24 мм.
Ситуацията е, че в една и съща стая неотваряемите прозорци са с троен стъклопакет, а вратата с двоен - сутрин всичкия конденз е на вратата, а на другите прозорци има само ивичка конденз с дебелината на дистанционера. Изводите всеки да си прави сам, но двоен стъклопакет няма никога повече да сложа, ако ще не с Ка ами с Ми стъкло да е.
Единствения недостатък на тройния е, че е по-тежък т.е. трябва да се вземе предвид отваряемите части. Нямам навика да помня цени, но тройния стъклопакет с обикновени стъкла излиза с милимундери по-скъп от двойния със специални стъкла, ама специалните се драскат, а и колко са специални никой не знае, да не говорим за нулевата гаранция, че между стъклата има аргон или някакъв друг благороден газ.
Крайното решение си е твое, но ако се спреш на троен пакет ще ме споменаваш един ден.
Ако имах възможност (не говоря за финансова, а за достъп до стъклата) щях да си направя дограма по стар стил, външните се отварят навън, вътрешните навътре, а помежу им една гора разстояние на пук на всичките конвективни теории.
miliad - майстор
" Много не вярвайте на тези числа. Както и на калкулатора. Те са за сравнение на различни стъклопакети (а и за реклама), но като числа са (силно) занижени"
Не знам дали си разгледал детайлно калкулатора, но той е с възможност за разпечатване на декларация за съответствие на продукта, включително и на български език.Посочени са стандартите които се ползват за изчисление, посочени са и размерите на стъклопакета, ползвани за база на изчисленията: glazings which are 1,23 by 1,48m . Имаш и опция за изчисляване на показанията за прозорец.
naB4o - специалист
Моите стъклопакети бяха изработени от следващата фирма. Първоначално не се интересувах от къде ще са ми джамовете, но след това се позаинтересовах малко и попаднах на следните техни декларации.
http://www.staklopaket.com/help4.php
Тук може да се сравнят лабораторните измервания на конкретния производител. Другото което е, факта че не може да знаеш дали има аргон, но съм чувал че с времето той си се изпарява. А относно драскаемостта на покритията, те са от вътрешната страна на пакета и няма да се наранят, освен ако не се счупи пакета, или ако е изработен грешно. А дали са специални си има описани тестове.
preslav - майстор
naB4o написа:
Моите стъклопакети бяха изработени от следващата фирма. Първоначално не се интересувах от къде ще са ми джамовете, но след това се позаинтересовах малко и попаднах на следните техни декларации.
http://www.staklopaket.com/help4.php
Тук може да се сравнят лабораторните измервания на конкретния производител. Другото което е, факта че не може да знаеш дали има аргон, но съм чувал че с времето той си се изпарява. А относно драскаемостта на покритията, те са от вътрешната страна на пакета и няма да се наранят, освен ако не се счупи пакета, или ако е изработен грешно. А дали са специални си има описани тестове.
Виждам, че част от репликите ти са адресирани до мен и се чувствам длъжен да отговоря - вероятно не на всичките ти въпроси.
Първото е, че отдавна съм престанал да вярвам в горски духове - аргонът не се изпарява от пакета, а просто никога не е бил там.
Второто е, че мой бивш колега (занимаващ се от години с дограми и пакети) ми каза нещо, което ме накара да се замисля - оказва се, че по-големият проблем е не как да "уловиш" зимното слънце, а как да избегнеш лятното т.е. онези стъкла дето благодарение на покритието си не позволявали на топлото да "бяга" не са удачни за изложение, което има в съставката си ЮГ - питащият не уточнява на къде са му ориентирани джамовете, но вероятно са на ЮГ-о и нещо си, нека не му усложняваме живота с декларации на производители.
baha - напреднал
Джамовете са на изток и юг. За това съм се спрял на 4 сезона.
Защо напоследък забелязвам твърдения, че пакетите никога не се пълнят с газ? Какво им пречи на производителите, при положение, че се заплаща?
radius - майстор
baha написа:
Джамовете са на изток и юг. За това съм се спрял на 4 сезона.
И тук си се объркал нелеко, но кой съм аз да те съветвам.
baha - напреднал
:lol: Ти май си опозиция на всичко, което е в нета. Може би да сложа Ка стъкло на юг и лятото да изгния?
radius - майстор
Ти май си много заблуден, но убеден. С нетското си образование.:lol:
Аз съм с К навсякъде на юг и страшно гниене е да знаеш. Обаче понеже ме е яд на теб и искам да те набутам и ти да си сложиш.

Тема "Двоен стъклопакет на 24мм или 32мм?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: