Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
baha - напреднал
Здравейте, напоследък се чудя колко дебел стъклопакет да избера. Човекът, който ще прави дограмата ми е познат и ми препоръчва 24мм тъй като камера от 14- 16мм е оптимална при двоен стъклопакет за топлопреминаване. Стъклата ще са 6мм енерджи и 4мм бяло с дистанционер 14мм. На мен ми се вижда тънък този стъклопакет, но той ми каза, че при по- голям дистанционер и камера, се получава конвекция, заради която изстиват по- бързо стъклата.
В момента съм със 70мм профил и 32мм двоен стъклопакет, който визуално изглежда абсолютно симетрично на профилите и предполагам обезшумява малко по- добре, но няма как да знам дали е по- ефективен при топлозагубите зимата и дали тази конвекция при 24мм дистанционер и камера е засилена.
В чуждестранни сайтове гледам, че изследванията за Ug 1,1 W/(M2/K) при енерджи стъкло и аргон са само при 24мм пакети и никъде не мога да намеря стойности при 28 или 32мм двойни пакети. Троен пакер не искам и няма да слагам, така че нека компетентните хора се изкажат по казуса за двойния. :?
radius - майстор
Много си категоричен в питанията си ( визирам и другото ти за керемидите), а явно малко си чел по въпроса. Ако целта е да ръкопляскаме как са ти препоръчали двоен пакет вместо троен, няма да стане.
baha - напреднал
Абсолютно не разбирам, какво е провокирало ненужния и спамерски отговор и за каква категоричност говорим, при положение, че аз не твърдя нищо и пускам две теми, върху които искам отговор от хора с практика. Още не мога да разбера, защо си мислиш че имам цел да търся аплодисменти за препоръчване на двоен пакет. :lol: Ако ти си с практика, жалко за отношението към "малко чели" като мен. =D>
Единственото категорично, което намирам в поста ми за стуклопакета е това, че не искам и няма да сложа троен пакет!
radius - майстор
Ами оттам-нататък за какви изолации говориш?!
baha - напреднал
Ако се опитваш за ми препоръчаш троен пакет с идеята, че на 32мм разликата при топлопреминаването е много над двоиния на 24мм, не виждам как ще стане. След сравняване на много таблици и в чужди сайтове, разликата м/у двоен 24мм и троен 32мм при топлопреминаване е Ug 0.2 W/(M2/K), което според мен не оправдава оскъпяването, още повече като говорим за 3 етажна къща. При обезшумяването определено има повече предимства, особено ако се наредят 4-5-6мм. Преди седмица се връщам от Сибир и да масово там бяха на тройни пакети на 32мм, макс 36мм, но имаше и места с двоини пакети на 24 и 32мм. Така, че за нашата псевдо зима последните години, не смятам че тройния пакет е оправдан. Ако няма пишеш по темата за оптимална ширина на камера при двоен пакет, тогава спри със спама!
radius - майстор
Добре,
Щом си толкова подготвен, що не действаш, не питай по форумите, че там най-много някой спамер да те налази. :x
baha - напреднал
Ако е по темата, мненията на участниците не са спам. Всичките ти мнения до момента не са по темата и са абсолютно ненужен спам. [-(

Колкото до това, колко разбирам, мненията ми се базират на проучване из нета и мнения на майстори. Причината да пиша във форума е да получа мнението на хора с практика!
Hursa - майстор
Питали сте човек с практика и той е дал своите препоръки. Аз не съм с практика, но мога долу горе да обясня теоретично основанията за конкрететен избор. Не е коректно да се говори за конвекция, защото тя в случая намалява с разтоянието между двете стъкла и ще стане "нулева" когато стъклата се "допрат". Трябва, да се говори за конвективен топлообмен. Смята се, че неговият минимум се достига при растояние между стъклата между 12 и 16 мм. Но това е условно и се отнася за "зимни" условия. Зависи какви са температурите от двете страни на стъклопакета (т. е. от средната температура на газовата среда "запълващ" стъкопакета). В арктика минимума може да бъде достигнат и при 10 мм и по малко. (Това препоръчително растояние зависи и от това с какъв газ е запълнен стъклопакета.) Обратно - за температурите, които обикновенно имаме през лятото "отвън" и "вътре" минимума ще бъде достигнат при значително по-голямо растояние между стъклата. Ако изберете по-малкото растояние, до колкото разбирам, ще имате (осреднено) малко по-добра топлоизолация зимата, малко по-лоша лятото. Малко по-лоша звукоизолация. Малко по-голяма вероятност за образуване на конденз по периферията на стъклопакета - поради използването на "по-тесен" дистанционер, даващ по-значителна топлопроводност по периферията (така, че "по-препоръчително" е да се използват от така наречените "топли" дистанционери). За съжаление пълната обосновка ще ми отнеме още доста писане :)
("Тройния" стъклопакет ще даде значително по-добра топло (а и шумо) изолация и при далече от оптималните растояния между стъклата - ако се сравнява с "двоен". До колко е" ценово" оправдано - всеки решава сам.)
Последна промяна от Hursa на вт мар 13, 2018 3:54 pm, променено общо 2 пъти.
miliad - майстор
32мм стъклопакет ти дава по добра топлоизолация с разлика от приблизително една десета. Около 2-3лв/м2 по скъп от 24мм .
По-евтино ти е / 4мм енерджи + 6ммБ/ стойностите са същите.
baha - напреднал
Ето тази информация за двоен пакет намерих в Новозеландски сайт:

"Ширината на пространството е важна и влияе върху изолационната ефективност на прозорците ви.

Ако пространството е твърде малко, студът ще премине по-лесно през двойното стъкло от едната страна към другата (проводимост).

Ако пространството е твърде голямо, тогава циркулиращите токове се поставят в двойното стъкло, което води до понижена топлинна ефективност (конвекция).

Например, 12 мм пространство осигурява 8% по-добра топлинна ефективност от 8 мм пространство (за въздушно напълнени двойни стъкла).

Пространството трябва да бъде най-малко 10 мм и не повече от 16 мм (оптималното пространство с двойно остъкляване с въздух е 14 мм и с аргонов газ е 12 мм)."
Информацията се припокрива с Британски и Холандски сайтове.

32мм действително визуално седи по- добре на 70мм профил, но при него камерата е 22мм при 6 и 4мм стъкла, и излиза, че циркулацията на газа вътре ще е по- ускорена , водейки до повече топлозагуби. Дали тази разлика от 8мм при вътрешната камера реално може да се отрази на сметките а отопление, ми е трудно да си го представя.

Тема "Двоен стъклопакет на 24мм или 32мм?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: