Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
baha - напреднал
В момента съм в процес на намиране на оптимален вариант за обновяване на покрив на вила. Покривът е на 50 години с класическите за товагава здрави керемиди, но според мен им е дошло времето за подмяна. Реално няма течове и проблеми и конструкцията не е хлътнала никъде, но къщата ще започне да се използва и ще се прави цялостен ремонт. Вече водих 2-ма майстора, като и двамата ми предлагат различните системи. Като ги попитах за класическа керемида, казаха че вече са доста тежки и не ми препоръчват на тази конструкция, а по- леките не са толкова здрави. Съответно единия ми предлага Италиански битумни керемиди с живот до 25 години, а другия ми предлага метални керемиди от Шумен с живот 50 години.
При битумните цената ми се стори висока- м/у 60- 70лв на кв/м за разкриване, чистене, слагане на ОСБ, видроизолация и битумни керемиди, при положение, че нищо няма да се пипа по конструкция и скара.
При металните все още чакам оферта, но там ще има изолация- вата. Това, в което не съм сигурен при металните е шума при дъжд. Реално под покрива/ керемидите е таванско помещение, което няма да се ползва и има плоча над етажа, в който ще се живее. Консултират ме, че шумът ще е минимален, предвид захващането на ламарините с винтове за конструкцията и PVC покритието им. Ватата също е основен фактор за шумоизолацията, а още повече, че подпокривното пространство няма да се ползва, надолу под етажите съвсем няма да се чува.
Четох писано по форумите, но ми се иска да чуя още някое мнение, на хора занимаващи се основно с покривна дейност.
preslav - майстор
Ами аз не се занимавам с покриви, просто ползвам втора зима метални керемиди и нямам забележки. Под керемидите нямам никаква изолация и скоро не планирам да слагам защото конструкцията на къщата е като при теб, подпокривно, в което не се живе, плоча над последния етаж - при силен дъжд, се чува как дъжда барабани по прозорците и площадката пред къщата, но от покрива не се чува нищо, единствено в подпокривното пространство се чува ромоленето на капките, но си мисля, че дори бих могъл да спя там. Другото, което забелязах е, че през лятото подпокривното не се напича, отдавам го на вентилационния ефект на двойната летвена скара, съмнявам се, че при битумните боклуци подпокривното ще е като пещ. Изобщо битумните измишльотини никога не са били предмет на внимание и обсъждане при избора на покривно покритие, около нас болшинството вили и къщи са с битумни керемиди, визията им е трагична, за десетина години експлоатация няма покрив, който да не е поправян, а и битумните керемиди съвсем не са леки, особено по-качествените. По думите на майсторите старото керамично покритие е било около 5 тона, а новото ламаринено 600-700 кг. - ти си прави изводите.
Въпреки всичко, ако няма течове и други проблеми със стария покрив не бих го разбутвал, но пък и 50 години са си доста време т.е. вече може да се очакват скрити дефекти, които ще лъснат в най-неподходящия момент.
Постъпи както намериш за добре, но за шуменски керемиди не съм чувал.
baha - напреднал
Мерси за мнението! Шуменските керемиди са на Тето.
Двойната скара на какъв принцип е? Един ред за ватата и после нов за керемидите?
Чета, че е задължителна вентилацията при металните керемиди, за да се ибегне влага и гниене на дървесината.
Иначе покрива тече на 2- 3 места, които могат да се пооправят, но 50 години не са малко и ми се иска да го обновя, при положение, че къщата ще започне да си се използва. Основното ми притеснение при металния покрив е шумът, но вече от няколко места ми потвърждават, че шумът е леко завишен в сравнение с този при керемидите и монтажът и ватата са другите основни елементи.
Относно температурата лятото, метала се напича бързо, но и изстива бързо, а като има и читава вентилация, подпокривното няма да ври. Още чакам оферта за изработката, но май се отказах от битумните, чувайки как постоянно искат ремонти, едва ли не по- често от класическата керемида.
шоп - майстор
Моя покрив е с метални керемиди на Тето.

На цялата мансарда от 100м2 се живее. Щум няма, но имам между 40 и 70 см вата навсякаде:-)

Камък ми падна от сърцето след като свалих над 5 тона цигли от покрива. Сега е леко и красиво:-)

П.П. Дано уцелите майстори. Малко бригади и фирми в БГ умеят този занаят.
baha - напреднал
Ехее, 40- 70см или мм? Ако е сантиметра, не мога да си го представя :D
За момента тези, които ми предлагат Тето се занимават само с него, така че вероятно са в час.
шоп - майстор
сантиметра написъл съм дименсията.

Вижте няколко завършени техни обекта.
preslav - майстор
С "шоп" сте градски, взимаш едно печено прасенце и дамаджанка вино, ако не те пусне в къщи обикаляш и оглеждаш покрива му - убеден съм, че няма да забележиш разлика с покривите направени с цигли (говоря за визията).
Двойната летвена скара не я мисли, тези които знаят как се поставя такъв покрив няма да рискуват да ти го поставят по друг начин, ако питаш от любопитство ще ти кача снимки, на които се вижда скарата, тя е НАД дъсчената обшивка, а ватите са ПОД нея, но в твоя случай ще ти е напълно излишна, а ако прецениш винаги може да се добави на по-късен етап.
Сега ти е важно да инвестираш в покривната конструкция, че и при мен течеше само тук-там, а като се разкри покрива се оказа, че трябва всички греди да се дублират и цялата ламперия да се смени - да не изпадам в подробности, но всичко беше гнило и разхлопано.
Колкото до битумните керемиди - имам скромни наблюдения, че карат половината на времето, което изкарват керамичните, за естетика изобщо няма да говоря.
Чираче - майстор
Моя покрив пък е с покривни термопанели. Много хора тук ми се присмиват. Защото не са в час. Аз знам, че и внуците на внуците ми няма да имат нужда от някакъв ремонт на покрив. Направил съм така, че покрива да не се вижда от страни. А и никога не ми е бил приоритет визията. За мен е важна здравината и надеждността.
Keresteliev - специалист
шоп написа:
сантиметра написъл съм дименсията.

....
70 САНТИМРТРА вата?

:?
п. п. Това колко ти отне от полезния обем?


п.п.п. Икономически как ти се връзва с икономията?

:?
baha - напреднал
В тоя ред на мисли, някой може ли да ми препоръча читава бригада за покрива. Попадам на само на хора, които нямат кинтите за нищо и ми обявяват абсурдни цени. А малко се съмнявам в работата на Самоковските субекти. Свързах се е с препоръчани от сайта изпълнители и чакам оферти, но ако имате хора за покрив и топлоизолация, от които сте доволни, моля да споделите. Става въпрос за София/ Панчарево.

Тема "Битумни или метални керемиди за къща над София?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: