Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
шоп - майстор
Keresteliev написа:
Това колко ти отне от полезния обем?


п.п.п. Икономически как ти се връзва с икономията?
Нищо не е отнело, от плочата до билната бетонна греда имаш почти 4 метра.

Много добре се отразята....топлото бяга нагоре:-)
Купуваш наедро заради отстъпката, продаваш половината и твоето е почти без пари....то ватата не е скъпа. Топлото е скъпо:-)
baha написа:
В тоя ред на мисли, някой може ли да ми препоръча читава бригада за покрива. Попадам на само на хора, които нямат кинтите за нищо и ми обявяват абсурдни цени.
То читавите фирми и бригади са заети за една година напред. И не взимат евтино, но второто се преглъща, ако всико е пефектно направено.
Аз се доверих на фирма препоръчана ми от Вадим Вадимов.
preslav - майстор
baha написа:
В тоя ред на мисли, някой може ли да ми препоръча читава бригада за покрива. ...
В този ред на мисли мога само да ти дам ориентир, че демонтаж на стария покрив (без извозване), монтаж на новия (нови греди, нова дъсчена обшивка, мембрана, двойна летвена скара, под и над улучни поли, фронтони, мрежа против птици, мрежа против насекоми, Бохемит, керемиди и обшиване на комин) за 65 квдрата са малко под 10 000 лв. и една седмица работа.
Ще уточня, че тръгнахме с оферта за по-малко от 6 000 лв. но като видяхме състоянието на покрива преценихме, че всичко се прави сега или никога - подготви се за изненади и не икономисвай от нещо, което би трябвало да ти служи поне още 50 години.
Уважавам мненията на Шоп, но не бих инвестирал в толкова дебела вата, ватата я подбираш според размера на гредите, така или иначе гредите ще ги скриеш с нещо (ако изобщо искаш да ги криеш) - стандартно ще имаш 10 см. които са ти предостатъчни. Аз съм взел друго решение (но това си е мое виждане), ще "налепя" 5 см. "фибран" върху плочата, а дали подпокривното е топло не ме интересува. Уточнявам, че случаите са различни, при мен и теб не се планира подпокривното да е място за живеене, а явно Шопа си живее там под звездите.
Christo - майстор
Фирма Тето се намира в София и произвежда керемидите си там. http://teto.bg/ На сайта им има галерия от покриви, чертежи, инструкция за монтаж, адрес за контакти и т.н. Сигурно може и читави монтажници да препоръчат. Относно конструкцията: По света масово се ползват талпи 20Х5 сантиметра сложени на ребро и между ребрата запълнено с вата. Изолация от 30 и повече сантиметра е нещо нормално за покрив. Тука слагаме ребра 8Х8 или 10Х10, защото качествен дървен материал липсва или е рядкост. Ако питаш за слепени греди, или за дължина над 4 метра по складовете, гледат като паднали от Марс. Относно дебелината на изолацията мъчително и с големи колебания преминаваме от 5 на 7 сантиметра.....Между другото, трудът малко зависи от дебелината на изолацията и е най-съществената част от цената на ремонта.
mury - напреднал
Да извадя от прахта поредната тема :-D :-D :-D Предстои ми ремонт на покрива на вилата,все още се чудя дали да сменям керемидите,майсторите ми казаха,че са 30 годишни,доста ще се изпочупят и няма да намерим същите. Започнах да се оглеждам в металните керемиди,по-точно румънските Билка. Преди 1 година се мотахме по Карпатите, Брашов и околоността,там 90 % от къщите са с такива керемиди,все пак и фабриката е там. Цената ми се струва добра,но все пак искам да чуя отзиви от реални ползватели,като цяло на метални керемиди,няма значение какви. :wink: :wink: :wink: Сега научавам за фирма Тето,та даже са ми близо до работата.
nelina_london - специалист
Неразбрах кой от показателите на металните керемиди ви интересува по-точно?
Ако е за дълговечност,едва ли някой в БГ е слагал такива преди 30 г.Нашият покрив е с Линдаб керемиди,инсталирани преди 2 г.
Под покрива е основен мансарден етаж,изолиран с 35 см.вата.Двама от приятелите ни също си сложиха метални керемиди ,защото харесаха покрива ни.
hidrazin - майстор
пон сеп 20, 2021 5:34 pmmury написа:
…все още се чудя дали да сменям керемидите,майсторите ми казаха,че са 30 годишни,доста ще се изпочупят и няма да намерим същите.
Така са ти казали защото им е по-лесно и ще те претупат по-бързо и с по-голяма печалба.
Преди 4 години правих ремонт на покрив с керемиди слагани 70-те години на миналия век.
Покрива е някъде 120-130 квадрата.
Наложи се да подменя около 300 керемиди.
Просто единия покрив на по-ниската пристройка е правен навремето с не добре изпечени керемиди.
Част от тях бяха “изтаили” - изтънели.
Та 300 керемиди от същия модел купих по 20 стинки бройката по обява в нета - 60 кинта + 20 за транспорт.
Керемида дето е издържала 50 години ще изкара още няколко пъти по толкова.
Та те така.
Металните керемиди основно изглеждат … ЕВТИНО.
Но ти си решаваш де. Успех!
:partyman:
mury - напреднал
    пон сеп 20, 2021 7:48 pmnelina_london написа:
    Неразбрах кой от показателите на металните керемиди ви интересува по-точно?
    Ако е за дълговечност,едва ли някой в БГ е слагал такива преди 30 г.Нашият покрив е с Линдаб керемиди,инсталирани преди 2 г.
    Под покрива е основен мансарден етаж,изолиран с 35 см.вата.Двама от приятелите ни също си сложиха метални керемиди ,защото харесаха покрива ни.
    Aз основните показатели и предимства си ги знам,идеята е за цялостно мнение. На гланцовите дават 15 години гаранция примерно,на матовите 30,ама цената е по 1.5,дали си заслужава ? Марки и модели също може да се споделят,ако трябва на л.с.,да няма сърдити модератори. Аз съм разглеждал предимно румъснките,не знам тези българските дали стават. Тези Вашите са шведски нали ?
    mury - напреднал
    пон сеп 20, 2021 8:16 pmhidrazin написа:
    пон сеп 20, 2021 5:34 pmmury написа:
    …все още се чудя дали да сменям керемидите,майсторите ми казаха,че са 30 годишни,доста ще се изпочупят и няма да намерим същите.
    Така са ти казали защото им е по-лесно и ще те претупат по-бързо и с по-голяма печалба.
    Преди 4 години правих ремонт на покрив с керемиди слагани 70-те години на миналия век.
    Покрива е някъде 120-130 квадрата.
    Наложи се да подменя около 300 керемиди.
    Просто единия покрив на по-ниската пристройка е правен навремето с не добре изпечени керемиди.
    Част от тях бяха “изтаили” - изтънели.
    Та 300 керемиди от същия модел купих по 20 стинки бройката по обява в нета - 60 кинта + 20 за транспорт.
    Керемида дето е издържала 50 години ще изкара още няколко пъти по толкова.
    Та те така.
    Металните керемиди основно изглеждат … ЕВТИНО.
    Но ти си решаваш де. Успех!
    :partyman:
    Решение не съм взел още,първоначално и аз исках да си останат старите керемиди,мен ми харсева ретро вида на покрива в различни нюанси. След огледа в събота,ще мислим за решение,просто исках мнения от директни ползватели.
    preslav - майстор
    Когато ние слагахме Линдаб, ламарината беше шведска, машините също, а самото печатане се правеше в Румъния - кое е истина, кое е търговски трикове не знам. Покривът е в експлоатация от Октомври 2016 г. и за сега нямам никакви забележки, напротив мога да кажа плюсовете - свалиха се 5 тона керемиди и кал, качиха се 600 кг. покривна система, подпокривното не е като пещ през лятото, а не съм забелязал през зимата да е по-студено от преди. Въпросът, който най-често ми се задава е "а не трака ли при дъжд" - чува се дъждът от листата на асмата, от подпрозоречните дъски, от... там от където и в обичайни случаи се чува, по обичайния начин.
    Ако сега трябва да сменям покрива, пак ще го сменя с метални керемиди и понеже не познавам другите марки и производители, пак ще е с Линдаб от по-дебелата ламарина.
    nelina_london - специалист
    Нашите са от матовите.Преди две години ,цената на 1м2 бе малко над 14лв,а колко е в момента незнам.
    Не съм съгласна,че матовите изглеждат евтино.
    Напълно споделям мнението на preslav и за шума и за решението.
    Ние сложихме и метална обшивка на стрехите.Лястовиците не я харесват и не се и опитват да свиват гнезда там.
    Има и други български метални керемиди,които мога да препоръчам ,но са в Пловдивски регион.Дебела ламарина и качествено покритие.Ще ви изпратя Л.С.

    Тема "Битумни или метални керемиди за къща над София?" | Включи се в дискусията:


    Сподели форума:

    Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

    Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: