Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Здравейте. Някой който разбира може ли да ми каже как се прави надпис на мрамор с киселина?Знам само,че ми трябва пвц фолио но до там..
torbalan - Дървен философ
Каква точно ти е идеята?
Искам да опитам да направя надгробен паметник на мой роднина защото фирмите искат суми които са непосилни за мен. За стар човек е паметника и ми казаха,че с киселина ще е най лесен вариант да опитам но не знам как става
stridata - специалист
Не може ли да се използва шаблон от фольо и да се пръсне с боя, ако е за надписа на името и годината? Мисял си, че когато няма средства е добра идея?
lov - майстор
Не се прави с киселина, а с една малко по специална песъкоструйна машина. Като за шаблон се ползва устойчиво фолио. А ако трябва да е дълбок релеф или рисунка се изчуква на ръка.
Не се бях сетил,че става само и с боя. Ще сложа фолиото ще го пръсна с спрей и трябва да стане
stridata - специалист
Само не наливай боята на един път, за да не ти сбръчка фольото, няколко ръце тъничко и като дръпне едната, тогава другата. Почисти добре камъка и поразпитай в някое авто магазинче кой спрей е най-удачен. Или пък в големине вериги. Аз бих ти препоръчал да си вземеш два спрея, единя се пръска безцветно като грунд за адхезия (продава се в автомагазините за пръскане в/у фарове, полирана неръждавейка, хром) и отгоре спрея с цвета който искаш, или черен или златен. Ако пък нямаш бюджет за спрея за адхезия, само спрей!

П.п
Най добра работа би ти свършила боя за пътна маркировка или за под, но незнам дали има на спрей?
Боята няма да издържи много така,наистина се ползва шаблон от фолио и разредена солна киселина.Лепи се шаблона,по края се прави имровизирана вана от тиксо,остатъчно фолио или нещо което да задържи водата,в тази вана изсипвате киселината и проверявате през 10тина минути дълбочината.
cvettomirr - специалист
Отиваш на режещ плотер режат ти името, като отделяш буквите само да ти остане шаблона, лепиш отгоре хартиено тиксо да го пренесеш след отлепването лепиш върху камъка чакаш са изсъхне правиш импровизирана вана от страни и наливаш по малко киселина. Плочата трябва да ти е нивелирана, изплакваш съхне пръскаш със спрей по избор и отлепяш. Ще остане лепило от фолиото и няма с какво да го махнеш пробвай със студена вода и парцалче че от слънцето като потъмнее и става страшна цигания.
Надпис върху мрамор не се прави с киселина, защото киселината дълбае но и полира дъното и не държи никаква боя след 2г, но в твоя случай ще си свършиш работа, нито пясъкоструйка е вариант само фреза, ние работим така https://m.youtube.com/watch?v=_mlqMf5HbBc
nikolson - майстор
Четейки се питам колко бюджетно ще излезе всичко? :? Ецвана табела ни струваше 30 лева.

Тема "Надпис от киселина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: