Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
emosms - специалист
Добре, няма да барам тръбите.

Как се утъпква ?

За правенето на части, не мисля да оставям фуга.
Правя до някъде, оставям го, после продължавам.
И без това не знам докъде ще ми стигне материала.
50 кг цимент и 160 кг пясък, 4 квадрата.
Много е крив пода.
В дъното е високото и ще оставя наклон към вратата, но пак ще трябва да се пълни.

Ако на места има 8 санта дебелина, направено на веднъж, много ли е??
chapara - майстор
нед авг 05, 2018 12:40 amemosms написа:
Добре, няма да барам тръбите.

Как се утъпква ?

За правенето на части, не мисля да оставям фуга.
Правя до някъде, оставям го, после продължавам.
И без това не знам докъде ще ми стигне материала.
50 кг цимент и 160 кг пясък, 4 квадрата.
Много е крив пода.
В дъното е високото и ще оставя наклон към вратата, но пак ще трябва да се пълни.

Ако на места има 8 санта дебелина, направено на веднъж, много ли е??
Казах утъпка, значи разнасяш грубо матеряла и понатъпкваш с крака, не да трамбоваш с валяк, че не можеш да я теглиш пък тогава :wink: Тя фугата ще се получи от само себе си, хубаво е да е в права линия. Правиш какво правиш, накрая слагаш легнал мастара и отрязваш с мистрията на прясно в права линия. Това което е отрязания комат го правиш рядко и заливаш ненаправената площ :wink: И 20 сантиметра да е няма значение, важен е финишния слой, който прави замазката здрава - пердашенето. При изтеглена замазка ръсиш от горе от замазката и пердашиш, така че да няма видими каверни, които в последствие стават язви. Идеята е най горния слой да е поне два пъти по уплътнен от долния слой. Успех :wink:
miliad - майстор
Aко 4 кв/м ще ги прaви нa етaпи, не ли по-добре дa нaпрaви грубa хaстaрнa зaмaзкa 3-4см под нивото и дa зaложи метaлни мaйки. Втория етaп ще е финишнaтa зaмaзкa нa цялaтa квaдрaтурa. По-тънкия слой ще стегне по-бързо зa пердaшене, a при сaмото пердaшене ще извaди мaйките. Тaкa ще мине и без фугa.
Уловкaтa е че трябвa дa сa двa последовaтелни дни
emosms - специалист
Не на 2, ами даже на 3 пъти ще го правя.
Другата неделя се надявам да свърша.

До преди обяд успях да пусна майките само.
Два часа достатъчно ли е да стегнат, за да правя замазката?

Като гледам, с изчакване 4 часа за пердашене и шпакловка, не знам ще се оправя ли до 11 вечерта.

А шпакловането с металната маламашка може ли да е непосредствено след пердашенето?

Също, по-здраво ли ще е ако ръся с теракол (финалното шпакловане с циментово мляко)?
miliad - майстор
нед авг 05, 2018 1:28 pmemosms написа:
Не на 2, ами даже на 3 пъти ще го правя.
Другата неделя се надявам да свърша.

До преди обяд успях да пусна майките само.
Два часа достатъчно ли е да стегнат, за да правя замазката?
съхненето зaвиси от влaжностa нa мaтериaлa,дебелинaтa нa мaйкaтa и количеството цимент в сместa.Може дa ускориш процесa aко нaръсиш със сух цимент. Кaто зa първи път ти препоръчвaм дa проверявяш твърдостa нa мaйкaтa с мaстaрa, aко се зaбивa в нея-рaно е. Aз когaто съм бързaл съм слaгaл ивицa нaйлон върху мaйкaтa, зa дa се плъзгa мaстaрa и дa не потъвa
Като гледам, с изчакване 4 часа за пердашене и шпакловка, не знам ще се оправя ли до 11 вечерта.
времето зa чaкaне е условно кaкто писaх по горе. Колегa горе споменa че пердaши зaедно с изтеглянето нa зaмaзкaтa. Тук си опирa до опит и ръчичкa.

А шпакловането с металната маламашка може ли да е непосредствено след пердашенето?
Дa непосредствено след пердaшенето се прaви
Също, по-здраво ли ще е ако ръся с теракол (финалното шпакловане с циментово мляко)?
Не, сaмо ще те зaтрудни
emosms - специалист
Майките бяха що годе стегнали:


Наложи се да въртя с пердашката, за да го загладя. Само с мастара не става.

Същинското пердашене с повече натиск, и шпакловането, ще го правя по-късно.
След издърпването се дере, трябва с вода и без много натиск.


Утъпкването го пропуснах. Дано не е фатално.

Днес както върви ще се къпя три пъти :supz:
emosms - специалист
И след 3 часа пак не ставаше за пердашене - дере се.
Позагладих, оправих някои вдлъбнатини, намокрих, наръсих цимент и шпакловах.

На някои места ми се стори че се образуваха като балончета, та ги натисках и минавах няколко пъти.
Цялото бая го въртях, да стане добре и да го понатисна с металната маламашка.
За гладко - стана прилично гладко. Дано е здраво.

Другата събота дали ще става за ходене отгоре?
Както хванах да го правя ба 3 части, май ще го правя 3 уикенда, да може да ходя отгоре :prayer:

Легендарно мазе ще стане.
nautilus33 - майстор
Доколко е фатално, ако майките не са съвсем пресни? Примерно ако са направени 1-2 дена преди изливането на самата замазка?
И аз като автора нямам възможност да пусна майките, да чакам да стегнат няколко часа и след това да полагам замазка, а трябва да ги правя предния ден. като става дума за две помещения- едното около 3кв.м., а другото около 9-10кв.м. и не знам дали ще успеем да ги покрием и двете за един ден, тъй като сме само двама човека.
chapara - майстор
пет май 21, 2021 4:09 pmnautilus33 написа:
Доколко е фатално, ако майките не са съвсем пресни? Примерно ако са направени 1-2 дена преди изливането на самата замазка?
И аз като автора нямам възможност да пусна майките, да чакам да стегнат няколко часа и след това да полагам замазка, а трябва да ги правя предния ден. като става дума за две помещения- едното около 3кв.м., а другото около 9-10кв.м. и не знам дали ще успеем да ги покрием и двете за един ден, тъй като сме само двама човека.
То не е нужно чак да стегнат. Майките трябва да са по плътно утъпкани и когато се тегли да не се натиска така че да се копаят от мастара. Теглиш метър и пердашиш, после пак и пак на заден ход. Ако се шпаклова се ходи по фибрани да се разпредели тежеста и да не стават стъпки. Еее ,12 квадрата от двама души се правят за 4-5 часа най много като матерялите са максимално близо.
nautilus33 - майстор
Просто няма как да ги направя същия ден, най-много предния, и за това се чудех дали да не ползвам профил 20х20мм за майки, или после трябва да ги извадя от замазката? То, материалите са отвън, до сами външната стена на едното помещение, но бетонобъркачката е от малките и бърка по една количка наведнъж. А вътре да вкарам и да бъркам на ръка, ще стане мазало като тръгна да изсипвам цимента най-вероятно.

Тема "Подова замазка - земно мокра" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: