Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
emosms - специалист
Не знам къде да постна този въпрос. За пръв път ще правя подова замазка
Четох по въпроса и се ориентирах към смес цимент-пясък 1:3.
Пода е в мазе, бетон, супер крив.

За сместа:
Бъркам го и слагам вода до консистенция земно-мокро.
По сметките, за 100 кг смес (25кг цимент, 75 кг пясък), трябват 17-18 литра вода.

При дебелина 5см нужна ли ще е армираща мрежа и каква ?

Имам въпроси по изпълнението:

1. Доколко добре трябва да обезпраша пода? Имам една стара работна прахосмукачка, нужно ли е чак толкова?
2. Някъде четох за ленти отстрани, да е отделено от стената. Но, това което правя май не е "плаваща замазка".

3. Грунд на пода - имам остатъци червено боро, за шпакловки, лепене на плочки на бетон и бяло боро, за шпакловка и латекс. Мислих да го смеся в една кофа и да намажа пода.
4. Шприц на пода, наместо грунд - с цимент, с теракол - като съм гледал, забъркват рядка смес и напръскват с метла.
- грунд, шприц или нищо не е нужно ??

5. Пердашене - да не се рони повърхността. Колко дълго след полагането се прави? Мокриш с вода, поръсваш с цимент и пердашиш с дървена маламашка?
6. Саморазливна върху циментово пясъчната - ако пердашене не е достатъчно, за да не се рони и да е здраво отгоре ??

Всякакви други съвети приемам, да не стане ронлива замазката, да не се пука, да не "прегаря" (каквото и да значи)
marian1 - майстор
Пиша ти от тел, за това ще.има грешки, дано се чете.
Половината операции ще съкратиш, ако ден преди замазката, вместо всички упражнения...за мен измислени, намокриш пода, наръсиш с цимент и с една метла хубаво обмажеш (изметеш). Така всичката прах ще вкараш в цимента, ще си направил шприц и ще си дишал и цапал по малко гадости. Успех!

Ти няма ли върху тая замазка да сложиш покритие? Ако са плочки, няма нужда, ако е ламинат, има подложка..н.е виждам смисъл
Всички други напъни са излишни.... пердашенето едновременно с подравняванвето....3 към 1 е доста силна замазка, ако я направиш добре, няма начин да се рони...стандартната замазка е 4 към 1....с тия килограми ще се смаеш...хах
emosms - специалист
От едни извадки от книга го видях. Ето тук:
- https://www.uacg.bg/filebank/att_1244.pdf
(Пример 1 Цименто-пясъчен разтвор за подови замазки)

Сметнато за 1 кубик замазка. После обърнато в тегло на материали.
Като килограми излиза 1:3,24 цимент:пясък.

Като тегло е удобно, защото ще ми докарат пясъка на торби по 20 кг.
По-лесно беше да се сметне за поръчката.


Замазката ще си стои така, гола. В мазе е.
Нищо няма да слагам отгоре, затова се притеснявам за здравината.
Дали ще има ронене, да се пердаши ли и т.н.
miliad - майстор
Мaриaн е прaв зa подготовкaтa. Зaмитaш хубaво, мокриш обилно , чaкaш мaлко плочaтa дa поеме водaтa и нaръсвaш с цимент. Зaмaзкa се полaгa нa влaжнa основa.
Пердaшенето е зaдължително при теб. Трябвa дa може дa стъпиш върху зaмaзкaтa без дa я деформирaш, но пък aко е много стегнaлa трудно ще се пердaши. Просто я следи и пробвaй, aко при зaвъртaне нa пердaшкaтa се зaбивa в зaмaзкaтa и провлaчвa много мaтериaл е рaно.
A стъкленaтa глaдкост се прaви с мистрия , след минaвaне с пердaшкaтa се ръси с цимент и овлaжнявa при необходимост и полученото циментово мляко се втривa в зaмaзкaтa до получaвaне нa необходимaтa глaдкост. Товa си е висш пилотaж в облaстa.
emosms - специалист
Мерси! Стъклена гладкост чак не съм и мислил, като шлайфан бетон.

Но не ми се ще да не се рони отгоре и да не става на ямички.
Ще се ползва за склад и като работилничка за инцидентни шлосерски работи, да пръсна/ намажа нещо с боя, такива неща.
nikolov333 - майстор
Винаги си е добре да може да се обезпраши пода или поне да не се рони при метенето.. Ако успееш да го докараш гладко с циментовото мляко е най-добре..
chapara - майстор
Освен всичко се утъпква при полагането. Тегли се един метър, пердашиш, упражнението се повтаря до свършване на помещението. Замазката се тегли по пресни майки за да няма после тема:
viewtopic.php?f=2&t=60061
Гланцира се след 4-5 часа с циментово мляко и маламашка, като се ходи по парчета от фибран :idea: :wink:
marian1 - майстор
Пааак повтарям - излишно е метенето!
Мокриш пода обилно, ръсиш с ръка цимент както едно време на село сееха, взимаш метлата и всичката гад, дето те съветват да я метеш, я омиташ и вдишваш е мокра, с метлата я обмазваш с цимента доволно и тя ти е станала шприца .... схващаш ли разликата? По малко операции и положителен ефект - нали все пак по пода не може да има това онова...
Много съм ЗА циментовото мляко, щом ще я оставиш гола замазката - ако се справиш ще имаш чудесен под
Да допълня предния колега - или ходиш по фибрана....., или по дървени летви ( мастара дори, ако е дървен ) но аз процедирам така - натъпквам замазката, изтеглям някаква част и още докато завърша към единия ъгъл, се връщам и пердаша тази част която съм положил - тя е една ръка разстояние .... не давам никой да ми стъпва по замазката до другия ден....щото много викам и фуча :-D да не кажа.... :проба:
emosms - специалист
Много лошо това с пресните майки и пердашене 4-5 часа по-късно.
Мислих да си разделям работата на порцийки и да пускам майките вечер след работа.

Изникват други въпроси:
1. Денивелацията между най-ниското и най-високото е към 8-9 см.
Може ли да напълня първо ниските места и като стегне, тогава да направя замазката?

2. За по-лесно, мислих да направя първо половината под (около 1.80 на 1.20) и после другата половина.
Проблем ли е ?

3. В дъното на мазето минават стари щрангове от парното. Блока никога не е имал парно. Проблем ли е да ги отрежа ?
Надявам се не е вързано за водопровода.
Тръбите са увити със стъклена вата, кокошарска мрежа и измазани.
chapara - майстор
съб авг 04, 2018 2:38 pmemosms написа:
Много лошо това с пресните майки и пердашене 4-5 часа по-късно.
Мислих да си разделям работата на порцийки и да пускам майките вечер след работа.

Изникват други въпроси:
1. Денивелацията между най-ниското и най-високото е към 8-9 см.
Може ли да напълня първо ниските места и като стегне, тогава да направя замазката?

Може.

2. За по-лесно, мислих да направя първо половината под (около 1.80 на 1.20) и после другата половина.
Проблем ли е ?

Може, ще е делатационна фуга.

3. В дъното на мазето минават стари щрангове от парното. Блока никога не е имал парно. Проблем ли е да ги отрежа ?
Надявам се не е вързано за водопровода.
Тръбите са увити със стъклена вата, кокошарска мрежа и измазани.
Тръбите са обща част на Етажната Собственост, не е редно да ги пипаш. А и не се знае , знаели се, може някога да влезнат в действие :wink:

Тема "Подова замазка - земно мокра" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: