Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
kozl - майстор
Подкрепям мнението да не саботираш смяната на щранговете. Ако не са в отделна ниша, а са зазидани ще се наложи да се поразбие нейде за да може да се работи по подмяната.
Преди доста години и с мъки в блока на моите родители се проведе операция смяна на щранг топла- студена вода. Обаче един отказа, че требало да се разбиват плочки, а друг щото немал е пари. Еми от вертикалата снесохме пари за тоя що немаше, ама другия се запъна като магаре на мост. И впоследствие на горния и долния етаж компенсаторни муфи, които през няколко години се ревизират и така изкъртеното и до днес стои в апартамента на родителите, в началото по нужда, а по-късно като отпадна причината за ревизиране на муфите, щото явно свикнахме с пейзажа. Иначе апартамента на отказалия заради разбиването отдавна е с други сабственици, които почнаха ремонта от щранговете и така и компенсаторните муфи отдавна ги няма. Само дупката при нас стои да припомня спомен от преди как комшия на инат с щрангова подмяна бе подминат и като резултат страдания за горния и долния. А колко и псувания па е отнесъл :?
bikerider_ - специалист
нед юни 23, 2019 7:17 amLazarGanev написа:
Ооо, ти си искал да направиш всичко, ама пусти пари все не стигат! Извинявай, ама в първия пост прозвуча така, че не искаш да ги даваш тези пари на оная "бабеса", щот ти се виждат много и като оправдание изтъкваш, че услугата не била комплексна! Няма как една и съща фирма да смени щранговете на целия блок, заедно с хоризонталните разводки на всеки апартамент, че и плочките! Самата смяна на щранговете на всички живущи едновременно и бързо (за един ден) изисква много добра организация, опит и техника и се извършва от фирми, които са се специализирали и вършат само това! Вечер като се приберат хората трябва да има вода от новия щранг, за да няма недоволни. Това изисква и много добър синхрон както в самата фирма, така и между фирмата и домоуправителя/организатора. Във всеки блок/вход има щилища, чийто собственици отсъстват и трябва да се издирят. Да се съберат пари от всички е голямо предизвикателтво за организатора, но още по-голямо предизвикателство е да се осигури достъп в един ден във всички жилища, че и фирмата да има възможност в този ден. Това е много голямо предизвикателство за този, който го организира и много нерви и загубено лично време. На този човек трябва да му се съдейства всячески, а не да му се спъва работата и някой да показва характер и се прави на мъж, като откаже да плаща! Колкото до хоризонталните разводки в апартаментите - обикновено повечето са си ги сменили, сменили са и плочките много преди 40-тата година, без да чакат някой да им организира, така че това не може да се изтъква за довод за неплащане за смяна на общия щранг! За информация ще кажа, че сумата от 140лв на щранг в апартамент е много добра, пък който има 2 щранга, ще плати 280, нормално. Ако някой иска по едно и също време да си направи и ремонта на вътрешната инсталация (и има ресурс) е нормално да си организира сам нещата, да си преговаря с майстори, да си планира разходи, отпуски и т.н., но за общия щранг тези 2х140лв трябва да си ги е планирал и заделил още преди 10-15-20 години! и да е готов да ги даде без да мрънка и на драго сърце веднага, щом настане момента!
Ама много ясно, че ще има отпор. Вчера ми звъни и вика ти кога ше дадеш пари, ние да почнем, пък ако всички не дадат, ще си го правят по нататък. Все едно първо е събрала от всички останали 13 апартамента и все едно само мен чака, а ги събира от оня ден. Я малко се разберете, наведнъж ли ще го правим всички или на 10 пъти?! Като било хубавко по твоите думи, да се прави наведнъж, но също така е хубаво да се сменят и хоризонталните отклонения, а не да се спира после водата от всеки един по отделно, за да го прави, когато му скимне. Много ясно, че има няколко човека, които са си правили ремонт, само че болшинството не са, щото никой не си разбива банята през ден току така. Ако му е направена изначално като хората разбира се.
Тук щранговете са в тухлени шахти, надявам се да са само тухлени, щото иначе ще падне голямо къртене.
И благодаря на колегата, направил разбивка с цени. От къде да се търси майстор в разгара на сезона, защото е разбираемо, че лато се разбие, ще трябва и да се възстанови.
Последна промяна от bikerider_ на нед юни 23, 2019 10:02 am, променено общо 1 път.
naster - майстор
На общата работа... само кучето вдига крак. В сградата, в която живеем в момента (от 60-те е) са 3х3 апартамента. Всеки вертикален щранг (канал + 3 водопроводни) се смени от засегнатите собственици. Хоризонталните магистрали от уличния водопровод до абонатната и до вертикалните щрангове все още е с черните тръби. Като резултат, новият уличен водопровод (смениха го около 2011) дава добро налягане и започнаха проблемите. Извод: при смяна вертикалните щрангове може да се очаква повишено налягане и да имате проблеми, ако смените само вертикалните. Или притворете малко крановете преди водомерите.
iliya_i - майстор
нед юни 23, 2019 9:49 ambikerider_ написа:
Като било хубавко по твоите думи, да се прави наведнъж, но също така е хубаво да се сменят и хоризонталните отклонения, а не да се спира после водата от всеки един по отделно, за да го прави, когато му скимне.
Сега, тука май хич не си в час. Като сменят щранга, би трябвало да сложат и нов кран на всако отклонение преди водомера. И после, кой-кога ще си прави вътре, не те бърка, защото си спира само своето отклонение. А и дори да се наложи спиране на цялата вода е за не-повече от час, стига тоя дето работи да е в час с работата.
нед юни 23, 2019 9:49 ambikerider_ написа:
От къде да се търси майстор в разгара на сезона, защото е разбираемо, че лато се разбие, ще трябва и да се възстанови.
Добре де, я що не вземеш телефонЯ на тези, дето ще идват да работят у вас по щранговете и да се разбереш с тях. Стига да си наясно, какво искаш.
шоп - майстор
нед юни 23, 2019 9:49 ambikerider_ написа:

Ама много ясно, че ще има отпор. Вчера ми звъни и вика ти кога ше дадеш пари, ние да почнем, пък ако всички не дадат
Ама Вие събрание на етажната собственост не свиквахте ли, не гласувахте ли, протокол избор на фирма изпълнител?
lyubohar - майстор
На пръсти се броят коректните съкооператори у нас!
Опит след 25г.домоуправителски стаж,едновременно и касиер.След стотици ремонти
извършени от мен лично.Отказах се от тази "престижна"длъжност.
Изгониха чистачката и от 3 години аз и плащам за да е чист входа.

"Хайде да боядисаме входа и стълбището,че е голяма мизерия -не искат.
1 и 2 етаж си платихме и ни боядисаха 2 етажа-ааа... Вие си го направихте хубаво за Вас.!"
Като,че ли те хвърчат и влизат направо през прозореца на третия етаж.
След година-аа...протече покрива-оправяйте се,аз съм долу,докато стигне при мен ще Ви уврат дебелите глави.
Пълни мизерници и селяни!
Сега по темата-имаше подобен проблем и със шрангове в тоалетните.
Пак не искат-аз и комшията на 2 етаж над мен си ги сменихме и ги вградихме в стената.
Разкарахме водомерите.Аз ги заврях под мивката в кухнята-той не знам къде,но се отвори доста място и в без това малките тоалетни.
Това е положението в нашата татковина!
kozl - майстор
нед юни 23, 2019 9:49 ambikerider_ написа:
Ама много ясно, че ще има отпор. Вчера ми звъни и вика ти кога ше дадеш пари, ние да почнем, пък ако всички не дадат, ще си го правят по нататък. Все едно първо е събрала от всички останали 13 апартамента и все едно само мен чака, а ги събира от оня ден. Я малко се разберете, наведнъж ли ще го правим всички или на 10 пъти?! Като било хубавко по твоите думи, да се прави наведнъж, но също така е хубаво да се сменят и хоризонталните отклонения, а не да се спира после водата от всеки един по отделно, за да го прави, когато му скимне. Много ясно, че има няколко човека, които са си правили ремонт, само че болшинството не са, щото никой не си разбива банята през ден току така. Ако му е направена изначално като хората разбира се.
Тук щранговете са в тухлени шахти, надявам се да са само тухлени, щото иначе ще падне голямо къртене.
И благодаря на колегата, направил разбивка с цени. От къде да се търси майстор в разгара на сезона, защото е разбираемо, че лато се разбие, ще трябва и да се възстанови.
Нещо изглежда не си наясно с ремонтните технологии. Обаче с отпорите си наясно. :roll: Щом водата е черна, предполага се тръбите са стоманени поцинковани. Не знам до какво ниво на изгниване са вашите, но ако почнат ремонтите ден след ден и връщаш се от работа и няма вода щото нейде е текнало и се чака майстора, а през тва време крановете спрени, за да не се завирява на мястото на теча. И то па се не знае и какво е състоянието на крановете в сутерена оти мое и те да не държат за да се спре вертикалата и тогиз се спира водата на целата сграда. На всичко отгоре идат мАстори и се отказват да поправят местни течове, оти ги страх, че като почнат с изгнилото и не се знае до къде ще стигнат. И са се яви некой от собствениците де почва да уфлянква и да бави подмяната, било що му се видели множко парите или, че му жал за плочките или че искал нещо си да стане наведнъж.
Аз да те светна, че като се сменят вертикалните щрангове се подменят и апартаментните кранове, та да може на всеки апартамент да се спира водата само за този апартамент и да не са зависими към водоснабдяването другите апартаменти ако в даден има ремонт на локалния водопровод.
По начина който пишеш явно не ти е ясна технологията на ремонта, а най те интересува парата щом за това благодариш.
Но ако редовно без вода стоиш дали пък мненито си ще промениш :?
То зависи и колко си зависим от водата де. Аз този път съм го минал. Безброй ремонти и никаква сигурност дали ще има с кво да се измиеш като се прибереш от работа.
Цялата организация по смяна на общи инсталации все пак трябва да се води от някой. Останалите мое да сумтят и да саботират или пък може и да помогнат. Ти си от тия де надничат в чуждото канче а? Другите дали са дали :? Що се не заемеш ти с организацията или някой ти е длъжен, а пък ти да му обтягаш струната.
А аз за такива като теб де са на последния етаж имам готово експериментирано решение. Е оскъпява се щранга с още едни кранове, които се монтират в апартамента отдолу и като стане авария при теб - шат крановете и оди си дири майстори и т.н. А ако аз съм в долния апартамент ще ти върна саботажа като не пусна майстор да човърка в моя етаж, па да се оправя с аварията ти как може и стой без вода поне докато си промениш разсъжденията.
miroki - майстор
За вертикалния щтранг, счупиха около 4 плочки, под ревизията да стане приличен отвор. После си залепих 4 нови и не съм давал пари (имах останали).
За тръбите в банята, не ти знам разположението, при мен свалих не само плочките, а и една стена към куфара, където са всички тръби. Тръби отиват и към пералното и към кухнята, та да ще се свали вероятно всичко.
Но банята правех, като взех апартамента още.
muhala - майстор
Слаба етажна собственост. Очевидно само зора е водещата сила във входа. Като не можеш да живееш в съсобственост, си купи къща и се изнасяй.
lyubohar - майстор
Не е това решението.
А крумови закони,както и за всичко в скапаната ни държава.
Как са го решили в западните държави?!
Ами със сопата.В Германия не ползваш баня след 21ч.
И всякакви други ограничения осигуряващи спокойствието на съокооператорите.
А при мен-със съседа имам обща стена в баните.Адски шум от водната му инсталация.
Всеки ден се къпят в 6.30 и вечерта в 23.30.Преместиха си кухнята от страната на
спалните и холовете и си изведоха тръбите от абсорбатора от стената и всичката запръжка при нас.
2 котки и куче и тоалетната им е до преградата на балконите ни.
Вече година не мога да се оправя.Вероятно ще подам оплакване в общината,но няма да си мръднат пръста.
Това е положението у нас.

Тема "Смяна на тръби в апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: