Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
hakama - специалист
Търся варианти, които са по-евтини от Велукс, за два прозореца на скатов покрив. Две са стаичките (ще е с опция за спане) - 8 х 4м, камък и тухла; 2.10м на страна (скат). Има и странични прозорци, така че може и с един да се мине ако не стигне бюджета.
Кое е по-добро като цена/качество и какъв размер ще препоръчате? Велукса идват скъпи.
За монтажа може ли сам да се справи човек (сръчен)?

Странично, тента или с централна ос?
Понеже ще полагаме сега гредите се чудим през колко да са 50, 60, 70см...

ПП: За стойка за слънчева инсталация (вода) - може ли постфактум да се пробият керемидите с боркорона или от сега да го предвидим?

Изображение
ky-kyy - майстор
При положение, че имаш прозорци на стените, според мен, няма нужда да поставяш отваряем на покрива.... :?
LazarGanev - "Велик майстор"
Най-малкото заради солара, пък и за ревизия на покрива :wink:
Вадим Владимиров - специалист
Алтернативите са Fakro и Roto. Но едва ли ценово са алтернатива. Като качество Velux и Roto са близки.
Относно гредите. Разположението на гредите не се влияе от размера на прозореца. Слагате ги така както е даден проекта, ако има такъв разбира се. Ако пък си го правите на собствена отговорност, то тогава ги слагайте така, че размера помежду им да отговаря на размера на топлоизолацията-1см. Т.е. ако ватата е с ширина 60см, то разстоянието да е 59см. По този начин ще уплътните разстоянието между гредите.
viewtopic.php?f=21&t=39579&start=30 Тук съм обяснил подробно как да се монтира прозореца. Ако имате още въпроси питайте
Вадим Владимиров - специалист
Относно пробиването на керемидата. Не ви препоръчвам да го правите. В зависимост от модела на керемидите си вземете една или две вентилационни керемиди през които да преминат маркучите или кабелите.
А самата стойка би трябвало да е пригодена за монтаж на покрив с керемиди.
Ето и малко снимки
Прикачен файл:
20180828_194022.jpg
20180828_194022.jpg (79.28 KиБ) Видяна 2903 пъти
Прикачен файл:
20180828_194028.jpg
20180828_194028.jpg (56.98 KиБ) Видяна 2903 пъти
Прикачен файл:
20190121_112601.jpg
20190121_112601.jpg (56.35 KиБ) Видяна 2903 пъти
Прикачен файл:
20190121_112603.jpg
20190121_112603.jpg (46.1 KиБ) Видяна 2903 пъти
Прикачен файл:
20190121_112609.jpg
20190121_112609.jpg (40.67 KиБ) Видяна 2903 пъти
Вадим Владимиров - специалист
А това са стойките
Прикачен файл:
20190207_110224.jpg
20190207_110224.jpg (65.63 KиБ) Видяна 2902 пъти
Прикачен файл:
20190207_110238.jpg
20190207_110238.jpg (62.88 KиБ) Видяна 2902 пъти
ky-kyy - майстор
Ей го Лазарчо, пак да се изкаже.....Човека пита, как да си направи джама, аз лично, не че нямам идея, но материята ми е чужда и не давам мнение, за нещо, което не разбирам. Споделих като един спестовник, че при положение, че цената бърка питащия, да не дава излишни пари за механизъм, ако може да мине с фиксиран джам....А нашия философ, щял да излиза през прозореца и да ходи, като сомнамбул по керемидите...Баси :rolleyes: Хайде малко, по-сериозно, че нещо почнахте съвсем да се самозабравяте двама-трима. А?

ПП. За разлика от дървения философ, Вадим е дал всичко необходимо. Беше ми интересно, да видя как се правят някои неща.
Извинявам се, за офтопика, или както там им казват на мненията, за трупане на точки :)
LazarGanev - "Велик майстор"
Кукундела пак метнал ракията от сабалям :wink: . Не знам защо мислиш питащия за по-тъп от тебе? За да е стигнал до извода, че му трябва поне един Велукс, значи е размишлявал тавряз, а не кат тебе залян. Много е близо до акъла, че покрива трябва да се обслужва, а за целта трябва или капандура, или Велукс (казвам го като нарицателно за покривен прозорец). Особено пък щом ще има и панели. Ама като гледам как трупаш спам във форума напоследък, май наистина за брой мнения се бориш. Не дават награди, успокой топката. И по-важно - дръж се прилично с останалите участници и не се лигави дъртак такъв, не ти мяза на годините! И с мен не се заяждай! Моля!
ky-kyy - майстор
Ся, само се чудя, как ще докараш разговора, до пелетните котли, че да му продадеш някой :-D А, май и солари продаваше.....сега се усетих, как все покрай тях завърташ тематаааааааа :lol:
Търгаш си ти Лазаре, търгаш.....Не само ще се заяждам, но и ще те изям :supz:
шоп - майстор
Ако си ги монтираш сам прозорците губиш гаранцията. При Велукса имаш 10 години гаранция включително и за теч. :idea:

Лазар е много прав. Ако няма друга капандура и изход към покрива отваряемия прозорец е алтернатива за изход към покрива.

Керемида и аз не бих дупчил, но съвета на Вадим за някои типове керемиди няма да се върже финансово. Една подобна керемида може да струва, колкото един колектор.

Аз бих си направил конзолни стойки от 4-5 мм неръждаема стомана.

Тема "Алтернатива на Велукс" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: