• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Здравейте. Както става ясно от темата, постявен съм пред дилема какъв шкаф за вграждане за пералня и сушилня в едно да избера. По-точно колебая се за материала на въпросния шкаф. Четох, че мдф е по-влгоустойчив, но пък наскоро един майстор ме посъветва да го направя от пдч. Знам че от пвц е най-добре, но не мога да си го позволя. Ходих в Баня стил и от там ми казаха, че такъв шкаф по поръчка е колко 700-800 лева. Какво ще ме посъветвате? Какви трябва да са размерите на шкафа горе-долу на дълбочина и ширина. Четох някъде че по 2 см от двете страни е достатъчно да има разстояние, тоест около 64,65 см при стандартна ширина от 60 см. За дълбочината обаче трябвало да има поне 10 см разстояния зад гърба на уреда???
Svetoslavoff1 - майстор
Ако перифразираме мустакатия сатрап от близкото минало - има шкаф, има проблем, няма шкаф, няма проблем. :)
Аз имам шкаф от ПДЧ над пералнята в обособено перално, доста по-сухо в сравнение с банята и пак след около 10-на години се появи леко раздуване, но засега се търпи. Предполагам в баня ще е поне на порядък по-сериозно. А раздуто ПДЧ хич не е галеща окото гледка.
Аз лично бих те посъветвал да изчакаш и да посъбереш парици за ПВЦ шкаф. И то ако наистина много е необходим.
А току виж докато чакаш и взело, че ти харесало и без шкаф :) Макар че, ако има жена наоколо е по-важно на нея какво и харесва :)
Успех каквото и да решиш!
chapara - майстор
И аз съм на мнение че нито едното, нито другото са за баня!
kozl - майстор
нед дек 19, 2021 1:03 pmchapara написа:
И аз съм на мнение че нито едното, нито другото са за баня!
Чапи де я видя банята :?
То и пералня в баня не е добро решение
Данкоу написа:
Както става ясно от темата, постявен съм пред дилема какъв шкаф за вграждане за пералня и сушилня в едно да избера.
Този шкаф за какво ти е?
Да ги скриеш да се не виждат ли?
Или по причината, че трябва да са една над друга, но уредите не са за такова надграждане?

През 1981 г. баща ми закупи пералня, която вградихме в шкаф от ПДЧ плоскости. Още на първото пране не само шкафа, но и целият коридор плувнаха в пяна. Тва защото ползвахме прах за ръчно пране, мноо пенлив, па то си имало прахове за перални машини, но кой ти знаел е тогава. Е днес шкафа е без пералня, пораздут е, но ако беше МДФ сигурно щеше вече да е двоен размер :-D
Та аз клоня към ПДЧ вместо МДФ. Да де ама вече за баните нито ПДЧ нито МДФ. Изхвърлих ги тези мебели. Даже последното шкафче за мивка е от неръждаема ламарина, че тия с PVC-то ми отказаха да ми изпълняват хилавия проект.
А тва PVC -то не е здраво. Материала шуплест и мек. Рапидка не хваща здраво в него.
Има други много здрави материали HPL, Кориан, които издържат влага, но щом парите те ограничават изглежда ще се насочиш към ПДЧ-то. Имаше и некво водоустойчиво ПДЧ, ама с ограничен избор на външен вид на ламинираното. Прилагали сме като прегради за тоалетни, вместо HPL.
Минал съм през 2 кухни с ПДЧ и една с МДФ. Тая с МДФ е с най-ниска употреба, ако мога така да се изразя и вече над котлоните МДФ-а е забременел. Много му личи. Докато при кухните с ПДЧ-то все още няма видими деформации, въпреки че след приготовлението на някои манджи аспиратора не е излапал цялото изпарение и се вижда конденза по ПДЧ-то.
brum - майстор
ПДЧ, че е по-евтино. А ако е влажно и има пари - ПВЦ.

МДФ-а не е за тази работа. По-скъп е, повече се раздува от вода.

Ако си зарибен да инвестираш много усилия можеш и МДФ да сложиш, ама да го лакираш с нещо дето да го запечата тотално. Някакъв дебел слой двукомпонентен лак би свършил работа. Ама за един шкаф заслужава ли си? Да беше за озвучително тяло - да, ама за шкаф...
шоп - майстор
нед дек 19, 2021 2:38 pmkozl написа:

Чапи де я видя банята :?
Аз банята я видях в заглавието:-))
шоп - майстор
Иначе по темата: аз в момента правя точно това в бянята ми
Пералня отдолу и сушилна отгоре.
Като цена: под 50лв

Тъй като в баня няма място нито за МДФ, нито за ПДЧ аз заложих на чамов масив 48х48мм от хум макс. Както и на ПВЦ ламперия за баня с цена 10лв.м2

Както се вижда от снимките ми остава 1 час работа за да досложа ПВЦ ламперията и ПВЦ винкелите.

П.П. Довършителните работи от 1 час вече съпругата ми ги чака над 2 месеца:-))))
За което и благодаря!

П.П.П.
ако искам и вратички ( а аз и жената не искаме ) пак бих ги направил от чам и от същата ПВЦ ламперия за бяня.

Прикачен файл

бан.jpg
chapara - майстор
Kozl, Шоп ти е посказал, а и Svetoslavoff1 подхвърля, пък и Баня стил :?

А иначе на пазара има много фабрични стойки за поставяне на сушилна върху пералня.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед дек 19, 2021 6:54 pmchapara написа:
Kozl, Шоп ти е посказал, а и Svetoslavoff1 подхвърля, пък и Баня стил :?

А иначе на пазара има много фабрични стойки за поставяне на сушилна върху пералня.


"пералня и сушилня в едно"

... Въпросът е кашон от таквоз или от онаквоз и евентуално размери, нещо да кажете...

Аз съм пас, принципно. Не му е там мястото...
krasi92 - майстор
пералнята остава без гаранция ако я навреш в банята. шкафа е излишен в случая.
  • 1
  • 2

Тема "Пдч или Мдф за шкаф за пералня в банята?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: